За останні два тижні три найбільші криптобіржі – Binance, FTX та Huobi – підписали з урядом міста Пусан меморандуми про взаєморозуміння, спрямовані на розвиток інфраструктури блокчейну у Південній Кореї.
Південна Корея зайняла місце в авангарді світового криптпростору, і схоже, що партнерства знаменують проривний етап у розвитку криптоінфраструктури країни. На тлі криптозими угоди дадуть новий імпульс розвитку блокчейн-проектів у Кореї та підвищать рівень гри для всієї індустрії.
Навіщо блокчейн містам?
Технологія блокчейн стійко асоціюється з криптовалютами, але її застосування виходить далеко за межі цифрових активів. Блокчейн схожий на книгу обліку, яка зберігає найдрібніші деталі та її не можна знищити. Ця децентралізована картотека, яка забезпечує постійний та незмінний запис транзакцій. Блокчейн допоможе зробити муніципальні послуги більш ефективними та безпечними, а також прискорити та спростити звичніше бюрократичні процеси. Крім цього, блокчейн може оптимізувати витрати на транспорт, стежити за дорогами, знаходити проломи у бюджеті та навіть підвищити енергоефективність.
Враховуючи, що населення міст неухильно зростає, життя в мегаполісах може перетворитися на жах без системи управління та обліку. За даними Світового банку, до 2050 року майже 7 із 10 осіб у світі житимуть у містах – порівняно з 56% населення планети сьогодні. За два десятиліття міське населення світу зросте в 1,5 рази з нинішніх 4,4 млрд до 6 млрд. Це створить колосальне навантаження на міську інфраструктуру в областях базових послуг, транспорту та житла.
Чому Пусан?
У 2019 році Уряд Південної Кореї надав згоду на надання Пусану статусу «блокчейн-зони без регулювання». Тоді ж Міністерством стартапів та малого та середнього бізнесу Кореї обрало Пусан як тестову зону для впровадження та апробації технології блокчейн. У тому ж році президент Південної Кореї Мун Чже Ін наголосив на необхідності «регулятивних інновацій» технології блокчейн, він назвав це «питанням виживання».
Серед передумов для вибору Пусана експерти називають низку факторів. По-перше, Пусан – друге за величиною місто Південної Кореї. Не такий великий, як Сеул з 9,7 млн. жителів, але придатний для апробації технологій. По-друге, у Пусані – розташований головний порт Кореї, і за сумісництвом п'ятий за завантаженістю порт у світі. Наприкінці 2018 року уряд країни запустив щільний блокчейн-проект, який покликаний «підвищити ефективність, а також знизити витрати та відходи у порту ».
За останні п'ять років Пусан впровадив різні ініціативи та партнерства, щоб посісти місце провідного блокчейн-центру Південної Кореї. У країні діють одні з найсуворіших у світі криптовалютних правил: заборонені операції з приватними гаманцями, про транзакції, що перевищують встановлену суму, потрібно звітувати, а місцеві біржі підпорядковуються суворим законам про конфіденційність. Попри ці заходи, станом на кінець 2021 обсяг криптовалютного ринку Південної Кореї склав 45,9 млрд доларів, а загальна кількість зареєстрованих користувачів досягла 15,3 млн осіб. У країні вже запущено власну ідентифікаційну систему на основі блокчейну, а також платформу для водійських прав на основі блокчейну.
За даними Coindesk Корея, уряд Пусана розробляє далекосяжні плани із запуску біржі цифрових активів. Зокрема, планується створити екосистему для операцій із цифровими активами на основі токенів цінних паперів та впровадити бізнес-модель для цифрових активів, орієнтовану на розвиток регіональних галузей.
