Друге оновлення довгоочікуваного хардфорку Vasil блокчейну Cardano, ймовірно, відбудеться найближчим часом. Vasil – це несумісне з попередніми версіями оновлення основної мережі, призначене для розширення можливостей смартконтрактів, збільшення пропускної спроможності ланцюжка та зниження витрат.

У цьому оновленні мова сценаріїв Cardano Plutus версії (v) 2 Cost Model буде доступна в його основній мережі. Plutus – рідна мова смартконтрактів Cardano. Будучи базовим рівнем Cardano, Plutus ефективно відокремлює код, що управляє смартконтрактами, який залишається поза мережею та працює на комп'ютері користувача, від перевірки транзакцій у мережі. 

Напередодні оновлення Artano, проєкт NFT на основі Cardano, опублікував результати своїх тестів, і вони здаються багатообіцяльними – з Plutus v2 розмір скрипту було зменшено більш ніж на 90%, а відповідна вартість транзакцій була знижена на понад 75%.

Що таке хардфорк Vasil?

Названий на честь Василя Сент-Дабова (Vasil St Dabov), дуже улюбленого і шанованого члена спільноти Cardano, Vasil є великим оновленням, призначеним для розширення можливостей масштабування Cardano і зниження транзакційних витрат, і спочатку планувалося випустити в червні в тестовій мережі. 

За даними Input Output Hong Kong (IOHK), розробника Carnado, Vasil є найамбіційнішою програмою оновлення Cardano на сьогодні. Оновлення принесе значні покращення з використанням підходу Cardano з комбінатором хард-форка (HFC) та підвищить продуктивність мережі шляхом збільшення пропускної спроможності, ефективності сценаріїв та зменшення затримки при передачі блоків. 

За словами IOHK, за такого складного оновлення за участю безлічі зацікавлених сторін команді потрібно було бути впевненим, що екосистема готова і підготовлена до того, як буде запущено якийсь хард-форк. Щоб запустити це оновлення основної мережі, команди IOG та Cardano Foundation відстежили три індикатори критичної маси та запустили 22 вересня після того, як ці індикатори були досягнуті. 

  • 75% блоків основної мережі створюються останнім кандидатом вузла Vasil (1.35.3)

  • Оновлено близько 25 бірж (що становить 80% ліквідності ada)

  • 10 кращих DApp за версією TVL, що підтверджують, що вони оновлені до версії 1.35.3 у PreProduction та готові до роботи в основній мережі. 

Vasil — найунікальніший хардфорк

Зазвичай хард-форк розділяє блокчейн на дві частини, змінюючи протокол блокчейна новими правилами. Ці зміни не є сумісними, і історія блокчейна більше не буде доступна. Крім того, потрібно, щоб вузол оновив програмне забезпечення, а блокчейн перезапустився після успішного оновлення. Однак підхід HFC відрізняє хард-форк блокчейна Cardano від норми, оскільки дозволяє переходити на нові протоколи без поділу або перезапуску блокчейна. До того, у блокчейні зберігаються як старі, так і нові правила. Протокол змінюється новим правилом, але історія попередніх блоків зберігається. 

Хардфорк Vasil міститиме блоки більш ранніх епох, включаючи Byron, Shelley, Goguen та Basho. Щобільше, перехід з одного протоколу на інший (наприклад, з Ouroboros Praos на Genesis) не потребує оновлення вузлів. Насправді оскільки блокчейн підтримує старі блоки, вузли можна поступово оновлювати після хард-форка.

Що принесе Хардфорк Vasil?

У минулому Cardano часто піддавався критиці, оскільки вважалося, що його можливості смартконтрактів відстають від можливостей Ethereum та інших блокчейнів рівня 1 зі своїми успішними спільнотами децентралізованих фінансів (DeFi). 

На відміну від Ethereum, який використовує модель, засновану на облікових записах, Cardano заснований на системі «невитрачених транзакцій» (UTXO), пов'язаної з біткойнами витрачені.

Зміни, внесені Vasil до реєстру Cardano, дозволять використовувати входи та UTXO для скриптових контрактів, не витрачаючи їх. Іншими словами, полегшити доступ до інформації, що зберігається в блокчейні, без необхідності витрачати та наново створювати UTXO, як раніше. Зміна способу обробки сценаріїв, на які посилаються може значно зменшити розмір транзакцій, в яких вони виконуються, що раніше призводило до затримок обробки.