На початку лютого у пострадянських країнах розпочався новий сплеск побоювань за життя підлітків, які нібито перебувають у таємничих віртуальних «групах смерті», адміністратори яких підбурюють до самогубства.

Дійсно, соціальні мережі рясніють дописами, які містять «натяки на суїцидальні настрої», а також ключові слова, що віднедавна так лякають батьків: синій кит, тихий дім, 4:20 тощо.

В Україні цю історію сприйняли серйозно — її навіть взялась досліджувати Національна поліція. Разом з тим, психологи вважають, що батькам не варто панікувати через явище, яке належить радше до міських легенд, ніж до реальності.

Нігіліст з'ясував, звідки беруться таємничі дописи про китів, хто популяризував це явище, і чи все це дійсно призводить до підліткових самогубств.

З чого все почалося

У травні 2016 року російське видання «Новая газета» поширило публікацію під назвою «Группы смерти. 18+». У ній розповідалася історія загиблої 12-річної школярки, яка перебувала в так званих суїцидальних групах у соцмережі «Вконтакте» («Разбуди меня в 4:20", "Море китов", "f57", "Тихий дом" тощо), де адміністратори підбурюють підлітків до самогубства, попередньо даючи певні завдання.

"Та хто ці люди: духовні виродки, маніяки, сектанти, фашисти?", — запитує авторка Галіна Мурсалієва.

На її переконання, адміністратори таких груп причетні до самогубства більше ста школярів з різних міст Росії. Зазначається, що підлітки, втягнуті в "суїцидальні ігри", захоплювалися сумною музикою, похмурою естетикою, збирали зображення китів та метеликів, фотографували порізи шкіри на своїх руках, страждали від недосипання.

Після цього ряд ЗМІ звинуватив "Новую газету" у непрофесіоналізмі, мовляв, авторка поєднала у своїй публікації геть різні ситуації та переплутала причинно-наслідкові зв'язки, через які підлітки накладають на себе руки. Окрім того їй закидають, що вона спричинила підозріле ставлення до нетипових підліткових захоплювань, а також підбурила низку державних органів Росії до популістських заходів щодо обмеження свободи в Інтернеті.

Зокрема, Meduza висловили переконання, що достовірно встановити зв'язок між суїцидом та захопленням тематичними групами у соцмережах неможливо в принципі.

"Причини, за якими підлітки здійснюють самогубства, добре досліджені. За даними Генеральної прокуратури, в Росії 62% суїцидів серед підлітків пов'язані з сімейними конфліктами і загальним неблагополуччям, конфлікти з вчителями, однокласниками, друзями, а також із боязню насилля з боку дорослих і черствістю оточуючих […] Соцмережі можуть здійснити вплив лише на тих, хто вже знаходиться у групі ризику. Інакше кажучи, матеріали, опубліковані в соцмережах, можуть послужити трігером суїциду, але не його причиною", — зазначало видання, посилаючись на статистичні дані та наукові дослідження з теми підліткового самогубства.

Що нового?

Не зважаючи на цілком раціональні та логічні зауваження до публікації "Новой газеты", тема все ж завоювала популярність і перетворилась на міську легенду — сучасний міф, що спирається на проблеми і страхи суспільства. Упередження щодо китів та інших атрибутів "груп смерті" призвело до того, що у локальній масовій культурі зображення велетенських морських ссавців почали ототожнювати з самогубством незалежно від їх контексту.

Як зазначає російський Центр інтернет-технологій, новий сплеск активності "груп смерті" розпочався з січня 2017 року. У соцмережах "Вконтакте" та Instagram з'явилась велика кількість дописів з хештегами типу #кит, #тихий, #синий, #китом, #жду, #синий_кит, #хочу, #море тощо.

Дійсно, можна знайти велику кількість дописів, у яких згадуються кити. Їх публікують щохвилинно з безлічі різних акаунтів, більшість яких виявляється фейковими або належать людям, які геть не схожі на стереотипних самогубців.

https://vk.com/wall388092199_66

Доходить і до смішного. Наприклад, менеджер з інтернет-маркетингу російської телекомунікаційної компанії "Мегафон" Антон Єлізаров вважає, що за створенням "груп смерті" у соцмережах стоять персони, пов'язані з українськими націоналістами. Про це цілком серйозно повідомляє "РИА Новости".

