У попередньому матеріалі ми описали рівні процесного впливу національної ідентичності на реальність. Ми проявили і окреслили взаємозв'язок філософських ідей і психологічних явищ з буденними діями і рішеннями. Наступним логічним кроком є описати, якою є саме Українська Ідентичність.

Тож перед Вами виклад Української Ідентичності, її базових ідей, актуалізаційних принципів, правил буденної дії. Ці особливості та ознаки української ідентичності є основою для об'єднання українців навколо одних ідей, цінностей, норм і правил.  

Усе, що описане тут, базово притаманне кожній людині, яка довгий час дотична до українського культурного середовища. На сьогодні наведені тут тези потребують проявлення і актуалізації з боку кожного громадянина. Об'єднання українців можливе лише за умов систематизованих, спрямованих, послідовних і постійних дій як з боку держави, так і з боку громадян. Основою об'єднання є прийняття, свідчення і маніфестація своєї Української Ідентичності діями, словами, намірами, уявленнями і цінностями.

Українська Ідентичність – це комплексний систематизований конструкт, що складається з ідей, цінностей, уявлень, пояснювальних схем, когнітивних та поведінкових моделей, які засновані на глибинних культурних особливостях української нації.

Цивілізаційною основою Української Ідентичності є європейськість та християнство. Особливістю Української Ідентичності серед ідентичностей інших націй є унікальний культурно-історичний синтез східноєвропейського слов'янського культурного простору і православного християнства, які знайшли своє відображення більше у ціннісній та ідейній складовій, ніж в інституційній та обрядовій відповідно. Цивілізаційна основа історично залишається вітальною, і відхід від неї спричиняє зупинку у розвитку та деградацію.

Цивілізаційна основа Української Ідентичності має дві закономірності: по-перше, українське суспільство прагне до балансу європейськості та християнства у формуванні власного укладу; по-друге, будь-які відхилення від європейського чи християнського шляху поступу зустрічають дуже сильний опір креативного класу, що зумовлює, з одного боку, часту боротьбу за власну ідентичність, а з іншого, незмінність підґрунтя життєдіяльності. Збереження європейського і християнського курсу України стало можливим лише через постійне свідчення громадянами власної Української Ідентичності і боротьбу за її ствердження.

Статичними елементами цивілізаційної основи є європейські та християнські ідеї, що стали Базовими Ідеями Української Ідентичності. Динамічними елементами цивілізаційної основи є тенденції та нові форми реалізації цих Ідей.

У фундаменті цього конструкту лежить 7 базових ідей.

7 базових ідей Української Ідентичності:

Базові Ідеї є незалежними від плину часу, а в конкретний історичний момент актуалізуються через принципи, дотримання суспільством яких реалізує та стверджує ці Ідеї. Реалізація та ствердження Ідей відбувається шляхом прийняття, дотримання та маніфестації власної Української Ідентичності.

Задля ефективної реалізації Базових Ідей Української Ідентичності на сьогодні виділяємо 10 актуалізаційних принципів. Інша комбінація актуалізаційних принципів на сьогодні є нерелевантною та неефективною для ствердження українського колективного «Я».

На сьогодні для Ідей Віри, Надії, Любові та Софії актуалізаційні принципи є такими:

Для Ідей Права, Волі та Свободи актуалізаційні принципи такі:

Дії українців та українського суспільства, засновані на цих 10 принципах, а також на культурному та історичному українському контексті, стверджують 7 Базових Ідей Української Ідентичності.  Ствердження Базових Ідей – це втілення їх в життя будь-яким суб'єктом дії: людиною, спільнотою, суспільством, державою. Для людини втілення Базових Ідей її Української Ідентичності означає прийняття і свідчення їх в повсякденному житті. Для втілення Ідеї необхідний ціннісний орієнтир, який виражає цю Ідею. Так, існує п'ять принципів, які виражають Ідеї Віри, Надії, Любові та Софії, і п'ять, які виражають Ідеї Права, Волі та Свободи. Дії, засновані на них актуалізують ці Ідеї для суб'єкта дії (людини, спільноти, суспільства, держави), а також для простору, який він перетворює, що сприяє актуалізації цих ідей серед інших суб'єктів.

Консолідацію українського суспільства навколо усіх Базових Ідей ми маємо можливість спостерігати саме зараз. Детальніше про механізми та інструменти реалізації Української Ідентичності поговоримо у наступних матеріалах.

Для того, щоб принципи були стверджуванні цілісно, вони об'єднані у правила буденної дії. Правила буденної дії спрямовані виключно на конструювання і створення в процесі діяльності людини і в жодному разі не на руйнування чи деструкцію. Для людини правила буденної дії формують еталон дії, що дає можливість для зіставлення з ним власних дій. Нижче описані правила буденної дії. Їхнє формулювання може змінюватися, проте спрямування, ціль і наявність усіх 10 актуалізаційних принципів є сталим і не підлягає змінам.

Правила буденної дії:

  1. Усвідомлюйте наслідки своїх дій та несіть за них відповідальність
  2. Перед тим, як діяти, здобудьте достатньо інформації для того, щоб дія була ефективною
  3. Реалізуйте себе у взаємодії з іншими
  4. Формуйте у собі критерії довіри і довіряйте, щоб взаємодіяти
  5. Дійте лише тоді, коли усвідомлюєте, що ви робите і навіщо ви це робите
  6. Створіть гармонію у взаємодії з людьми. Знайдіть потрібним людям місце у своєму житті, а собі місце у їхньому
  7. Реалізуйте задумане, стверджуючи себе і свої ідеї
  8. Створюйте нове – те, яке буде продуктивнішим, ефективнішим, кращим, раціональнішим, красивішим
  9. Свідчіть свою Українську Ідентичність у діях та думках. Якщо потрібно, боріться за неї.
  10. Доводьте почату справу до кінця та формуйте цілісний продукт.

Отже, для українського суспільства реалізація 7 базових ідей, дія, відповідно до актуалізованих принципів і правил буденної дії, свідчення власної Української Ідентичності є ствердженням власного індивідуального і колективного українського «Я».  Саме усвідомлення та ствердження власного українського «Я» є ключем до розвитку України та українського суспільства.

 

Богдан Бевза

Ігор Пилипів

Андрій Гінкул