Ця стаття – результат розслідування вкрай успішної діяльності цілої низки малих підприємців, які дуже добре заробили на співпраці з одним державним банком та кількома державними підприємцями. В чому ж секрет успіху? Треба взяти простий радянський…

Коли ви уявляєте собі пограбування банку на 200 мільйонів гривень, вам здається, що ви повинні бачити людей зі зброєю для нейтралізації охорони, з ноутбуками для зламу сигналізації та з лазерами для того аби відкоркувати центральний сейф банку.

Але ми живемо в Україні і у нас все не так. Все що вам потрібно – це корупція. І не завжди навіть хитра корупція. Інколи вистачає і тупої.

Наше розслідування саме про такий випадок – дуже тупий, але вельми цікавий.

В цьому розслідуванні ми розповімо вам про пограбування Укргазбанку, під час якого з банку вкрали 200 мільйонів гривень. Але чомусь наші правоохоронні органи не можуть розслідувати його результати. І з нашого розслідування ви дізнаєтесь чому.

 

Не дуже державний Укргазбанк

 

В першу чергу, аби пограбувати банк, вам потрібен банк. Звісно, бажано ,щоб цей банк був державний, або майже державний. Бо, як відомо, держава не дуже пильно слідкує за державними грошима.

У 2009 році, щоб зберегти Укргазбанк від банкрутства та крєпкіх хазяйствєнніков, його фактично націоналізували, тобто передали державі. Ну, майже весь. Бо чомусь націоналізація Укргазбанку була не повною, та Укргазбанк став державним не на 100%, а лише на 94,94%. Тому, коли потрібно, влада вважає Укргазбанк державним банком. А коли потрібно не розкривати, наприклад, зарплати керівництва Укргазбанку – влада вважає Укргазбанк комерційним банком з комерційними таємницями. Дуже зручно.    

Саме така ситуація з власниками банку дозволила створити в Укргазбанку дуже просту та лобову схему з розкрадання грошей банку.

І з чого ж складається ця схема? З одного цілком логічного доручення Кабінету Міністрів та з зухвалості грабіжників.

Кабінет Міністрів у 2014 році, отримавши країну з пустими казначейськими рахунками, прийняв доручення №10874/1/1-14, яке вимагало від бюджетних установ та більшості великих державних компаній закрити рахунки у комерційних банках та відкрити їх у банках державних. Після цього почалася вимушена міграція держпідприємств до держбанків.

Але ж ми пам'ятаємо, що насправді Укргазбанк – це не (повністю) державний банк. Тому спеціально для Укргазбанку створили новий клас банків – «банки державного сектору». Це ті, в яких доля держави вища за 75%. І тоді квазі-державних банків стало три. Ощадбанк, Укрексімбанк та Укргазбанк. А Приват тоді ще не був націоналізований.

Тут немає проблеми і схеми – державні компанії, державні навчальні заклади, бюджетні та державні установи розміщують свої гроші в державних банках. Це абсолютно логічно, хоча й не дуже конкурентно. І в цьому не було проблеми, бо ще був так званий банкопад.

А схема ось де.

 

Найуспішніші ФОПи України – хто вони? Звичайні пенсіонери та студенти

 

Укргазбанк платив величезні гроші стороннім посередникам за те, що буцімто ці посередники приводили до Укргазбанку клієнтів у вигляді великих державних компаній. Які все одно змушені були насправді переходити до Укргазбанку через доручення Кабінету Міністрів.

Ці держкомпанії не потрібно було вмовляти, вони змушені були це робити. Та і навіщо будь-якому банку для такої діяльності сторонні люди? Невже співробітники банку, а тим більше топ-менеджери Укргазбанку, не знають як подзвонити в Укрзалізницю чи Енергоатом?

Зрозуміло, що держкомпанії приходили до Укргазбанку самостійно, а гроші Укргазбанк просто грабував. Так з банку вивели майже 200 мільйонів гривень на рахунки тридцяти людей.

Ось люди, які сукупно отримали винагороду від Украгазбанку у сумі майже 200 мільйонів гривень. Після виплати цієї нагороди отримані ними гроші ставали абсолютно чистими, і стосовно них не могло бути питань навіть у податкової – бо державний банк легально заплатив на ФОП кожного з цих людей.

