Щодо перегляду Будапештського меморандуму.
Ну того, де ми відмовляємось від ядерної зброї в обмін на гарантії безпеки. Яких ми не дочекались в 2014 році. Бо, офіційно, вони не були належним чином оформлені.
Взагалі тут дуже складна гра, в якій важливо не перейти межу.
Наскільки я розумію, наша мета — перегляд безпекових гарантій та юридичне посилення (а точніше оформлення) їх. Зокрема, прописання чітких алгоритмів допомоги в разі тих чи інших загроз. Що в принципі зрозуміло, бо нам набридно, що нас підтримують висловленнями занепокоєння. І так, військово-технічна допомога, яку нам дають, — це добре. Але хотілося б мати гарантії, що ми її отримуватимемо в необхідному нам об'ємі. А не тому що «зійшлись зірки» чи надання допомоги відповідає інтересам цих країн в конкретний проміжок часу. Знову — не повинно бути порожніх надій, щоб дотиснути, що за нас буде хтось воювати.
А ось реальне відновлення ядерної зброї, — це фантастика. Ніхто нам не дасть цього зробити, а якщо ми робитимемо самі — світ почне від нас відвертатись. І ймовірно навіть прийме рішення, що простіше нас злити Росії, ніж дати можливість розпочатись ядерному конфлікту.
Крім того, нагадаю, що ядерна зброя — це зброя стримування від війни. А у нас вже триває війна, тому практично ефекту від неї не буде жодного. Власне, ядерна зброя, яка з'являється у сторін під час затяжних військових конфліктів не перехиляє чашу вагів ні на яку сторону і не стає запобіжником того, що військові конфлікти припиняються. Подивіться на Індію і Пакистан.
І ось питання — чи зможемо ми продавити безпекові гарантії (а точніше чіткі юридично закріплені алгоритми) допомоги, розуміючи, що насправді ми в жодному випадку не зможемо відновити ядерний потенціал? Механізм лише один — символічний тиск наративом, що ми перша країна, яка відмовилась від ядерної зброї і яка може стратити свій суверенітет. Ми як приклад для світу. і якщо ядерний клуб буде переконаний, що доцільніше зберегти Україну, ніж мати негативний кейс відмови від ядерної зброї, то ми перемогли. Ну і навпаки — якщо всім буде пофіг і цей меседж не зайде, то програли і ми, і ядерна безпека світу