Останні новини з фронту затьмарила нещодавня подія в Дніпрі. Весь інфопростір забитий заголовками «Поліцейський застрелив чоловіка», «Поліцейський у Дніпрі вбив людину», «У Дніпрі поліцейський стріляв у пасажира елітного авто». Суспільство, як завжди, поляризувалося: одні традиційно ненавидять «галімих мусорів», інші — проти «бидла», яке ох... ло від вседозволеності.  Варто зазначити, що обидва табори наводять доволі переконливі і логічні аргументи на користь своїх позицій. Безперечно, об'єктивну юридичну кваліфікацію надасть слідство, а потім підтвердить або спростує суд. Але шалений резонанс, який викликала ця ситуація, свідчить про певні невирішені проблеми на загальносуспільному рівні, які щораз гостріше проступають нагора. 

Проблема перша: традиційно упереджене, усталене негативне ставлення суспільства до поліції як до інституції влади, яке сформувалось небезпідставно. Гучні випадки, де поліцейські дійсно ганьбили честь мундира, приправлені шлейфом з лихих 90-х, зробили свою справу. 

Проблема друга: відчуття безкарності, що притаманне окремим категоріям громадян, яке також сформувалось небезпідставно. Бо можна «парєшать». 

Недовіра до правоохоронної системи в цілому, неефективні та безкінечні розслідування й судові процеси, корупційна складова породили дикий правовий нігілізм на всіх рівнях. Хто більш борзий, той самовпевнений, бо про все домовиться, хто боязкіший, просто не вірить у справедливість. 

Вирішення цих проблем можливе тільки комплексно — як на рівні нормативного регулювання, так і на рівні правозастосовчому, коли за п'янку за кермом буде не адмінштраф, а кримінальна відповідальність, коли кожен поліцейський буде знати, що він не Господь Бог, а кожен водій і пішохід буде розуміти і відчувати власну відповідальність не тільки перед собою, а й перед іншими. Видається, що воєнний стан сформував новий запит на чіткі правила гри. Vox clamantis in deserto з кожним таким випадком звучить все гучніше. 

Але виглядає, що дізнаємось ми про певні якісні зміни не з нових законів чи заяв про чергову успішну реформу. У суспільстві, яке принаймні наближається до рівня громадянського, заголовок мав би звучати так: «Напад на поліцейського в Дніпрі». Відчуваєте різницю?