Резервний фонд у Росії – фсьо. Москва визнала це офіційно. Все, що лишалося в головній заначці Снігової Нігерії було обміняно на один трильйон дерев'яних російських рубів і… використано для затикання дефіциту бюджету РФ. Повністю, до речі, не заткнули – дефіцит становив 1,5 трильйони рублів. Очевидно, ще 500 мільярдів Москва забрала з якоїсь іншої кишені – позик їй після Криму і Донбасу ніхто не дає.

Характерно також те, що за рік Резервний фонд лишався незмінний, а незначне зростання – до 1000 мільярдів проти 972 мільярдів на початок року, можна сміливо списати на інфляцію рубля (офіційно – 4%). Очевидно ціни на нафту які дещо підросли, Резервний фонд суттєво не поповнили. Тому він здох. Точніше – його злили з «Фондам нацианальнава благасастаянія», себто заначкою на виплати пенсій російським пенсіонерам. Тепер дірки в бюджеті затикатимуть ним. А пенсіонери…

А пенсіонери мусять пишатися КримНашем. Нема чого від уряду Третього Риму вимагати підвищення пенсій – не Україна чай.

Живими грішми у ФНБ біля двох трильйонів рублів. Наразі вони співають, що при існуючих цінах на нафту резерви будуть навіть трошечки поповнюватися. Угу. Минулий рік показав – і як у них резерви поповнювалися і куди вони дівалися.

Дефіцит бюджету Росії підписаний Пуйлом передбачає у них дефіцит 1,25% ВВП. Проти 1,6 торік. За прийнятим влітку у них законом перевищувати запланований показник дефіциту уряд може лише незначно. А це значить – буде інфляція. З усіма похідними.

Розумієте, цей парадокс відомий з часів Карла ХІІ. Росія – велика країна і тому може виставити величезну армію. Але Росія – велика країна і охорона її кордонів від сусідів потребує величезної армії. А значить, як тільки війна з іноземною державою стає НЕ коротка і НЕ переможна – Москва стає змушена жерти себе сама. Саме через це тоді Москву вісім років ставила в позу малюсінька Швеція.

Росія – велика країна і має величезні ВВП і бюджет. Але Росія – велика країна і тому має величезні розходи і чимало нахлібників. Тому найменше погіршання її фінансового становища аукається зразу на всіх 130 мільйонах населення. З усіма похідними.

Москва уже визнає, що падіння цін на нафту нижче $40 призведе до швидкого здуття резервів. Але тут ОПЕК Москву обнадіює – падіння цін не очікується, на ринку наступного року буде певний «стабілізець».

Щоправда бахнутися резерви можуть не тільки через ціни на нафту. Можуть бахнутися ще й через фінансову бульку, що надулася на ринку російських цінних паперів восени цього року. Перший дзвіночок уже продзвенів – на початку року нинішнього, американці безпрецедентно захопилися скуповувати російські цінні папери, але… Мінфін Росії не зміг продати всі виставлені на торги облігації.

Так що можемо посміятися над санкціями, можемо поремствувати що Європа від нас втомилася, можемо поплакатися що Захід нас дурить…

А можемо подумати про все тверезо – і усвідомити. Все йде так як і мусить іти.