Ось нікому не відомий Яценко Євгеній Сергійович, який на свій ФОП отримав чотири з половиною мільйона гривень від Укргазбанку, тому що в Укргазбанку не знайшлось жодної людини, яка змогла б нагуглити телефон держкомпанії. А може в державному банку не знайшлося жодної людини, яка б знала про існування державних компаній взагалі.

До речі, пан Яценко не мав жодних рахунків у якихось інших банках, окрім Укргазбанку. Його ФОП також обслуговувався в Укргазбанку. Також ніяких інших значних рухів коштів по рахункам ФОП Яценка, окрім винагород за залучення клієнтів від Укргазбанку, немає. Не було на той час у Яценка і окремих юрособ, які б могли надавати послуги з залучення клієнтів, чи як написано у КВЕД його ФОП – «Надання інших інформаційних послуг».

Прискіпливий читач може поставити питання. Якісь люди отримують якісь гроші від державного банку як винагороду за залучення клієнтів. А може вони дійсно висококласні спеціалісти? Може їх послуги стільки і коштують?

Звісно, ні.

Дивіться на цих висококласних спеціалістів. Ось ця група людей або відкрила ФОП як раз перед початком реалізації схеми, або змінила їх для саме для того, аби виконати вимоги Укргазбанку. Їх ФОП мав рахунки тільки у самому Укргазбанку, де вони і отримували гроші (іноді вони мали персональні рахунки ще у Приватбанку, бо у багатьох людей є карта Приватбанку). І весь оборот їх фопів — це гроші, отримані від Укргазбанку. Тобто, ніякі вони не спеціалісти, вони «працювали» тільки на Укргазбанк, і після цього нічим таким не займалися.

Можемо придивитися до цих людей уважніше. Ось Марія Володимирівна Костюк – вона пенсіонерка з Києва. Вона отримала за клієнтів від Укргазбанку понад чотирнадцять мільйонів гривень. Шановні пенсіонери, не потрібно вкладатися у B2B Jevelry, просто треба взяти звичайний Укргазбанк і заробити там 14 мільйонів гривень залученням клієнтів.

А ось Владимирова Ольга Олегівна. Вона 1993 року народження, і у 2016 році їй було 23 роки. На її ФОП перерахували від Укргазбанку винагороди у розмірі 9 466 826 гривень. Також видатний фахівець.

Таких людей аферисти називають «дропи». Це спеціальні люди, підставні особи, завдання яких – пропустити через себе гроші. Зазвичай в них навіть немає документів на свої ФОП і вони особисто не отримують гроші в руки. Бо хто ж дасть пенсіонерці та студентці в руки таку купу кешу? В цьому разі більшість вказаних ФОП так саме не отримували гроші на руки. Бо організатори схематозу з Укргазу просто отримували всі гроші із каси відразу собі. А вся ця система із ФОП була потрібна лише для звітності та документального підкріплення, бо всі ці ФОПи обслуговувалися в Укргазбанку.

Як ще довести, що ці люди не є ніякими висококласними фахівцями та успішними підприємцями? Ми можемо подивитися на історію їх судових справ.

Наприклад, той самий Яценко Євген. Серед багатьох судів з ним є одне цікаве провадження. Це кримінальне провадження, бо пан Яценко був звинувачуваним у викраденні авта. Пан Євген, цинічний викрадач автівок, згодом статечна людина, член суспільства, залучає заможних клієнтів до Укргазбанку.

Деякі люди з цього списку дропів мають справи стосовно стягування грошей, через те що не змогли виплатити невеличкі кредити. Складно собі уявити ситуацію, що людина отримує мільйони, а тут не може повернути 7000 гривень, як Ольга Владимирова.

Це бідні люди. Деякі з них професійні аферисти так, але деякі просто безробітні або пенсіонери. До них прийшли шахраї та сказали, що можна заробити легкі гроші. І вони погодилися.

Окрім того, ми просто знайшли деяких з цих людей або їх родичів, яки живуть за місцем реєстрації ФОП.

Ось в такій хрущовці живе Антюхова Вікторія Борисівна, яка отримала 9 340 732 гривень від Укргазбанку. Вона відмовилися відкрити двері знімальній групі та погрожувала, що викличе поліцію. Тому, на жаль, ви можете побачити лише двері.

