У США впали відразу два дуже непрості банки – Silicone Valley Bank і Silvergate Capital Corp. Можна сказати, що їхнє банкрутство вибиває ґрунт з-під ніг у американського (та й глобального, за великим рахунком) IT-бізнесу, а також у криптовалютного сектора.

Частина 1: Silvergate та світ блокчейну

Перед тим, як у США збанкрутував Silicone Valley Bank – найбільший банк з часів кризи 2008 року, – обрушився інший (не менш великий) банк, який інвестував у стартапи – Silvergate Capital Corp.

Інформація про те, що Silvergate згортає роботу, з'явилася на сайті банку 9 березня. Там говорилося, що «добровільна ліквідація банку виявиться найкращим вибором у ситуації, що склалася».

Відразу після цього керівництво банку провело переговори з чиновниками Федеральної корпорації зі страхування вкладів (FDIC) – вони намагалися знайти вихід із кризової ситуації. Але, схоже, переговори закінчилися нічим, після чого було ухвалено остаточне рішення про ліквідацію.

Треба віддати належне: банк одразу представив план щодо погашення депозитів клієнтів та згортання всіх операцій. Фінансовим консультантом Silvergate у цій справі стала компанія Cravath, а юридичні питання допомагає вирішувати фірма Swaine&Moore LLP. І все це — під управлінням Strategic Risk Associates, що спеціалізується на кризах.

Взагалі, в даному випадку криза розвинулась дуже швидко: про проблеми банку вперше заговорили 2 березня, коли Silvergate повідомив SEC (американську Комісію з цінних паперів та бірж) про перенесення дати подання щорічного звіту. Відразу після цього JPMorgan знизив рейтинг Silvergate із «нейтрального» до «недостатнього». Облігації банку втратили в ціні $1 млрд – як виявилося, лише 11% ліквідних активів банку зберігалися на депозитах ФРС США, у банках та інших фінустановах, решта розміщувалася в цінних паперах.

Насправді затяжна криза почалася для Silvergate Bank ще минулого року, після краху криптобіржі FTX. «Криптозима» 2022 року разом із падінням FTX та низки інших великих криптопроектів стала фатальною для Silvergate. Можна сказати, це було зумовлено: нещодавно Банк міжнародних розрахунків (Bank for International Settlements, BIS) у своєму моніторингу вказував, що 61,7% усіх світових пруденційних ризиків, пов'язаних з криптоактивами, швидше за все, належать Silvergate Bank. Тобто це був банк, системно важливий для криптовалютної індустрії. Але при цьому досить невеликий.

JPMorgan вже 9 березня (там явно знали про великі проблеми колег) випустив дослідницький звіт, в якому проаналізував те, як відхід з ринку Silvergate Bank вплине на фінансову індустрію. А якщо точніше говорити – на криптовалютну індустрію, причому в масштабах усього світу. Адже найбільшими клієнтами Silvergate були лідери криптобізнесу, такі як Coinbase, Paxos, Gemini, Circle, Internet Financial та Galaxy Digital.

Але не лише вони, звісно ж. Silvergate працював як шлюз більш ніж для 1000 інституціональних учасників крипторинка, включаючи великі криптобіржі, майнерів, емітентів стейблкойнів, маркет-мейкерів та керуючих фондами цифрових активів. Всі вони використовували його мережу Silvergate Exchange Network для переказу фіатної валюти між своїми рахунками та рахунками інших клієнтів Silvergate.

Як вказує команда аналітиків JPMorgan на чолі з Ніколаосом Панігірцоглу, крах Silvergate та припинення роботи його мережі створюють велику проблему для криптобізнесу: «Заміна цієї мережі для обробки доларових депозитів та зняття коштів серед учасників крипторинка буде складним завданням, враховуючи поточний фон, загальне небажання традиційних банків взаємодіяти з криптокомпаніями після краху FTX та з урахуванням високого тиску з боку регуляторів».

Втім, катастрофи не станеться: необхідні послуги вже готові надавати такі банки, як Signature Bank, Provident Bancorp, Metropolitan Commercial Bank і Customers Bancorp. Деякі колишні клієнти Silvergate вже оголосили про перехід до Signature Bank. Але складнощів все одно не уникнути: інші банки не мають досвіду Silvergate щодо роботи з криптовалютами і сильно бояться регуляторів, які вважають угоди з криптовалютами надто ризикованими. Крім того, Signature Bank вже заявив, що планує зменшити свою залежність від клієнтських депозитів зі сфери цифрових активів.

А тепер – «вишенька на торті». Пам'ятаєте 2019-2020 роки та гучний криптовалютний проект Марка Цукерберга? Нагадаю, він називався спочатку Facebook Coin, потім Libra, потім Diem – на цій назві проект і закрився. Але не зовсім закрився: всі активи Diem Association (ця організація займалася створенням стейблкойну) 1 лютого 2022 викупила саме компанія Silvergate. Загалом за $182 млн і ще близько $30 млн було витрачено за 2022 рік на інтеграцію придбаних технологій у системи Silvergate.

Банк викупив всю інтелектуальну власність та технологічні активи Diem, пов'язані з роботою платіжної мережі, а також інфраструктуру для розробки та роботи платіжної мережі на основі блокчейну. У тому числі власні програмні елементи, які критично важливі для роботи мережі стейблкойна. Тоді, на початку 2022-го, виконавчий директор Silvergate Алан Лейн говорив, що клієнти банку потребують стабільної монети, забезпеченої доларом, яка надалі дозволить їм безбар'єрно переказувати кошти.

Можна точно сказати, що якби не криптозима, то все б у них вийшло.

(…продовження у наступній статті…)

Денис Стаджі