Поширення коронавіруса негативно впливає на глобальну економіку. Прогнози зростання світової економіки знижуються. Минулого тижня OECD оцінив вплив коронавіруса в 0,5% світового ВВП. І це може виявитися ще позитивним сценарієм — вірус вже більш ніж в 100 країнах світу.

Тиждень розпочався з найбільшого обвалу світових фондових бірж з 2008 року. Японський NIKKEI 225 втратив — 5%, британський FTSE 100 — 7,7%, німецький DAX майже 8%. За кілька годин після відкриття, американський ринок звалився на 7% S&P 500. Найближчий до України польський фондовий ринок впав на 8%.

Додайте до цього і третій фактор — війну в ОПЕК, через яку ціни на нафту впали на 30%.

Зрозуміло, що всі ці так звані «чорні лебеді» в будь-якому разі відіб'ються й на економічній екосистемі нашої країни. Для того щоб мінімізувати ризики, влада має дати чітку та аргументовану відповідь. Одним з чинників, які можуть врятувати Україну – запуск прозорого ринку землі.

Очікуваний економічний ефект від запуску ринку +3-4% і більше на рік до ВВП. Для аграріїв це можливість залучити гроші, збільшити зарплати людям та відкрити додаткові підприємства. Зростання вартості землі відбуватиметься через те, що навколо аграрного ринку буде створюватись додаткова інфраструктура, переробна галузь, більше будуть порти вивозити вантажів, буде зростати продуктивність, що зароблятимемо на гектарі. Все це комплексно може дати необхідний поштох для того, щоб українська економіка не потрапила у кризу.

Додаткової впевненості в тому, що ринок землі може стати реальним драйвером економіки полягає в тому, що сьогодні існує комплексна візія того, як цей проєкт буде реалізовано.

Зокрема, в плані підсилення завдяки супроводжувальним законопроеєктам, як, наприклад, ініціатива «слуги народу» Роксолани Підласи, яка пропонує запровадити продаж земельних ділянок державної та комунальної власності виключно через електронні аукціони. Це мінімізує корупційні ризики та значно підвищує інтерес інвесторів. Але найголовніше, такі запобіжні механізми означають, що кінцевим вигодоотримувачем від відкриття ринку будуть платники податків і держава, а не численні чиновники та посіпаки.

Іншим великим та важливим проектом, який може втримати українську економіку є приватизація. В планах Уряду на 2020 рік залучити 12 млрд грн. Але й головне не це, а можливі інвестиції. Більшість державних підприємств знаходяться в занедбаному стані та не приносять жодного прибутку. Отримавши нових власників та після проведення модернізації, старі підприємства почнуть приносити державі реальні гроші у вигляді податків, а також забезпечать конкурентні заробітні плати для людей, які там працюватимуть.

Світ стоїть перед серйозними викликом і для України це чергова можливість скористатися складною ситуацію на свою користь. Влада має мислити стратегічно та правильно оцінювати, завдяки чому ми можемо стати більш конкурентоспроможними та економічно потужними.