English text below
 
Доброго дня.
 
Сьогодні я розповім вам, як американські та європейські компанії допомагають путіну та росії у його війни з Україною. І як ви можете завадити путіну та його поплічникам. На конкретних прикладах.
 
Потрібна ваша допомога.
 
Мене звуть Антон Швець. Після початку нової фази війни Росії проти України 24 лютого, я став бійцем Територіальної Оборони України.
 
Окрім виконання своїх завдань, у вільний час я, користуючись своїми довоєнними компетенціями, допомагаю (як аналітик) невеличкій групі українських добровольців. Ця група займається тим, що закликає міжнародний бізнес розірвати відношення з Путіним та Кремлем. Це добровольці які роблять все це за власний кошт.
 
Ідея в том аби не займатися компаніями у яких багато кастомерів, і намагатися зосередитися на компаніях які досить невеличкі по розміру, але продукція яких є критичною для російського військово-промислового комплексу або допомагає Путіну утримувати владу в Росії.
 
Останнім часом агітацію міжнародного бізyесу за вихід з РФ стикнулася з нахабною протидією.
 
Одна з компаній, яка допомагає Путіну будувати танки та бронемашини для вбивства українців, це міжнародна кампанія Danieli з Італії. Ця компанія виробляє велику кількість устаткування для металургійної промисловості. В них є філіал у Магнітогорську, Челябінську, є навіть величезний та сучасний завод Danieli Volga у Дзержинську. У Виксе Danieli обслуговує ВМЗ, який виробляє труби для Північного потоку. У Каменець-Уральскому Danieli обслуговує КУМЗ – виробника специфічних деталей для російських літаків. КУМЗ належить Вексельбергу, який знаходиться під санкціями.
 
Ну і звісно клієнтом Danieli є всесвітньо відома Магнітка, Магнітогорський Металургічний Комбінат (ММК). Керівництво якого проводить спільні акції з «Союзом Добровольцев Донбасса», організацію російських найманців близьку до ЧВК «Вагнер», які використовувалися Росіє у війні з Україною з 2014 року. І використовуються зараз для прихованої мобілізації у армію РФ. Про те що ММК – клієнт Danieli кажуть на самому сайті Danieli Volga.
 
Звісно що клієнтом Danieli Volga є і Сєвєрсталь Мордашова. Який також потрапив під санкції ЄС.
 
А зовсім недавно Корпорація «АО „Красний Октябрь“ вийшла з офіційним прес-релізом в якому подякувала Danieli за продовження співпраці. Більш того Danieli скоро встановить на заводі „Красний Октябрь“ нове устаткування. „Красний Октябрь“ якщо хтось не знає, це один з найбільших виробників спецсталей в РФ. Наприклад вони виробляють корпуси для ядерних реакторів російських ядерних підводних човнів та корпуси захисту для танків Т-14 „Армата“.
 
Багато ще чого можна написати, щоб зрозуміти що Danieli – велика (і не дуже відома широкому загалу) фірма, яка дуже щільно співпрацює з режимом Путіна. А головне – у дуже важливих для Путіна галузях.
 
Тому добровольці зробили сайт, на якому написали, що робить Danieli в Росії. І до чого це призводить. Там дуже простий лендінг, на ньому була єдина кнопка – вона дозволяла швидко зробити пост у твітері. Це все.
 
У відповідь на появу сайту, який розповідав про те як допомагає ця компанія Путіну вбивати українських цивільних та дітей, Danieli через найнятих спеців з кібербезпеки 'IntSights a Rapid7 company' з США звинуватила добровольців у злочині. Це не перебільшення. Ось цитата з листа який отримав хостер 'this site directly threatens our client by using their name and identifiers to steal sensitive information from their customers. It operates illegally and it active to aiding criminals in there fradulent activities.' Тобто ці люди кажуть що сайт і нформацією про Danieli „загрожує їхньому клієнту тим“ тому що хтось „вкраде їх чутливу особисту інформацію“. Яку саме? Що Вексельберг та Мордашов – підсанкційні оліграхи та поплічники Путіна, є партнерами респектабельної італійської компанії? Це, звичайно, чутлива для Danieli інформація, але красти її не потрібно, вона відкрита і відома.
Просто вона мало відома, а має бути широко відома.
 
Цікаво який кримінал можна взагалі залучити до функціонування сайтів з однієї сторінки? Тобто люди які допомагають путінським кримінальним олігархам, які знаходяться під міжнародними санкціями, а у співпраці з якимось криміналом звинувачують добровольців, які намагаються захистити свою країну?
 
