Хто про свята, а я про освіту. У момент, коли в країні завмерла ділова активність, а фраза «Давай обговоримо/зробимо це після травневих свят» лунає звідусіль, є можливість за 9 днів набути нових знань.
Впевнений, що багато знайомих раді були б зайнятися самоосвітою, але шалений робочий графік зазвичай заважає підвищити свій професійний рівень.
Мені здається, що травневі свята — ідеальний варіант для того, щоб стати більш освіченим.
Тому пропоную звернути увагу на безкоштовні онлайн-курси українською мовою. Деякі з них ми запустили нещодавно, інші вже отримали шалену популярність і буде круто, якщо і Ви на них навчатиметеся.
Отже:
1. Курс з проектного менеджменту. «Сучасне керівництво проектами — мистецтво порушення правил» — про те, чому чітке планування інколи шкодить, що таке CCPM та SCRUM, як мотивувати команду, підтримати «локомотивів». Курс тільки-но почався.
Кому: курс буде цікавим в принципі, усім, але найбільш корисним буде тим, хто вже спробував керувати проектами і зрозумів, що удосконаленню немає меж.
2. Спеціалізований курс з бюджетного процесу. «Ефективний бюджетний процес в органах місцевого самоврядування». Курс розповідає про структуру місцевого бюджету, джерела надходжень та напрямки використання бюджетних коштів, законодавство, процедури і т.п.
Кому: усім представникам влади на місцях та ініціативним громадянам, які бажають використовувати кошти місцевого бюджету більш ефективно.
3. Курс з кардіології. «Вступ до кардіології. Патофізіологія серцево-судинної системи» . Все про серцеві патології, ішемію, гіпертензію, атеросклероз і т.п.
Кому: медикам та, в принципі, усім, але необхідний базовий набір знань про анатомію, гістологію, біохімію.
4. Курс з гістології теж є. «Проста гістологія» доступною мовою розповідає про будову органів, клітин, тканин тощо.
Кому: медикам та реально усім.
5. Ще один курс з царини проектного менеджменту — «Підготовка та впровадження проектів розвитку громад» — про те, як правильно написати проект, куди його подати та як отримати гроші на розвиток своєї громади.
Кому: усім, хто хоче залучити додаткове фінансування для розвитку своєї громади.
6. «Фінансовий менеджмент„. Все про фінанси від бомбезного викладача та практика. Це не просто теорія, а актуальні знання з урахуванням українських реалій :)
Кому: усім, хто хоче зрозуміти, як зробити свою справу фінансово успішною
7. Курс із веб-розробки. «Основи Web UI розробки». HTML/CSS/Javascript, що таке client-side та server-side розробка і багато інших розумних речей.
Кому: усім, хто почав торувати шлях у розробці сайтів.
8. Курс з тестування програмного забезпечення. «Основи тестування програмного забезпечення». Тут про процес розробки програмного забезпечення та його тестування, пошук дефектів тощо.
Кому: усі, хто хоче увійти в сферу QA.
9. Курс із машинного навчання. «Машинне навчання» — про те, як навчити комп'ютер розрізняти на картинці котика від песика, розуміти контекст речення, відрізняти позитивний відгук на фільм від негативного та багато інших крутезних речей.
Кому: усім. У цьому основна ідея курсу, мовляв, Машинне навчання не є чимось незбагненним. Єдино що — треба знати мову програмування Python.
10. Курс із мови програмування Python. «Основи програмування» — курс цікавий не тільки тим, що Ви засвоїте базові речі з цієї мови, але й він взагалі дає розуміння, що таке програмування: алгоритми, цикли, рекурсія, бінарна система тощо. Тобто, навіть якщо у Вас нульові знання в IT — курс точно допоможе.
Кому: усім, хто хоче поринути у світ програмування.
11. Легендарний гарвардський курс з основ програмування CS50. «Основи програмування CS50» . Тут про все — C, PHP і JavaScript, а також технології SQL, CSS і HTML та багато іншого.