"Абсолютно точно це український націоналізм. Багато акаунтів, які я зустрічав у рамках цієї історії, пов'язані з українським націоналізмом", — заявив він.

Тим часом в Україні

polishedivory, DeviantArt

Увагу до "груп смерті" в Україні привернув випадок у Маріуполі, де 8 грудня 2016 року двічина-підліток стрибнула із 13 поверху. За словами друзів дівчини, яких процитувала агенція УНН, вона була підписана на групу в соціальній мережі, де користувачі виконували різні завдання, нібито в контексті гри у доповненій реальності. Деякі з них буцімто призводили до болю та тілесних ушкоджень. Зазначалося, що згідно із записами в соціальній мережі, її останнім завданням було зістрибнути з багатоповерхівки.

За даними Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області, на початку лютого 2017 року вдалося виявити перебування у тематичних "групах смерті" дівчинки-підлітка, яка вирізала на своїй руці напис "Синій кит". Правоохоронці дізналися про подібне тематичне шрамування від лікарів дівчинки. Не зважаючи на те, що вона зовсім не планувала самогубство, її переконали розповісти про підозрілі групи.

"Підлітка долучають до спільноти, призначають куратора. Кожного дня — слухати депересивну музику. Тобто протягом 50 днів доводять дитину до такого стану, щоб якщо їй надійде завдання, вона готова піти і вистрибнути, наприклад, з вікна", — заявила начальниця сектору ювенальної юстиції Нацполіції в Івано-Франківській області Алла Бойчук.

Також свій внесок у боротьбу з "групами смерті" зробив і Департамент Кіберполіції України. Він роздмухує паніку довкола "небезпечних груп", в яких дітей буцімто доводять до самогубства, фактично повторюючи чутки та міфи, пов'язані з цією темою.

"Відомо, що фанати таких спільнот називають себе китами, тому що тварини асоціюються у них зі свободою. Ці кити можуть літати, і цим, можливо, пояснюється те, що даний вид ссавців — один з небагатьох, представники якого добровільно можуть звести рахунки з життям. Тому у всіх шанувальників "моря китів" і "тихих будинків" на особистих сторінках зображені відео або малюнки з літаючими китами", — йдеться у повідомленні.

На переконання Кіберполіції, адміністратори "груп смерті" схиляють дітей до виконання завдань, які призводять до страждань або каліцтва, а в кінці підштовхують до самогубства, яке знімають на відео. Потім таке відео буцімто продають у даркнеті.

У зв'язку з цим Кіберполіція рекомендує батькам посилити контроль над дітьми, зокрема регулярно перевіряти тіло на предмет ушкоджень (особливо "в формі кита"), перевіряти приватне листування в соціальних мережах, контролювати медіатеку гаджетів тощо.

20 лютого Нацполіція у Львівській області зареєструвала три звернення від батьків, переконаних у тому, що їх діти задіяні у "групах смерті" та можуть вчинити самогубство.

"У Сихівський відділ поліції надійшло повідомлення від матері 12-річної школярки, котра повідомила, що її донька під час побутового конфлікту погрожувала вчинити самогубство. Також, за словами матері, її донька могла брати участь в іграх "Синій кит"

"До працівників Личаківського відділу поліції за допомогою звернулась мати 15-річної дівчинки. За словами жінки, в обідній час дівчинка у тапочках та без верхнього одягу вийшла з дому, залишивши на своїй сторінці у соціальній мережі повідомлення "пішла виконувати завдання". Це повідомлення матір пов'язала з тим, що донька грає в гру "Синій кит""

"У Франківському відділі поліції було зареєстровано звернення від батьків, у якому зазначалось, що їх дитині у одній з соціальних мереж, де вона зареєстрована,надходять погрози із вимогами вирізати лезом на руці кита та викласти фото в соціальній мережі. У випадку, якщо дитина цього не зробить, невідомі погрожували зробити це силоміць"

Як встановили правоохоронці, жоден з випадків не був пов'язаний із суїцидальними іграми. У перших двох випадках мав місце серйозний конфлікт у сім'ї, а в останньому — невдалий жарт з боку друзів дитини.

