Україна повністю звільнили село Роботине в Запорізькій області, яке вважалось одним із ключових пунктів російської оборони. Звільнення Роботине дозволяє українським військовим створити плацдарм для подальшого просування.
Роботине лежить на автодорозі з Оріхова до Токмака. Від Роботиного до цього основного логістичного хабу окупаційної армії приблизно 20 км. Далі відкривається шлях на Мелітополь. А це одна з головних цілей українського контрнаступу.
22 серпня бійці 47 бригади ЗСУ увійшли у село Роботине та організували евакуацію мирних мешканців. А вже за добу, 23 серпня, речник Генштабу ЗСУ Андрій Ковальов повідомив, що захисники закріплюються на досягнутих рубежах в Запорізькій області.
Під час боїв в районі села Роботине значні втрати в живій силі і техниці понесли підрозділи 810-ї бригади морської піхоти та 503 мсп 19 мсд ЗС РФ.
Днями в українському Генштабі повідомили, що Сили оборони мали успіх у напрямку Новопрокопівки та закріплюються на нових рубежах. Новопрокопівка знаходиться південніше Роботиного. Наразі ЗСУ взяли під свій контроль панівні висоти поблизу цього населеного пункту. Втрата цих позиція буде означати, що українські засоби ураження зможуть тримати під вогневим контролем значні території, включно із Токмаком.
Ситуація для ЗСУ ускладнюється високою насиченістю оборони ворога системами РЕБ. Зокрема, зафіксовано системи РЕБ «Мурманськ» та «Красуха», які створюють перешкоди для роботи українських безпілотників, заглушують стільниковий зв'язок. Це унеможливлює координацію дій між нашими штурмовими підрозділами. На користь ворога працює й місцевість, на півдні та сході — це рівнина, все видно — як на долоні. Крім того, рашисти стягнули на фронт чимало живої сили. Загальне угруповання росармії на Запорізькому напрямку налічує від 40 до 50 тисяч осіб.
За інформацією британської розвідки, Росія побоюється великих наступальних дій ЗСУ на Запорізькому напрямку. «Великий український прорив на Запоріжжі серйозно взяв би під сумнів життєздатність російського сухопутного коридору, що з'єднує Ростовську область Росії та Крим», – інформує Міноборони Британії з посиланням на свою розвідку.
Про це свідчить передислокація противником своїх найбільш боєздатних частин із Херсонського напрямку на Запорізький – це насамперед підрозділи морської піхоти, Повітряно-десантних військ та 49-ї армії.
Крім того, на Запорізький напрямок у район Оріхова перекинуто підрозділи 22-ї та 45-ї бригад спецпризначення, плюс підрозділи 291-го мотострілецького полку.
Незважаючи на це, на цьому відтинку фронту ЗСУ наблизилися до оборонної лінії росіян, відомої як «лінія Суровікіна» або «лінія Фаберже». Другу назву вона отримала через високу вартість і розкрадання коштів під час її спорудження. Як свідчить практика, спрацювали корупційні складові на момент будівництва так званої «лінії Фаберже». Її вартість — приблизно 300 млн доларів.
Нагадаю, «лінія Суровікіна» — це укріплені вогневі рубежі, ДОТи (довготривалі оборонні точки) з перехресним сектором обстрілу, а головне — обширні мінні поля. За даними британської розвідки, ширина мінних полів може сягати до 15 км. Для постановки мінних загороджень противник використовує новітні розробки ВПК, а саме — установки дистанційного мінування «Земледелиє», які дають змогу вести мінування дистанційно, встановлюючи міни на шляху можливого просування ЗСУ.
Мінні поля прикриває ствольна реактивна артилерія ворога, вогонь коригується з допомогою дронів. Також працюють штурмова авіація та гелікоптери Ка-52. Свого часу повідомлялося про передислокацію 20 одиниць цих гелікоптерів у район Бердянська.
Крім того, до складу оборонної лінії входять інженерні огорожі, починаючи від протитанкових ровів до так званих «зубів дракона».
Ця глибоко ешелонована система оборони з широкими мінними полями і протитанковими ровами була покликана прикрити територію окупованого Криму і узбережжя Азовського моря.
Варто зауважити, що попри критику контрнаступу Збройних сил України, яка останні тижні звучить в західних ЗМІ, українські сили мають постійне стійке просування вперед.
Наразі Сили оборони повністю звільнили село Роботине і рухаються у напрямку Новоданилівки і Новопрокопівки, а також Малої Токмачки і Очеретуватого.
Незважаючи на всі заяви про уповільнений темп українського контрнаступу, події розвиваються більш ніж динамічно.
Спеціально для Центру громадської аналітики «Вежа».