Три українські внутрішні Д — дракони, яких ми пестуємо, поки боремося із зовнішнім.
1. Депопуляція. Згідно з дослідженнями, які ми робили спільно з Gradus в декілька хвиль минулого року, 85% українців, що виїхали да кордон, декларували готовність повернутися в Україну. Тоді ми попереджали, що критичними стануть 9-12 місяців адаптації, після яких відсоток почне суттєво знижуватися. Дослідження колег свідчать, що вже зараз є розшарування по третинах: третина адаптувалася і не збирається повертатися, третина — збирається. Але можелююче дослідження Advanter Group свідчить, що якщо війна триватиме до кінця року, то у 2024 році 44-56% українців залишаться за кордоном, а 12-17% з тих, хто залишався в Україні емігрують як тільки отримають таку можливість.
2. Депрофесіоналізація у сферах, що вимагають кваліфікації. Це пов'язано як з від'їздом фахівців так і з вцілому заданим трендом на відновлення кумовщини — практика з державних органів переноситься і на бізнес. «Швидкі освітні курси», ейджизм (порушення прав людей старшого віку) суттєво впливають на ситуацію.
3. Деградація суспільних відносин. Воля, людяність і самоврядність, що стали нашими супересилами в перші місяці війни поступово стають нашою травмою: хто більше допоміг, хто де був, хто тепер має право на… З суспільства «разом» ми знов ризикуємо стати суспільством «всі проти всіх».
Все це призведе до низьких темпів відновлення економіки, посилення соціальних диспропорцій, регіонального диспаритету, зростання внутрішньої небезпеки.
Ці «Де»-явища — «сніговий ком». Це бачить бізнес, який кожного дня зважує чи варто інвестувати в Україні або прискорити релокацію капіталу і технологій за кордон. Це бачать професіонали різних сфер, які вже віддають перевагу роботі не в Україні.
Нам терміново потрібна державна політика не «повернення українців», а створення умов для приваблення талантів та підприємців. А це означає економічні реформи і очищення правоохоронних органів, до чого неохоче ставиться чинна політична влада.
Часу немає! Ділити українців як 10 років тому по Дніпру — а зараз по західному кордону — це стратегічна помилка, яка може знищити країну.