Трохи забарився з темою про Біткойни та криптовалюту. Тут нещодавно гуляла блискавка про те, що Богдан Данилишин вважає, що використання криптовалют в Україні як засобу платежу -незаконно:

«Біткойн (Bitcoin), інші віртуальні валюти/криптовалюти є грошовими сурогатами, які не мають забезпечення реальної вартості і не можуть використовуватися на території України як засоби платежу, оскільки це суперечить нормам українського законодавства, заявив голова Ради Національного банку України (НБУ) Богдан Данилишин.»

http://biz.nv.ua/ukr/finance/bitcoin-i-inshi-kriptovaljuti-nezakonni-v-ukrajini-glava-radi-nbu-859089.html

І без того геть совкова реакція на криптовалюту демонструє ще більший рівень маразму, якщо задуматись над тим, а що ж таке Біткойн і в чому його цінність?

Наврядчи вийде легко і однозначно відповісти на це питання, не риючись у темі. І хоча було багато вже часу усвідомити що таке криптовалюта, лише нещодавно якісь останні пазли стали на місце, після прочитання оцієї статті-дослідження:

https://tucker.liberty.me/bitcoin-and-misess-regression-theorem/

Що таке гроші і що дає цінність грошам?

Людвіг фон Мізес описав це в «теоремі регресії» яка відома ще як «Теорія грошей та кредиту»

«Розкриваючи кожен аспект грошей, його основним внеском було відслідковування цінності та вартості грошей — і не лише грошей як таких — до своїх витоків. Тобто, він пояснив як гроші отримують свою вартість у вигляді товарів та послуг, які можна придбати на них. Пізніше він назвав цей процес „теорема регресії“ і як виявилось, „Біткойн“ відповідає кожній умові теореми»

Іншими словами, гроші походять з ринку, а не від Держави чи «соціального контракту». Вони виникають, коли підприємці починають шукати зручний товар для напрямого обміну замість прямого бартеру. Люди починають накопичувати товар не для споживання, а для обміну. Товар стає грошима, найбільш відомим ринковим товаром.

Мізес доповнює, що цінність грошей відслідковується до того моменту, коли грошима був певний товар. Він каже, що це єдиний шлях, згідно якого гроші можуть мати цінність.

Чи стала б сіль грошима, якби була абсолютно безкорисною в принципі?

Чи отримали б боброві шкури грошову цінність якби їх не використовували для одягу?

Чи мали б цінність срібло або золото як гроші, якби не мали цінності як товар перед цим?

В усіх випадках монетарної історії відповідь очевидна — ні.

Початкова цінність грошей, перед тим як вони починють широко вживатися як гроші, походить з їхнього прямого використання як товару.

Як це все стосується Біткойну?

З першого погляду, він видається вийнятком — адже його не можна використати якось інакше, окрім як гроші. Його цінність реалізована тільки у вигляді непрямого обміну. Але тим не менше, це гроші, які набувають дедалі більшої популярності.

Весь час, поки я цікавився криптовалютою, мені завжди не до кінця було зрозуміло, звідки все ж таки беруться гроші, наче з повітря? Постійне перечитування процесу генерації, верифікації та підтвердження роботи, виконаної комп'ютерами, які розв'язують якісь рівняння, не давало повної ясності.

Тому існують різні версії. Що його цінність була би нульовою, якби не національні валюти, в які він конвертується. Або що теорема регресії не може стосуватися «цифрових грошей» і може розлядатися тільки в історичному контексті.

Але, як ми бачимо з висновків автора статті — вся справа в тому, що Біткойн це одночасно і гроші і платіжна система. І цінність біткойна як грошей випливає з його цінності як платіжної системи.

«Ми звикли сприймати гроші окремо від платіжних систем. Таке мислення — наслідок історичних технологічних обмежень. Ось вам долар і ось — кредитні картки. Ось вам євро і ось вам Пейпол. В кожному разі, передача грошей залежить від послуг третьої сторони. Щоб користуватися ними, треба встановити певні довірчі стосунки з ним, за яких установа, що організовує переказ грошей впевнена, що гроші будуть сплачені. Таке розмежування з нами присутнє завжди, якщо не йдеться про прямий фізичний контакт „шмат піци за долар“. Як тільки вам треба вийти за межі географічної близості, вам не обійтися без банків та Візи.»

«І що теж цікаво, в наш час не всюди доступні такі установи „третьої сторони“. І велико мірою, якщо не головною, розвиток Біткойна мав вирішити цю проблему. Саме тому єдність валюти та платіжної системи роблять Біткойн відмінним від всіх національних валют.»

Відповідно до слів засновників (засновника) Біткойну Satoshi Nakamoto, платіжна система є центральним завданням Біткойну

«Прямий зв'язок „користувач-до-користувача“ у версії електронної готівки дозволить здійснювати онлайн-платежі від однієї сторони до іншої без використання фінансових установ. Цифрові підписи надають частину вирішення проблеми, але основні переваги втратяться якщо третя сторона досі необхідна для того, щоб уникнути подвійних платежів. Ми пропонуємо вирішення подвійних платежів через використання мережі „користувач-до-користувача“. Мережа фіксує час транзакції, розташовуючи її у живому ланцюзі підтверджених операцій, та формує запис, який неможливо змінити, не змінивши підтверджену операцію. Довгий ланцюг не тільки служить доказом послідовності зафіксованих подій, але і доказом, що вони були здійснені з більшого об'єднання обчислювальної потужності комп'ютерів.[…]»

Власне тут тільки і мови що про платіжну систему та її завдання, а не про валюту. Читати детальніше про технологію blockchain чи ні — то вже друга справа.

Ця технологія у грошовому обміні вирішила так звану «Задачу візантійських генералів» — проблему взаємодії на великому просторі у присутності великої кільності ворожих суб'єктів.

Тож саме інноваційна платіжна система є джерелом цінності Біткойну.

Але, автор закликає зауважити щось надзвичайно важливе в цій історії. Блокчейн — це не тільки про гроші. Це про будь який обмін інформацією що потребує безпеки, підтвердження та цілковиту впевненість в автентичності. Це стосується будь-яких контрактів та транзакцій, які можуть бути здійснені за прицнипом «користувач-до-користувача».

Уявіть світ без третіх сторін, включно з найбільш небезечною третьою стороною, створеною людством — Державою.

Тобто, нова платіжна система дає можливсть людям обмінюватись грошима без втручання держави. Що цілком логічно і затребувано, адже гроші походять з ринку, а не з держави. І саме монетарне, фіскальне втручання держави спотворює ринки у всіх країнах. Криптовалюта — відносно новий інструмент екзорцизму соціалізму з державної економічної політики. І саме це причина, з якою ми чуємо, що «Біткойн (Bitcoin), інші віртуальні валюти/криптовалюти є грошовими сурогатами, які не мають забезпечення реальної вартості і не можуть використовуватися на території України як засоби платежу, оскільки це суперечить нормам українського законодавства»