Пройшов вже місяць, як наша команда запустила до експлуатації Громадську антикорупційну експертизу результатів державних тендерів. Отже, сьогодні, ми хочемо представити вам перші її зведені результати та деякі аспекти проведених досліджень. Вибачаємось за "суху" стилистику надання інформації, але цифри-рейтинги-розрахунки інакшими бути і не можуть :) Нещодавно, до речі почули дуже знакову фразу, що належить, ймовірно, комусь з російських опозиціонерів: "Я с коррупцией не борюсь, я ее исследую".

В листопаді 2015 року в Україні за відомостями Державного підприємства «Зовнішторгвидав України» (ips.vdz.ua) було акцептовано більше 4430 та проголошено переможців за більш ніж 4420 тендерами. Ці тендери відносяться до надпорогових (великих) закупівель, з допороговими зараз дуже ефективно розбирається команда "Прозорро". Ми дуже сподіваємось, що невздовзі Закон про публічні закупівлі буде прийнято, та всі тендери будуть проводитись тільки в електронному вигляді. Зараз, на жаль, більшість великих тендерних грошей освоюється за "паперовою" схемою.

Загальна сума тендерних закупівель, за якими в листопаді 2015 року складені контракти, становила близько 11 млрд. 416 млн. гривень. Замовниками тендерів виступили більш ніж 1750 державних підприємств. Перемогли у тендерах близько 2280 юридичних осіб та 245 приватних підприємців. Кількість переможців юридичних осіб-нерезидентів – 37. Київські підприємства виграли тендерів на 4,8 млрд. гривень, або 42% від загальної кількості.

Особливістю нашої антикорупційної експертизи є висвітлення для кожного переможця тендеру набору факторів, за якими можна оцінити його якість згідно кваліфікаційних вимог, як того потребує Закон про державні закупівлі. Цей індекс ми назвали ФОКС (Формальні Ознаки Корупційної Складової). Чим вище цей індекс-тим більш ретельної уваги потребує переможець. Саме за цим параметром ми і рейтингували результати тендерних закупівель.

Відомості, що надано вище, вказують на розподіл коштів за областями (за місцем реєстрації державного підприємства-замовника тендера), та якість переможців державних тендерів. Найбільш прозорі тендери за індексом "ФОКС" відбулися в Івано-Франківській, Закарпатській та Чернівецькій областях, натомість, кількість переможців, що потребують уваги, найбільша в Луганській, Київській та Дніпропетровській областях. Середній індекс по Україні в розрізі областей становить 28,15%.

Традиційно, Міністерство оборони є найкрупнішим замовником державних тендерів. Дуже позитивним моментом є те, що левова частка закупівель МО вже зараз здійснюється в електронному вигляді. І знову, також, традиційно, структури Укртрансгазу потребують особливої уваги за своїми тендерними процедурами. Індекси "ФОКС" тут вказані, як середнє значення індексів усіх переможців для кожного конкретного державного замовника.

В ТОПІ переможців очікуванно герої журналістських розслідувань Тетяни Чорновол. Отже, харчування української армії і досі в руках "схемних" підприємств.

Ще один ТОП - молоді, але дуже вдачливі підприємства, якім пощастило одразу ж після реєстрації здобути перемоги у багатомільйонних тендерах. Звичайно, просто, пощастило... Ще один тренд цього року - створення облгазами таких собі "прокладочок", що збирають гроші за спожитий газ від населення та підприємств.

Київ-не тільки столиця нашої Батьківщини, але і місто, що "переробляє" майже половину (42%) державних тендерних грошей. В ТОПІ, як відомі підприємства, так і фірми, назва котрих нічого не скаже пересічному громадянину.

Дуже дякуємо всім, хто дочитав цей сухий та неемоційний текст :) до кінця, сподіваємось, що подібні місячні звіти стануть постійними та дозволять громадському суспільству більш ретельно стежити за якістю використання коштів платників податків. За подробицями запрошуємо на сайт експертизи та наші сторінки у соціальних мережах.

Дмитро Остапчук та Дмитро Булатов

dmytro.ostapchuk
Дмитро Остапчук

Коментарі доступні тільки зареєстрованим користувачам

вхід / реєстрація

Рекомендації