Нещодавнє скасування прив'язки HUSD знову привернула увагу до стейблкоїнів, посиливши заклики до їх регулювання, оскільки все більше людей використовують цю валюту для платежів та грошових переказів.

Оскільки цифрові токени прив'язані до інших активів, таких як долар США, стейблкоїни спроєктовані таким чином, щоб їхня ціна була менш волатильною, як випливає з їхньої назви. Таким чином, відносна стабільність у порівнянні з іншими токенами зробила їх популярними серед криптотрейдерів, які прагнуть заощадити на розрахунках з транзакцій та комісій.

Сьогодні стабільні монети контролюють ринок у 150 мільярдів доларів — немала оцінка, що неухильно ставитиме його під приціл регуляційних органів у всьому світі. Після краху стейблкоїну TerraUSD на 40 мільярдів доларів та його парного токену Luna у травні все більше урядів посилили контроль за стейблкоїнами, за умови краху яких є прямі ризики збитковості економіці та інвесторам.

Чому регулятори стурбовані стейблкоїнами

В той час, як TerraUSD підтримувала прив'язку до токену Luna за допомогою алгоритму, більшість інших великих стабільних монет зберігає резерв традиційних активів для підтримки своїх токенів у користуванні. Ці активи безпосередньо пов'язані з фінансовою системою, що пояснює, чому центральні банки стурбовані потенційними наслідками, коли стейблкоїни втрачають свою прив'язку.

Європейський центральний банк означив низку ризиків, які стейблкоїни представляють для стабільності світової фінансової системи, наприклад, через схильність фінансового сектора та непрямих ефектів з погляду довіри інвесторів. У своєму травневому звіті про фінансову стабільність Федеральна резервна система США Наголосила на тому, що стейблкоїни залишаються уразливими, оскільки вони забезпечені активами, які можуть знецінитися або стати неліквідними в екстремальних ринкових умовах. Він також зазначив, що ці вразливості можуть посилюватися відсутністю прозорості щодо ризикованості та ліквідності активів.

Показовий приклад: у жовтні минулого року Комісія з торгівлі товарними ф'ючерсами США оштрафувала Tether на 41 мільйон доларів за «хибні» заяви про свої резерви, забезпечені фіатами. Tether стверджував, що його стейблкоін USDT повністю забезпечений реальними доларами США у своїх резервах, які насправді включали незабезпечену дебіторську заборгованість та нефіатні активи.

Криптовалютні правила у роботі

Простіше кажучи, регулюючі органи прагнуть оцінити ризик стейблкоінів, дізнавшись більше про тип і рівень резервів, якими вони забезпечені, що значною мірою визначатиме їх поведінку в разі сценарію банкрутства.

У всьому світі багато країн почали робити перші кроки щодо прийняття законодавства для нагляду за цифровими активами у своїх відповідних юрисдикціях.

Очікується, що у США законопроєкт про цифрові активи, який охоплюватиме стейблкоїни, буде відкладений до вересня чи пізніше. Хоча деталі запропонованої структури не розголошуються, Blockworks повідомив, що казначейство США може вимагати від постачальників цифрових активів захищати активи клієнтів, щоб вберегти їх від неплатоспроможності.  

Міністерство фінансів Великобританії представило законопроєкт про регулювання цифрових активів як стейблкоїн, який буде перед прийняттям обговорюватися в парламенті. Він спрямований на те, щоб поширити чинні фінансові правила на криптовалюти і має бути схвалений криптовалютною індустрією країни, незважаючи на невизначеність того, як можуть виглядати нові правила.   

У червні Європейський Союз представив свій законопроєкт про ринки криптоактивів (MiCA), що розглядається як комплексна нормативно-правова база для цифрових активів у регіоні. Відповідно до нових правил, які, як очікується, набудуть чинності вже у 2024 році, стейблкоїни повинні будуть підтримувати достатні резерви для задоволення запитів на погашення в разі масового виведення коштів. Стейблкоїни, які стають надто великими, також стикаються з обмеженням транзакцій до 200 мільйонів євро на день.

 

Реакція криптофірм на запропоновані правила ЄС

Законопроєкт ЄС MiCA зазнав критики з боку 46 провідних криптофірм, що працюють у регіоні, через те, що певні частини законодавства ставлять під загрозу конфіденційність та безпеку особистих даних власників цифрових активів. У листі, написаному міністрам фінансів ЄС, підписанти 46 фірм стверджували, що закони фактично роблять ЄС набагато менш конкурентоспроможним місцем для криптовалютних стартапів та найкращих технічних фахівців.

Проте, законопроєкт привітали великі корпорації як Circle Internet Financial Ltd та Tether Holdings, чиї відповідні стейблкоїни USDC та USDT становлять майже 80% ринку. Технічний директор Tether Паоло Ардоїно відмітив ясність регулювання, заявивши CNBC, що «MіCA — одна з найбільш прогресивних ініціатив на сьогодні, спрямована на стимулювання інновацій та впровадження криптовалют у європейському регіоні».

Також вражає, що головний стратегічний директор Circle Данте Диспарте сказав CNBC, що структура ЄС є «вагомою віхою». Він додав, що MiCA «буде для криптографії тим самим, чим GDPR (правила захисту даних ЄС) були для конфіденційності».

Що означає регулювання стейблкоїну для користувачів криптовалюти

Наразі зрозуміло, що регулювання емітентів стабільних монет, ймовірно, призведе до більшої прозорості з погляду їх резервів та регулярних перевірок. Додатковий контроль буде сприяти більш строгому управлінню резервами, що є гарною ознакою цінності стабільних монет в забезпеченні того, щоб вони відповідали своєму імені. Користувачі криптовалюти також можуть приймати більш обґрунтовані рішення про те, якій стабільній монеті довіряти. Такі результати зміцнюватимуть захист інвесторів і поновлюватимуть довіру після недавнього спаду на ринку криптовалют.

Як повідомляється у звіті Bloomberg, громадськість також може отримати більший вибір, якщо регулювання спонукає центральні, комерційні банки та інші установи пропонувати свої власні стейблкоїни.

Очікується, що використання стейблкоїнів зростатиме зі зростанням впровадження цифрових активів, і регулювання, схоже, стане своєчасним кроком, який принесе всебічні переваги як для криптоіндустрії, так і для користувачів.