Дехто дуже любить перемоги. Перемоги України в якихось рейтингах, українських спортсменів в змаганнях, локальні перемоги українських військових. Ми знаємо про перемоги Світоліної та Усика. Про футбольні перепетії. Та навіть про перемоги на чемпіонатах з фехтування, шахів чи плавання. Ми знаємо наскільки виріс експорт сільгосп продукції в країни ЄС. Про це пишуть, про це знають, цим пишаються.

Але ніхто з серйозних ЗМІ чомусь не пише про не менш важливі перемоги. Наприклад, ви знали, що вчора українська скрипалька Діана Тищенко посіла перше місце на конкурсі імені Лонг і Тібо? Одному з найстаріших і найпрестижніших конкурсів скрипалів у світі. Приміром, це ж як перемогти в фіналі якогось з турнірів Grand Slam у тенісі. Але, навряд чи ви чули про цю перемогу. Про це ніхто не пише. Тому що це нецікаво.

5be7f810d97db.jpg

Цікаво писати про життя зірок шоу-бізнесу. Більшість українців знає хто на кому одружився, скільки дітей має, хто з ким спить і якого в кого кольору були шкарпетки під час минулого виступу в Палаці Спорту. Ну, все це треба, на то він і шоу-бізнес. Про це пишуть. Це цікаво.

А от не пишуть, що наприкінці жовтня інший український скрипаль з Харкова Дмитро Удовіченко посів друге місто на конкурсі імені Йозефа Іоахима в Німеччині. А цей конкурс з найбільшим в світі призовим фондом. Переможець там отримує 50 000 євро. На жаль, Дмитро посів друге місто, але це все одно величезна перемога, тим більше для 19-тирічного хлопця. Дмитро отримав ще й Приз глядацьких симпатій та Приз аудиторії залу, що сталося вперше за історію конкурсу.

5be7f841380f3.jpg

Дмитра та Діану привітали музиканти світового рівня, відгуки на ці конкурси, з аналізом і критикою виходять в пресі по всьому Світу, в тому числі в РФ. В нас — тиша. Тому що це нікому нецікаво.

І тут кілька причин.

Академічна музика, взагалі культура, не дивлячись на певні зрушення, у нас все ще в занепаді. І можа було б почати з малого. Наприклад, з привітального дзвінка Діані і Дмитру від міністра культури.

Серйозна музична критика в Україні також, на жаль, в занепаді. І тут, на жаль, винні криза в освіті та совок в головах багатьох очільників музичних училищ та вишів.

Але найперша причина, як на мене, в ЗМІ. Саме ЗМІ формують порядок денний для глядача, слухача і читача, формують запит на певну тематику.

Уявіть собі, що в новинах по радіо кажуть: «І до новин культури. Вчора в Парижі відбувся фінал одного з найпристижніших музичних конкурсів серед скрипалів імені Тібо. 28-річна українка Діана Тищенко посіла перше місце, із чим її привітав міністр культури Євген Нищук та президент України Петро Порошенко».

Ну хіба погана новина була б? Суцільна перемога! А якби ще поставили уривок з виступу — це була б взагалі фантастика. Хоча і така новина для наших FM станцій — фантастика. Чому? Тому що це нікому нецікаво.