2f7832f3ddde9af514ad559a9359df1d-scaled.jpg

Навіть школярі знають, що колись давно велична неосвоєна територія під назвою Аляска була в складі Російської імперії, але була продана американцям. Але чому потрібно було продавати землю? Сьогодні Rulik Morgan розповість приголомшливу історію про те, як Росія продала Аляску США і чому вона про це дуже пошкодувала.

Як виглядала Аляска до продажу?

До продажу в 1867 році Аляска була таким собі центром торгівлі для місцевих поселень. Тут торгували чаєм, тканинами, а також хутром. Але особливого прибутку, це не приносило, і цар подумав, що захистити таку територію буде дуже складно. Нехай тут і жили люди (2500 російських і близько 60 тисяч ескімосів і індіанців), але дістатися до Аляски було дуже важко. Тут не було залізниці та іншого транспортного сполучення. Олександр II вважав цю територію дуже вразливою і дорогою, тому легше її було продати.

До речі, існує думка, що місцеві жителі в той момент вже знали про золото в Алясці, тому їм продаж території здавалася божевіллям. Але на думку вчених, золота лихоманка почалася тільки через 30 років.

10db54ea75dea4e0a47e99d7dc383f23dede9f804bb01cc776d4b789ddf27268-scaled.jpg

Вважається, що протягом 70 років регіон Аляска був в руках приватної американо-російської компанії RAC, яка панувала на території та організувала продаж цієї території, яка отримувала величезний прибуток, хоч і платила високі податки в російську скарбницю. Є відомості, що Олександр II члени сімей також були в числі акціонерів цієї компанії.

Тому, Олександр II з князем Костянтином Миколайовичем і міністрами ще в 1866 році вирішили продати регіон. Посередником виступив барон Едуард Стекль. Було вирішено, що вартість Аляски становить не менше 5 млн доларів в золоті. Також цар обмежив територію самої Аляскою і Алеутскими островами, до Берингової моря.

Договір підписали 30 березня 1867 року. Російський уряд виручив за територію понад 7 млн доларів, що в перерахунку на площу складає майже 5 доларів за кв.км.

Яка економічна вигіда від цієї угоди?

Для Російської імперії потрібні були ці гроші внаслідок збіднілої в результаті Кримської війни. І витратити їх вирішили в основному на закупівлю матеріалів на будівництво залізниці. Зокрема, за ці гроші були побудовані Курсько-Київська, Рязансько-Козловська, і Московсько-Рязанська залізниці.

Для США ж економічний ефект очевидний: тільки за 20 років золотої лихоманки на Алясці американці змогли заробити 200 млн доларів. Хоча серед американських вчених також висловлюються думки на рахунок того, що утримання Аляски не виправдовує себе навіть, незважаючи на видобуток.

Проте, в Росії повсюдно висловлюється критика на рахунок рішення Олександра II продати Аляску. Величезні поклади золота і нафти могли б зробити російських справжніми багатіями. З'явилися навіть легенди, які говорять, що Росія зовсім не продала Аляску, а здала її в оренду на 100 років, але це не правда. А дискусії про те, що цар продешевив, тривають і досі.

Як Аляска виглядає зараз?

Сьогодні Аляска вабить своєю суворою, але величної природою. Це найбільший за територією штат США, в якому природа збережена в абсолютно чистому вигляді. Тут проживає всього лише 737 тисяч осіб, що дуже мало на таку велику територію. Тому сюди в основному приїжджають туристи, які хочуть відпочити від шуму мегаполісів.

Що стосується економіки Аляски, то величезні поклади нафти, які були знайдені в протягом останніх десятиліть, здорово допомогли штату і країні в цілому розвиватися і отримувати гарний прибуток. Наприклад, в 2017 році нафтова компанія з Іспанії знайшла на Алясці 1,2 млрд барелів нафти.

До речі, в 1976 році місцеві жителі провели референдум, за результатами якого було вирішено, що 25% доходів уряду від видобутку нафти відраховуються населенню штату у вигляді нафтової ренти щорічно 4 жовтня.