Які сценарії розвитку подій ми бачимо на поточний момент.
1. "Blitzkrieg". За даними, що ми маємо, бомбардування Києва о 4 ранку це не просто співпадіння з війною, розпочатою Гітлером. Бліцкриг був обіцяний путіну його генералами. Але вже очевидно, що Blitzkrieg, за влучним визначенням Валерія Пекара, перетворився на Blitzfail. За цим сценарієм путін прагнув замістити керівництво України власними представниками і легітимізувати нову хНР. Ймовірність реалізації цього сценарія йде до 0 через неочікуваний путіним і Заходом масштабний і ефективний супротив України.
2. «Сирія». В цьому сценарії будуть нескінченні військові і терористичні дії, знищення інфраструктури, виснаження ресурсів, значний відтік громадян, руйнація економіки. Ймовірність цього сценарію висока. Але час шалено прискорюється і повільні сценарії будуть трансформуватися. Проте очевидно, що російська економіка не витримає довго введених — навіть знов обмежених — санкцій.
3. «Третя світова». У цього сценарію є три варіанти
1. путін підвищує ставки і застосовує ядерну зброю, або здійснює ракетні удари по країнах Балтії. (середня ймовірність)
2. російські війська бомблять українські АЕС. І звинувачують Україну. (Висока ймовірність)
3. НАТО закриває небо над Україною або через російську атаку громадянських суден в акваторії Чорного моря знищує флот РФ (низька ймовірність)
Що б не було приводом для запуску сценарію, події будуть розгортатися швидко одним з двох шляхів:
1. Швидке знищення російського керівництва, військового потенціалу і взяття під контроль російського ядерного потенціалу
2. Ядерна війна на знищення значної частини світу
Запобігти цьому сценарію — ключове завдання світу.
4. «Перемога». В цьому сценарії Україна успішно протистоїть росії. Результатом протистояння є запуск інших сценаріїв на радикальні зміни в РФ. Наразі сценарій є найбільш ймовірним.
5. «Бунт». Накопичення критичної маси невдоволення путіним може призвести до бунту генералів, силовиків, олігархів, регіональних лідерів (навіть є сценарій бунту Кадирова). Підсценарієм, ймовірність якого сьогодні стрімко зменшується — це відмова Лукашенка вступати у війну. В будь якому варіанті «голого короля» прибирають з посади. Сценарій є найбільш ефективним для виходу з поточної ситуації, призводить до швидких змін. І, насправді, найбільш бажаним для світу. Бо навіть витіснення російських військ з території України (сценарій «Перемога») не вирішує проблеми створені путіним світу. Для відновлення миру на Землі немає альтернативи усуненню путіна. На підвищення ймовірності сценарію впливає початок бунтів в російскій армії — зокрема відмова контрактників воювати в Україні.
6. «Дипломатія». В цьому сценарії можливі різні підсценарії. Зміна статуту ООН (відміна права вето агресора у Раді Безпеки), дипломатичний тиск Заходу, прямі переговори президента України Володимира Зеленського з путіним або інший варіант знаходження шляху звільнення території України від агресора. Але найбільш сильним варіантом сценарію є включення Китаю. Провідна роль Китаю в запобіганні третьої світової війни стала б «джокером» для сценарного простору.
Отже, ключовими акторами, які радикально змінюють перебіг подій, вже стали Збройні сили, президент і Територіальна оборона України, а також єднання Заходу щодо санкцій, накладених на РФ, і допомоги Україні. Але акторами можуть також стати Китай («Дипломатія"), російські силовики («Бунт").
Немає альтернативи усуненню путіна і його влади для стратегічного відновлення миру.
Україна переможе.