А ось родичі Юліі Рудь, яка отримала від Укргазбанку на свій ФОП 12 мільонів гривень розповідають, що ніколи таких грошей не бачили і їх дочка таких грошей не мала.

Потім виходить батько Юлії і далі розмова якось не складається.

Ось батько Катерини Смовж розповідає, що його донька не живе за адресою реєстрації свого ФОП та працює в кол-центрі. Вона отримала від Укргазбанку 3 611 397 гривень.

А ось це паркан навколо домівки Костюк Марії Володимирівни, яка отримала 14 225 961 гривню від Укргазбанку за залучення великих клієнтів.

Сама Марія Володимирівна після того, як почула запитання, намагалася в кадр не потрапляти.

А ось Рудик Володомир довго не міг нічого вимовити членороздільного у відповідь на питання, за що він отримав 3 932 943 гривень від Укргазбанку. Потім закрив двері і сказав, що відповідати не буде.

Раджу подивитись цей момент на відео, це дуже смішно.

Навіть прискіпливий читач змушений буде погодитися, що показані люди не дуже схожі на професійних фахівців банківської сфери. Вони не можуть і не хочуть пояснити, за що вони отримали свої гроші. Ці люди, вочевидь, не тримали таких грошей ніколи. Зрозуміло, що це дропи.

Але де докази, що ці люди отримували гроші саме від Укргазбанку, а не, наприклад, від самих держкомпаній?

Такі докази теж є. Серед людей, які отримували ці кошти, також є і представники самого Укргазбанку. Так, майже п'ять з половиною мільйонів гривень винагороди отримала дружина замголови Укргазбанку. Тобто, Укргазбанк платив прямим родичам своїх співробітників мільйони гривень.

Навіщо, запитаєте ви? Це ж помітно. Скоріш за все, дропи скінчилися, бо кожен ФОП має обмеження, більше якого грошей через нього пропустити неможливо, це так званий ліміт. І довелося відправляти вкрадені гроші вже на самих себе, так їх було багато.

Згоден, скажете читач. Дійсно, це робив Укргазбанк, дійсно ці гроші з банку виводили на дропів та через своїх родичів та знайомих. Схема дерев'яна та прозора, знайти її простих співучасників дуже просто. Ось вони всі на екрані, і там навіть родичи очільників Укргазбанку. Це схоже на те, як би люди грабували банк відкрито, без масок та ще й загубили під час пограбування свої документи та паспорти.

Чому ж наші правоохоронні органи досі не змогли цих всіх людей посадити? Бо організатори цієї схеми досі займають ті ж самі посади в Укргазбанку, а прості реалізатори ходять по вулицях та живуть там, де і жили раніше.

 

Хабар для заступника генпрокурора

           

На це є відповідь. Окрім чистого заробітку грошей, ця схема Укргазбанку використовувалася для підкупу тих самих правоохоронців. Відповідь нам дасть Герасимюк Катерина Ігорівна. Вона отримала від Укргазбанку більш ніж 9 з половиною мільйонів гривень винагороди. Катерину Ігорівну складно назвати дропом, вона заможна, і дуже.

Її чоловік – колишній перший заступник генерального прокурору України Герасимюк Микола Володимирович. Він, до речі, також отримав гроші від Укргазбанку – і також 9 с половиною мільйонів гривень.

 

Загалом подружжя Герасимюк отримало від Укргазбанку 19 мільйонів гривень. Майже мільйон доларів за курсом того часу.

І це хабар у вигляді величезної гори брудного кешу.

За що цей хабар? Відповідь дуже проста. Але для того, аби на неї відповісти, ми повинні нагадати вам, хто був головою Укргазбанку під час реалізації цієї брудної та дерев'яної схеми.

 

Кирило Євгенович Шевченко

 

Головою Укргазбанку у цей час був КЕШ – нинішній голова Нацбанку України Кирило Євгенович Шевченко.

Саме у 2015-2016 роках почалося розслідування навколо афери в Терра Банку, яку організував Кирило Шевченко. Кирило Шевченко намагався уникнути потрапляння у розслідування оборудок в Терра Банку, і йому в цьому повинен був хтось допомогти. Допоміг йому його старий знайомий Микола Герасимюк, який у 2014 році з посади прокурора міста Києва став першим заступником генерального прокурора та увійшов у Колегію Генеральної Прокуратури.