Це ганьба. Тупо ганьба. Спеціалісти з безпеки бачили сайт, вони не могли не розуміти навіщо він створений і що він робить. І звісно там не було і не могло бути спроб викрасти інформацію їх клієнтів.
Як результат, Амазон заблокував ресурси які розповідали про співпрацю Danieli з підприємства олігархів Путіна. Звісно що рішення про блокування буде оскаржено, бо IntSights\Rapid7 брешуть.
 
Звісно українці не зупиняться.
 
Компанія Danieli — допомагає Путіну та його олігархам утримувати у своїх руках Росію та переоснащувати російську армію.
 
Компанія Intsights ака Rapid(Rapid7) по вказівці путінських поплічників називає злочинцями українських громадян, які активно захищаються від російського геноциду. А сам процес захисту вони називають „спробами вкрасти чутливу інформацію“.
 
Путін не один творить свої злочини.
 
Є ті хто допомагає йому.
 
Вони є навіть в Європі і США.
 
Робити цього не вийде. Ми, українці, розповімо про всіх.
 
Тому що війна між Україною і Росією – це не просто війна двох країн, це війна двох світоглядів. Світогляду, який можна умовно назвати світоглядом брехні, рабства та лицемірства, та світогляду свободи, відкритості та правди.
 
Немає нічого дивного в тому, що європейська компанія, яка є партнером Вексельберга та Мордашова, вдається до лицемірства і брехні. Лицемірство та брехня – це саме ті якості, проти яких і йде війна. Наші вороги вимушені їх використовувати. Їх колір паспорту – дуже вторинне явище.
Немає нічого дивного в тому, що українці використовують інструменти збільшення відкритості, публічності та громадянського тиску. Українці користуються світлом, тому що ми воюємо з щурами.
 
Щури ненавидять світло, воно їх палить.
 
Тому ви знаєте що робити.
Ось посилання на соціальні мережі компанії Danieli. Їх немає в Фейсбуці, в фб є інша Даніелі Груп яка не має відношення до оригінальної Danieli. Оригінальні Danieli є у Інсті
 
та у Лінкед Іні
 
Можете розмістити там такий текст:
 
'Danieli supplies Putin's oligarchs with equipment to produce parts for tanks and planes and hulls for nuclear reactors. Continuing its business in Russia, Danieli is helping Putin make weapons to kill Ukrainian children.
Italy has not cooperated with the tyrants and assassins who unleashed the genocide since the days of Mussolini. Shame on Danieli."
 
Ось посилання на соціальні мережи компанії Rapid7(IntSights).
 
Можете розмістити там такий текст з посиланням на цей пост:
 
"As the American people struggle to tackle Putin, you are helping him. You are defending Putin"s minions. You are protecting the business of Vekselberg and Mordashov, sanctioned by the US.
You are not "protecting your customers," the Italian company Danieli. You are defending the international ties of Russian criminals. You are against your people who struggle to fight Putin.
What is it like to be a traitor to your homeland and the whole civilized world? What is it like to help Putin kill children?"
 
Дякую всім, хто допомагає боротися з РФ.
 
Не забувайте зробити репост цього поста.
 
__________________________
English text
 
Good afternoon.
 
Today I will tell you how American and European companies assist Putin and Russia in their war against Ukraine. And how you can thwart Putin and his minions.
 
My name is Anton Shvets. After the new phase of the Russian war against Ukraine began on February 24, I became a fighter of the Territorial Defense of Ukraine.
 
In addition to performing my tasks, in my spare time, I use my pre-war competencies to help (as an analyst) a small group of Ukrainian volunteers. This group is engaged in calling on international businesses to break off relations with Putin and the Kremlin. These are volunteers who do all this at their own expense.
The idea is not to get involved with companies that have a lot of customers but try to focus on companies that are pretty small in size but whose products are critical for the Russian military-industrial complex or helpful for Putin to keep power in Russia.
 
Recently, the campaign of calling upon the international business community to withdraw from the Russian Market has faced brazen opposition.
 
One of the companies that helps Putin build tanks and armoured vehicles to kill Ukrainians is the international company Danieli from Italy. This company produces a large number of the equipment for the metallurgical industry. They have branches in Magnitogorsk, Chelyabinskу, and a vast Danieli Volga plant in Dzerzhinsk. In Vicks, Danieli serves the VMZ, which produces pipes for Nord Stream. In Kamyanets-Uralsky, Danieli provides services to KUMZ — a manufacturer of specific parts for Russian aircraft. KUMZ belongs to Vekselberg, which is under sanctions.
 
And of course, Danieli"s client is the world-famous Magnitogorsk Iron and Steel Plant (MMK), the leadership of which is conducting joint actions with the "Union of Sevastopol Volunteers". This organization consists of Russian mercenaries close to the Wagner PMC, used by Russia at war with Ukraine since 2014. And they are now used for covert mobilization into the Russian army. The fact that MMK is a client of Danieli is mentioned on the Danieli Volga website itself.
 
