Роки півтори тому, перемінлива доля блогера занесла мене на випробування автомата «Малюк», розробленого українською компанією «InterProInvest». Зразу обмовлюся, я не стрілець-професіонал і не інженер з обслуговування стрілецької зброї, тому мій погляд – це враження пересічного користувача, людини яка має досвід поводження зі зброєю в АТО. Оцінював я новий зразок зброї, що називається «на мій хлопський розум». Ще тоді я стикнувся з валом негативної реакції на мій допис, яка категорично не збігалася з тим, що я почув про «Малюк» від військових і тим що побачив і відчув сам. Не бракує критичних відгуків і зараз.


Проте, наразі український автомат «Малюк» (під назвою «Вулкан») прийнятий на озброєння ЗСУ. Ним озброєнні підрозділи ССО, розвідницьких батальйонів та низки інших підрозділів ЗСУ і УДО. Побачити «Малюк/Вулкан» можна у кліпі на пісню «Тихо прийшов – тихо пішов» - саме ним там озброєна більшість бійців ССО. «Малюк/Вулкан» був представлений на останньому параді до Дня Незалежності. Помалу «Малюк/Вулкан» завойовує своє місце в Збройних силах. І от виробники знову запросили до себе у гості блогерів, але тепер у розширеному складі. Половину запрошений становили просто пересічні поціновувачі, половину – люди, які професійно займаються зброєю, або цікавляться нею на рівні «добряче вище середнього». Що ми дізналися?

Подвійна назва зумовлена тим, що перше замовлення на розробку зброї по схемі «булл-пап» на основі автомату Калашникова, компанії «InterProInvest» зробила СБУ. У них зброя отримала назву «Малюк». У СБУ справа пішла не дальше за дослідні зразки. Проте. «Малюком» зацікавився ГУР ЗСУ. І вже за класифікацією ГУР автомат отримав назву «автомат спеціальний «Вулкан»». Особисто мені більше подобається назва «Малюк», але схоже у ЗСУ гуморних назв не люблять.

На момент мого першого знайомства з «Малюком» він розглядався як зразок для переробки штатних автоматів АКМ і АК-74. Компоновка булл-пап добряче зменшила габарити зброї. Проте – не скоротився ствол і збереглися всі тактико-технічні характеристики автоматів-оригіналів. Іншими словами, ми маємо зброю тої ж довжини, що складений АКС - але з прикладом, і на 200 мм коротшу за АКСУ з прикладом, але із ТТХ від 5,45 АКС або 7,62 АКМ, відповідно. Перше, що кинулося в очі мені, людині, яка бачила службу прикордонників на фронті (на КПП «Новоазовськ» у серпні 2014 р.) – компактність автомата. Боляче було у серпні 2014-го дивитися як прикордонники з АКС на шиї підходили для догляду машин, і ще – як крутилися з АКС-ами всередині автівок на виїздах. «Малюк/Вулкан» у тих умовах був би незамінний. І ще – запобіжник. На «Малюку» він кнопочний, і скидається вказівним пальцем, не знімаючи руки з рукояті зброї. З незнятим запобіжником на «Малюку» натиснути на спусковий гачок – неможливо. Хто знає, що таке швидко готувати до бою «Калашников» – оцінить.

Ще один плюс – автомат обладнаний планками Пікатінні, які дозволяють кріпити додаткову передню рукоятку, ліхтар і коліматорний приціл. Коліматорним прицілом, механічним прицілом (також на планку Пікатінні), глушником і триточечним ременем виробник базово комплектує кожен автомат.

Проте – все це «Малюк» мав і раніше. Чим виробники похвалилися нам зараз?

По-перше, на автоматі змінений перемикач вогню. Старий «калашниковський» перемикач уже минуле. На заміну йому прийшов сучасний двосторонній – зручний і правшам, і шульгам. По-друге, «Малюк» категорично відходить від «Калашникова». Головна причина – «різнобійка», що існує в АКМ і АК-74 які виробляли на різних підприємствах СРСР. Часто-густо виробникам «Малюка» доводиться спершу виправляти хиби виробників «Калашникових», а вже потім переробляти їх у «Малюки». Виробники наразі перейшли на повне виробництво деталей для автомата, єдина деталь – ствол, замовлена ними за кордоном (НЕ у Росії та її сателітах). Передбачена версія автомата «Малюк» під набій 5,56х45, що використовується арміями країн НАТО.

Кого озброювати «Малюком/Вулканом» у ЗСУ зараз – вирішує генштаб і Міноборони. Щодо їхніх планів виробники зайняли позицію нейтральну, мовляв, скільки нам автоматів замовлять – стільки ми надамо. Проте – автоматами зацікавилися іноземні покупці. Наші зброярі виходять на світовий ринок з українськими виробами.

І наостанок. Блогери-зброярі, що прихали разом зі нами, щодо «Малюка» налаштовані спершу були вельми скептично. Виробники це врахували. Левова частина ознайомлення з автоматом відбувалася в тирі. Тир без перебільшення задимили так, що хоч сокиру вішай. Постріляли блогери-зброярі справді з усіх можливих положень та у всіх можливих режимах. І всі сказали однаково: «Був налаштований критично, але змінив думку різко на краще». Для українських зброярів це була найкраща похвала.

PS. Ще два цікавих враження про цю поїздку.

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=211322116506373&id=100028857590062

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=211345376504047&id=100028857590062

dmitro.vovnyanko
Дмитро Калинчук

Коментарі доступні тільки зареєстрованим користувачам

вхід / реєстрація

Рекомендації