Очевидно, що стурбованим батькам слід було більше уваги приділяти переживанням своїх дітей, аніж повідомленням жовтої преси. Проте Нацполіція Львівської області все ж б'є на сполох:

"Якщо вам відомі факти про розповсюджувачів, адміністраторів чи учасників ігор "Синій кит", "Тихий дім", "Розбуди мене о 4.20" та інших, подібних до них, які розповсюджуються серед дітей та підлітків у соціальних мережах, негайно повідомляйте про це на оперативну лінію 102", — йдеться у заяві прес-служби.

Днями про небезпеку "синіх китів" заявив і новопризначений голова Нацполіції Сергій Князєв. Так, він пояснив свою відсутність у вечірньому ефірі на Громадському телебаченні через "заходи з затримання та допиту адмінів груп "Синіх китів" та "Рожевих Фей".

"Вони дають свідчення, що експериментували зі свідомістю людей", — цитує Князєва Громадське.

Оцінка фахівців

На переконання психотерапевтині Вікторії Теологової, "групи смерті" не здатні на серйозний вплив, оскільки більшість підлітків, які за ними спостерігають, зовсім не думають про самогубство. Таким чином паніка суспільства — ні що інше, ніж спосіб втрутитися у підлітковий світ і покопатися у ньому.

"Групи смерті" — це щось з розряду поширеної параної батьків з приводу підлітків, які стають менш комунікабельними і більше часу проводять у Інтернеті. Це скоріше міська легенда. При цьому немає нічого дивного, що у "групах смерті" може бути достатньо учасників — самогубство це звичайна підліткова тема, про яку їм зазвичай нема з ким поговорити. До того ж, такі групи — це можливість знайти людей, які відчувають подібне", — розповіла вона Нігілісту.

До того ж, вважає психотерапевтиня, репресивні рекомендації від Кіберполіції можуть призвести до реальних самогубств підлітків через втручання батьків у їхнє приватне життя. На переконання Теологової, прив'язування причин підліткового самогубства до участі у "групах смерті" — хибна логіка.

"Це як відомий анекдот: "всі люди, які померли, їли солоні огірки, тож вони померли від солоних огірків". Дійсно, серед учасників цих груп високий процент підлітків з депресивними настроями. Тобто, є вірогідність того, що хтось із них здійснить суїцид. Такі групи — зовсім не першопричина. Ще слід зауважити, що подібна тематика приваблює навіть зовсім не депресивних підлітків. Батькам слід спілкуватися зі своїми дітьми на подібні теми. Суїцид, як і більшість інших психологічних та психіатричних проблем це та тема, яка лякає людей, про яку не розмовляють. Дуже часто спілкування з дитиною допоможе заспокоїтися батькам і покращити відносини з дітьми", — зазначає вона.

Як розповіла психологиня Маргарита Гаврилюк, репресивні заходи щодо підлітків на кшталт тих, що пропонує Кіберполіція, скоріш за все лише підірвуть довіру дітей до батьків, якщо ті спробують вторгнутися до їхньої приватної сфери.

"Батьки цього не зможуть, ви ж прекрасно усвідомлюєте, що будуть протести. Треба працювати з дітьми розумно. Якщо батьки були все життя для дитини друзями, товаришами, то вона з ними ділиться. А уявіть, якщо батько й мати працюють з ранку до вечора, а потім кажуть: "А ну показуй руки!", що дитина на це відповість? Вона їх до себе не впустить. Дитина зробить паролі, заблокує свої акаунти, почне переховувати щось від батьків. Тут потрібно виходити з того, щоб робити з дитини свого друга, шукати до неї контакт. Треба бути учасником її життя", — підкреслила вона.

Що робити?

Якщо прислуховуватися до порад кваліфікованих фахівців з психології, тиражування "розслідувань" про таємничі "груп смерті" призводить до самого нагнітання ситуації, істерики батьків, які не можуть знайти спільну мову зі своїми дітьми, а також до сумних наслідків для тих підлітків, чиє приватне життя потерпає від нахабного втручання.

Перехідний вік — час активного дослідження свого місця у житті. Питання про сенс буття і пошуки шляхів тамування болючого відчуття екзистенційної кризи — природна справа для людей будь-якого віку, та підлітки ставляться до неї найбільш чутливо. Саме в них можна спостерігати естетизацію цього захоплення, перетворення його на своєрідний стиль та спосіб самовираження.

Не варто обмежувати дітей у пошуках сенсу життя — слід поважати їхні захоплення і не втручатися в них без запрошення.