Binance, FTX і Huobi в Кореї та у світі
Binance, FTX та Huobi – лідери південнокорейського крипторинку. Є кілька факторів, які допомогли трьом найбільшим біржам зайняти провідні позиції у країні. Починаючи з Binance – найбільшої у світі криптобіржі – масштаб біржі дозволяє розвивати, впроваджувати інновації у галузь, а також тестувати гіпотези та йти на ризики. Підтримка такого лідера галузі як Binance наблизить Пусан до мети, яку ставитиме уряд міста – стати глобальним центром цифрових фінансів.
Про FTX в галузі заведено вважати, що це чорна конячка. Біржа з'явилася на ринку відносно нещодавно, лише 2019 року. Однак, зараз вона входить до числа провідних бірж як за обсягом спотової торгівлі, так і за обсягом торгівлі деривативами. Харизматичний засновник FTX Сем Банкман-Фрід став ще більш відомим після обвалу криптовалютного ринку як рятувальник численних неплатоспроможних компаній.
Біржа Huobi є однією з перших криптовалютних бірж. У якийсь момент Huobi претендувала на найвищий обсяг торгів. Біржа активно завойовує нові ринки, і лише за останні кілька місяців отримала ліцензії на ведення деяких видів діяльності у Дубаї, Австралії та Новій Зеландії. Біржа взаємодіє з регуляторами різних країн та націлена на повну легалізацію діяльності у всіх юрисдикціях.
Хто допоможе Пусану створити надійну блокчейн-екосистему?
Очевидно, що після підписання одразу трьох меморандумів про розвиток у Пусані не бракує сильних претендентів на створення блокчейн-інфраструктури. Як провідна світова екосистема блокчейн з великим портфелем продуктів та пропозицій, у Binance є явна перевага перед конкурентами. З іншого боку, хоча Huobi поступається Binance, вона є безперечним піонером і лідером в галузі застосування блокчейну. Наприклад, Huobi інвестує у проєкти рішень другого рівня, такі як OptimismPBC та zkSync, і прагне партнерства з командами для розвитку блокчейну.
Яка біржа виграє?
Huobi – єдина біржа з фізичним офісом у Південній Кореї, а також єдина біржа з ліцензією на роботу в країні. Це дає перевагу порівняно з двома іншими біржами, які підписали меморандум про взаєморозуміння з Пусаном. Це фактично робить Huobi єдиною біржею цифрових активів, яка працює офіційно у Південній Кореї. Порівняно з Huobi, партнерські відносини Binance та FTX з Пусаном обмежуються лише створенням офісу в місті, координацією Пусанського тижня блокчейну 2022 року та проведенням навчання з блокчейну.
Крім того, що Huobi вже має офіс у Південній Кореї, у процесі розвитку власного блокчейн-бізнесу вона встановила міцні відносини з великими місцевими блокчейн-гравцями.
На відміну від FTX, чия база користувача знаходиться в основному в США, Huobi має значну користувальницьку базу і високу впізнаваність бренду в Азії.
Huobi має великий досвід рішучих дій в умовах ринкових криз. У періоди ринкової турбулентності, коли багато великих платформ стикалися з кризою ліквідності або припиняли введення та виведення коштів, Huobi продовжувала нормально працювати. Можна зробити висновок, що Huobi має добре відточений механізм реагування на кризи, який пройшов стрес-тестування протягом усіх ринкових циклів. Цей «бойовий» досвід буде корисним при організації роботи Пусанської біржі цифрових активів. Серед трьох бірж Huobi пропонує найширші та найглибші знання азіатських ринків, а також свої послуги на них. Ці фактори дають Huobi сильну перевагу в партнерстві з Пусаном для просування місцевого розвитку блокчейна та користувальницьких послуг.
Але незалежно від того, чим закінчиться битва за блокчейн-сектор Пусана між трьома найбільшими криптобіржами, впевнено можна сказати, що Пусан і Південна Корея вже виграли. Обсяг коштів, зусиль та провідних кадрів, які біржі інвестують у міські технології, навряд чи навіть приблизно може конкурувати з державними або одиничними вкладеннями приватних інвесторів.