Публікація переписки нардепа Геруса викликала реакцію виробників зеленої енергетики. Вони дали прес-конференцію де розповіли дуже багато цікавих подробиць.

По-перше, держава Україна виробників зеленої енергетики УЖЕ кинула. Закон про впровадження зеленого тарифу був прийнятий у 2009 р. – за уряду Юлії Тимошенко. Зелений тариф прийняли тоді як незмінний до 2030 р. включно – під державну гарантію. Більше 10 років ця тема не цікавила нікого – аж раптом про те як «Ахмєтов обкрадає українців на „зеленому тарифі“» заголосила кожна праска. Від каналу "1+1" починаючи. Насправді від 2009 року тарифи вже змінювали кілька разів – 5 разів на сонячну енергетику і 2 рази на вітряну.

Президент Зеленський там здається інвесторів до України запрошував? Ласкаво просимо!

По-друге, коли просторікують про неймовірно високі зелені тарифи – вдаються до шахрайства та маніпуляцій рівня… Андрія Геруса часів коли він боровся з «Роттердам+». Справа у тому, що виробники зеленої енергетики ані копійки грошей не беруть у держави на розвиток свого бізнесу – натомість платять як податки 4 грн з кожних 10. Торік вся галузь сплатила біля 8 мільйрдів грн. зборів. Традиційні ж виробники щорічно отримують від держави 8-9 мільярдів грн. субсидій (донедавна було біля 20 млрд). За таких умов, хто дорожче обходиться державі – питання вкрай суперечливе.

По-третє, ніякої економії зі зменшення зеленого тарифу держава не матиме позаяк водночас зі здешевленням електрики, держава втратить біля 250-300 мільйонів євро на податках з генеруючи компаній.

По-четверте. Вгалузі зеленої енергетики працює дуже багато компаній – наприклад сонячні станції у себе збудували біля 30 тис. домогосподарств. Всі ці люди – в кредитах і зменшення зеленого тарифу вдарить по їхніх кишенях. ДТЕКу Ахмєтова належить лише близько 15% зеленки.

По-п'яте, за вакханалією ворожнечі до виробників зеленої енергетики приховують кричущий факт – вже четвертий місяць рівень оплат відновлюваним станціям коливається від 0% до 5%. На ядерних станціях рівень оплат біля 60%, а на вугільних – 100%. Інтерес Ахмєтова, кажете?

Вже зараз інвестори можуть спокійно звертатися в міжнародні арбітражі і обдирати Україну до нитки. Проте. Виробники зеленої енергетики намагаються домовитися з державою – навіть погодилися на чергове зниження тарифів на 15% по сонячній генерації і на 7% по вітровій. Але.

Процес домовленостей блокується на рівні комітету Верховної ради по енергетиці, яким керує… Андрій Герус. По-факту нардеп Герус просто тягне час – виробники розорюються та втрачають гроші… Ситуація дійшла до того, що посли країн, що інвестували в проекти, написали звернення прем'єру Шмигалю та голові ОПУ Єрмаку про неприпустимість такого поводження з інвесторами. А щойно – була опублікована переписка, де Андрій Герус відверто заявляв про свій намір виробників зеленої енергетики… В мережі ви легко знайдете це дієслово.

Навіщо це самому Герусу? Перше що спадає на думку – у такий самий спосіб доводили до банкрутства в Україні низку підприємств, після чого хтось скуповував їх за копійки. Тобто ідеться про рейдерство з боку олігарха, що в Україні є практично легендою рейдерських операцій? Можливо. Але.

Діяльність Геруса не просто веде до розорення цілої галузі української енергетики – все набагато й набагато складніше. Суди з інвесторами завдадуть Україні неймовірних фінансових збитків – у них всі козирі на руках. Такий конфлікт уб'є всю інвестиційну привабливість України, яку важко створювали за президента Порошенка. І ще. Значна частина українських традиційних електростанцій невдовзі буде потрібно виводити з експлуатації – вони банально з'їли весь можливий запас міцності. Для будівництва нових станцій Україні знадобиться… інвестор. А за відсутністю інвестора нам залишиться електрику імпортувати. Здогадайтеся – звідки?

Голова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль місяць тому написав генпрокурору Венедиктовій заяву, де звинуватив Геруса в безпосередній роботі на спецслужби Росії. Якщо так – дії Геруса виглядають неймовірно логічно.


Мій телеграм-канал: https://t.me/dragonspech

Мій ютуб-канал: https://www.youtube.com/channel/UChoewHTNzAe6eiu93W9y6hw