Of course, Danieli Volga also has Mordashov"s Severstal as its client, also subjected to Russian sanctions.
More recently, "Krasny Oktyabr JSC Corporation" issued an official press release in which it thanked Danieli for continuing cooperation. Moreover, Danieli will soon install new equipment at the "Krasny Oktyabr" plant. "Krasny Oktyabr" is one of the largest manufacturers of special steels in the Russian Federation. For example, they produce hulls for the nuclear reactors of Russian nuclear submarines and protection hulls for T-14 Armata tanks.
 
Many other things can be written to make it clear that Danieli is a large (and not very well known to the general public) firm that works very closely with the Putin regime. And most importantly — in critical industries for Putin.
 
Therefore, the volunteers created a website where they wrote about what Danieli does in Russia and what it leads to. There was a simple landing page with a single button on it to quickly make a post on Twitter. It"s all.
In response to the appearance of a website that talked about how this company helps Putin to kill Ukrainian civilians and children, Danieli hired cybersecurity specialists IntSights\Rapid7 from the United States, which accused volunteers of the crime. This is not an exaggeration. Here is a quote from the hoster"s email: "this site directly threatens our client by using their name and identifiers to steal sensitive information from their customers. It operates illegally and is active in aiding criminals in their fraudulent activities." That is, these people say that the site of information about Danieli "threatens their client because someone will steal their sensitive personal information". Which one exactly? The fact that both Vekselberg and Mordashov, the sanctioned oligarchs and Putin"s henchmen, are partners of a respectable Italian company? This is, of course, sensitive information for Danieli, but there is no need to steal it. It is open and known. It"s just that it"s not well known, but it should be widely known.
 
I wonder what kind of crime can be involved in the functioning of sites consisting of one page at all? People, who help Putin"s criminal oligarchs under international sanctions, accuse the volunteers trying to protect their country of committing a crime?
 
It"s a shame. Sheer shame. Security experts saw the site, and they couldn"t help but understand why it was created and what it does. And of course, there were no attempts to steal their clients" information, and there could not have been.
 
As a result, Amazon blocked resources that talked about the cooperation of Danieli with the company of Putin"s oligarchs. Of course, the blocking decision will be appealed because IntSights\Rapid7 are lying.
Of course, the Ukrainians will not stop.
 
The Danieli company helps Putin and his oligarchs keep Russia in their hands and re-equip the Russian army.
The Insights aka Rapid(Rapid7) company, on the instructions of Putin"s henchmen, refers to Ukrainian citizens who are actively defending themselves from the Russian genocide as criminals. And they call the protection process itself "attempts to steal sensitive information."
 
Putin is not alone in committing his crimes.
 
There are people who help him.
 
They are even present in Europe and the USA.
 
They will not get away with it. We, the Ukrainians, will tell you about all of them.
 
Because the war between Ukraine and Russia is not a war of two countries, it is a war of two worldviews. A worldview that can be roughly called an epitome of lies, slavery, and hypocrisy VS a worldview of freedom, openness, and truth.
 
Nothing is surprising in the fact that the European company, which is a partner of Vekselberg and Mordashov, resorts to hypocrisy and lies. Hypocrisy and lies are the qualities against which the war is being waged. Our enemies are forced to use them. Their passport colour is a very secondary phenomenon.
It is not surprising that Ukrainians use tools to increase openness, publicity, and civic pressure. Ukrainians use the light because we are at war with rats. Rats hate the light; it burns them.
 
So you know exactly what is to be done.
 
Here is a link to Danieli"s social networks. They are not on Facebook; there is another Danieli Group on FB that is not related to the original Danieli. The original Danieli is on Instagram.
 
 
and LinkedIn
 
You can post the following text there:
 
"Danieli supplies Putin"s oligarchs with equipment to produce parts for tanks and planes and hulls for nuclear reactors. Continuing its business in Russia, Danieli is helping Putin make weapons to kill Ukrainian children.
Italy has not cooperated with the tyrants and assassins who unleashed the genocide since the days of Mussolini. Shame on Danieli."
 
Here is a link to Rapid7"s social media(IntSights).
 
You can post the following text with a link to this post:
 
"As the American people struggle to tackle Putin, you are helping him. You are defending Putin"s minions. You are protecting the business of Vekselberg and Mordashov, sanctioned by the US.
You are not "protecting your customers," the Italian company Danieli. You are defending the international ties of Russian criminals. You are against your people who struggle to fight Putin.
What is it like to be a traitor to your homeland and the whole civilized world? What is it like to help Putin kill children?"
 
Thank you to everyone, who helps fight against the Russian Federation.
 
https://www.facebook.com/anton.an.shvets/posts/1588098251562474
 
Ypu can contact me in FB.