Саме він був у прокуратурі куратором тих підрозділів, які займалися в тому числі розслідуваннями по Терра Банку Кирила Шевченка. І хоча на час отримання коштів він вже не працював у Генпрокуратурі, але всіх потрібних людей він знав. І гроші для підкупу потрібних людей він отримав від Кирила Шевченка, причому повністю офіційно на свій ФОП. Ну і взагалі він дуже поважна у рішальних колах людина: наприклад, він був помічником Грановського, коли той був депутатом 8 скликання. Це дуже показово.

Довести що Герасимюк та Шевченко пов'язані – дуже просто. У 2010 році Герасимюк був головою юридичного департаменту Укргазбанку, а згодом і керівником юридичної служби Укргазбанку. У той же час Кирило Шевченко був першим заступником голови Укргазбанку. Вони колеги. А ще, у той час коли Шевченко був радником Юлії Тимошенко, Герасимюк був помічником впливового депутата від БЮТ.

Як ми бачимо, куди б Кирило Шевченко не прийшов, всюди гори брудного кешу, за допомогою яких створюється комфортний рівень життя самого Кирила Шевченка та схеми з підкупу корумпованих правоохоронців.

Сам Кирило Шевченко каже, що схема з виплатою «винагороди» посередникам за залучення клієнтів є загальною та світовою практикою, і в ній немає нічого протизаконного. Але повірити в це дуже складно. Не є нормальним, коли винагороду за залучення клієнтів отримують нікому не відомі дропи, корумповані силовики та родичі топ-менеджменту банку. Тим більше не є нормальним, коли винагороду за залучення державної компанії вони отримують у той час, коли держкомпанії змушені обслуговуватися тільки у держбанках. Будь-де у нормальній країні за такі схеми сіли б усі і вже давно. Бо це очевидна корупційна схема.

Це лише одна схема, і я б не назвав її маленькою. 200 мільйонів гривень, які вивели з державного банку, тобто вкрали у всіх нас, це нова повністю збудована обласна лікарня. Або це п'ять-шість побудованих з нуля дитячих садочків. Або три великих школи, також з нуля і з повним фаршем.

За двісті мільйонів гривень можна було б півроку утримувати танкову бригаду у період активних бойових дій. Але замість цього ці гроші подерибанили декілька корумпованих очільників Укргазбанку та корумпованих правоохоронців, які їх прикривали.

Зараз Кирило Шевченко є головою Національного банку, який є регулятором всіх банків і Укргазбанку зокрема. Крім того, Кирило Шевченко фактично контролює сам Укргазбанк, де і сидять всі його знайомі, які разом з ним пограбували Укргазбанк. Вочевидь, він має конфлікт інтересів стосовно розслідування ситуації навколо Укргазбанку, а також Терра Банку, але Кирило Шевченко вдає, що конфлікту інтересів немає.

Як голова Нацбанку, Кирило Шевченко може тепер реалізовувати такі схеми не тільки в одному державному банку, а взагалі і всіх банках нашої країни, як державних та комерційних. І він це робить прямо зараз, насправді, бо потрібно платити корумпованим правоохоронцям, суддям та продажним ЗМІ.

Хоч які б тупі не були схеми, завдяки яким пограбували Укргазбанк, зараз вже майже п'ять років пройшло, і досі ніхто не покараний, бо Кирило Шевченко продовжує реалізовувати свої схеми і корумпувати своє оточення і правоохоронців. Бо схем насправді набагато більше, і деякі інші не такі вже й тупі.

Але не ловлять навіть за тупі схеми.

Коли ви замислюєтесь, чому наша країна така бідна, маємо для вас відповідь. Це тому, що можна вкрасти сотні мільйонів гривень, вкрасти абсолютно нахабно та відкрито, і за це нікому нічого не буде. Ось це проблема нашої країни.

Ми будемо домагатися, щоби Кирило Шевченко сів. Ми будемо боротися з корумпованими правоохоронцями, і для цього нам потрібен розголос. Кожен з вас може допомогти ті відправити це розслідування своїм друзям та знайомим.

І ми будемо вимагати від НАБУ, щоб корупція отримувала заслужене покарання, а приклад «найуспішніших ФОПів» не розповсюдився по країні.