Не якесь конкретне. А в цілому, як технологія. Чому люди, які не підвладні гіпнозу, не вірять маркетологам та рекламі і взагалі суперсучасні, раптово стають жертвами інформаційно-психологічних операцій ворога?

До речі нічого соромного тут немає, адже йдеться про нову зброю гібридної війни. Інше питання – чи знаєте ви як вирізняти черговий інфонепотріб ворога та протидіяти йому.

***

Уявіть: ви йдете по густо порослій доріжці. Раптом наступаєте на щось довге та округле. На додаток це «щось» підстрибує і б'є вас по нозі.

Ваша перша реакція – сахнутись вбік. Можливо навіть прокричати щось пов'язане з найдавнішою професією світу.

Далі є варіанти:

  1. Оглянути траву і побачити там шматок шланга. Так, саме на нього ви й наступили.
  2. Побігти геть якомога далі від місця, де повзає зміюка. Це ж точно була вона, правда?
  3. Втратити свідомість, бо на вас напало щось жахливе. Нє, точно зміюка.

Сприйняття події відбулось найкоротшим шляхом – тією частиною мозку, що відповідає за підсвідомість. І не просто за неї, а ту частину, де «живуть» закладені природою інстинкти. Зокрема –  збереження життя та здоров'я. Фактично, ви повторили послідовність дій, яку реалізуєте, торкнувшись гарячої праски.

А от критичне усвідомлення ситуації вмикається пізніше. Це якщо пункт №1. А іноді не вмикається. Це якщо п.2. Критичне мислення – прерогатива свідомості. Але навіть на рівні нейропроцесів ця дорога нервового сигалу більш довга. Якщо взагалі не виявляється заблокованою.

Левову частку інформації та подій людина сприймає через підсвідомість. В ній емоції, інстинкти, життєвий досвід, еволюційне зростання створюють численні призми, через які людина бачить події та навколишній світ. І відповідно реагує на нього.

Щосекунди в мозок надходить близько 11 млн біт інформації. Як думаєте, скільки сприймає свідомість? Це коли ви проаналізували, обдумали, прорахували та ухвалили рішення. Лише 40 біт. Тільки 40 біт (!!) з 11 мільйонів щосекунди людина здатна проаналізувати і усвідомити! А де ж інше? Відповідь абзацом вище.

ІПСО або інформаційно-психологічні операції спрямовані саме на удар по підсвідомості: емоціям, страхам, інстинктам. По тому рівню, де реакція відбулась, а ви того навіть не зрозуміли. Ви прочитали (подивились, прослухали) і запанікували, злякались, напружились, увійшли в стан тривожності. Все, ІПСО на початковому рівні спрацювало. А от ваш подальший стан та дії залежатимуть від особистих навичок вмикати критичне мислення, ставити правильні питання та не гарячкувати.

Рветься там, де тонко. ІПСО спрацьовує там, де є нестача інформації (з суб'єктивних чи об'єктивних причин). Або нерв емоцій та страхів оголений до максимуму. На відміну від звичайної брехні творці інформаційно-психологічних операцій використовують різні технології маніпуляцій. Мета одна: жонглювання фактами й напівфактами так, щоб це викликало резонанс та конкретну психо-емоційну реакцію споживача інформації. Техніки маніпуляції – тема окремого блогу.

***

Як же виглядає це ІПСО? Ось приклад. Це скріншот одного з анонімних телеграм-каналів. Довгий час контент на ньому стосувався аналізу української політики України «зсередини». Джерелом інформації виступали невідомі джерела в коридорах влади. Непоганий прийом, щоб викликати довіру читача і нести будь що, чи не так?  Проте вердикт СБУ був категоричний: канал працює на ворога. Тож де тут ІПСО?

Розглянемо окремо наведену цитату  Джо Байдена. Ті, хто хоч трохи спостерігають за новинами політики та мають бодай якісь аналітичні здібності погодяться: фраза Президента США є важливою, проте доволі очевидною. Після того, як росія розпочала найбільшу з часів ДСВ війну, система світової безпеки зазнає змін. І для її стабілізації та реформування знадобиться чимало часу. Світова безпека – це не причепуритись перед виходом з квартири.

Але автори працюють на випередження вашого критичного мислення. І самі розповідають читачеві, що Джо Байден мав на увазі довгі роки війни й занепаду, що чекають Україну попереду. Звісно, терміни закінчення війни невідомі. Але в даному випадку вас наполегливо переконують у вкрай песимістичному сценарії. Які емоції і загальний настрій це викликає? Ось так.

До речі, а не підкажете, хто це так наполегливо намагається вибити з вас віру і надію на перемогу і скорий мир? Звісно це ж… Хто? А невідомо. Бо канал анонімний.

Компіляції фактів, трактування, підміна понять — це далеко не повний перелік засобів, що виуористовуються для створення деструктивного медіаконтенту. Тому для споживачів інформації рівня junior/middle пропоную лайфак-лист:

 ☝«На перехресті зіштовхнулись дві автівки» – це факт. «Магнетична аномальна зона ймовірно спровокувала аврію на перехресті» – це думка окремо взятого експерта. Або «експерта». Важливо відрізняти.

☝Прочитати новину/статтю/пост. Обов'язково від початку до кінця.

Закрити сторінку

 ☝Переказати прочитане за планом:

    — Що відбулось (-деться)?

    — Де і коли відбулось (-деться)?

    — Де я це прочитав (-ла)?

    — Від кого про це дізнався автор?

Якщо ваш переказ виглядає як «Завтра апокаліпсис, про то написали в інтернеті/телеграмі. Інфа сотка від брата сусіда баби Зіни, бо він дружить із другом кума самого главного», то...
 
***

Не всі негативні новини – ІПСО. Такі реалії війни. Проте насторогу має викликати інформація, що викликає крайні негативні емоційні стани, походить невідомо від кого та не має під собою реакції дії (зібрали речі, спустились в укриття, зробили запас палива, відправили улюбленого хом'яка за кордон).

Що робити? Тренуватись. Це непросто, нешвидко і боляче. Адже весь період загартовування доведеться проходити через інформаційний біль, провали в тривожність, тимчасові занепади духом. Але воно того варте. Адже одна тренована людина здатна втримати писхічне здоров'я цілої родини. І робить неефективним ще один інструмент з ворожого арсеналу.

***

І наостанок – моя улюблена фраза з часів роботи на ТБ:

СПОЖИВАЙТЕ ЛИШЕ ЗДОРОВІ НОВИНИ !