Кому: усім, хто хоче поринути у світ програмування.
12. Курс із доступу до публічної інформації. «Доступ до публічної інформації: від А до Я». Тут все про те, як дізнатися розміри зарплат чиновників, законність забудови ділянок, куди витрачаються бюджетні кошти тощо. Також в курсі розказано, яку таки інформацію Ви не маєте змоги отримати.
Кому: усім, хто хоче контролювати дії чиновників.
13. Курс із мистецтва побудови діалогу та уникнення конфліктних ситуацій. «Як ефективно спланувати та провести діалог». Курс прагне навчити не тільки долати конфлікти, а й використовувати їх як ресурс для подальшого розвитку, пошуку спільного.
Кому: усім, хто хоче знаходити спільну мову з будь-ким, будь-коли, будь-де.
14. Курс з цифрових комунікацій. «Цифрові комунікації в глобальному просторі» — про операційні системи, веб-ресурси, хмарні технології, соціальні мережі, цифровий етикет, оптимізацію процесів.
Кому: усім, хто не має базових навичок використання інформаційних технологій у своєму житті. Додам, що багато хто вважає, що розуміється на цьому, але, врешті-решт, з цього курсу теж дізнається щось нове :)
15. Бухгалтерський облік. «Бухгалтерський облік для початківців» — все про фінансову звітність, бізнес-процеси підприємства, його економічну діяльність тощо. Раджу звернути увагу — хто саме та з якої компанії читає цей курс.
Кому: усім, кому цікава дана тема, а особливо тим, хто хоче вперше в житті компетентно скласти фінансову звітність.
16. Новітня історія України. «Новітня історія України: від початку Другої світової війни до сучасності». Не буду спойлерити, але мої друзі, які ніколи не цікавилися Історією України, після цього курсу почали самостійно читати історичні нариси або, хоча б, лазити до Вікіпедії.
Кому: категорично усім.
17. Алгоритми. «Розробка та аналіз алгоритмів». Не буду заспокоювати. Це складний курс. Присвячений програмним алгоритмам, дискретній математиці та графам. Не кожен дістанеться фінішу, але герої, що зможуть завершити, реально професійно зростуть.
Кому: тим, хто хоче бути не просто кодером, а бажає поглиблювати свої вміння та навички в програмуванні.
18. «Економіка для всіх». Якщо Ви досі не розумієте, що таке паритет купівельної спроможності, чому надра не можуть безкоштовно бути переданими народу, що таке індекс Біг-Мака і т.п. — Вам сюди. Курс проти економічного популізму.
Кому: категорично усім.
19. «Основи інформаційної безпеки„. Базові знання про віруси, зломи, незрозумілі повідомлення, після яких Ваш комп'ютер починає лихоманити, антивірусні програми тощо.
Кому: тим, хто тільки но входить в цифровий світ і не хоче стати жертвою хакерів.
20. Захист прав споживачів. «Захист прав споживачів: теорія та практика» — базові знання про Ваші права в магазинах, сертифікацію, стандартизацію та обов'язки продавців товарів та послуг.
Кому: категорично усім.
21. Комунікації. «Комунікаційні інструменти для побудови репутації» — крутий курс, що розповість про рекламу та її основи, просування компанії та особи, правила комунікації з громадськістю, реагування на критику та непрогнозовані ситуації.
Кому: усім, хто хоче отримати безкоштовних лайфхаків, як просунути свій бізнес у медіапросторі. Або як просунути себе у тих же соцмережах.
22. «Психологія стресу та способи боротьби з ним». Дуже корисний курс про стрес та саморегуляцію. В умовах війни та економічної кризи — надзвичайно актуальний.
Кому: усім, хто відчуває пригніченість.
23. «Інформаційні війни„. Так, про складову гібридних війн, пропаганду, контрпропаганду, конспірологію, дезінформацію.
Кому: категорично усім.
24. Теорія обмежень систем. «Вступ до Теорії обмежень та Процеси мислення як потужний підхід до управління бізнесом». Дуже крутий курс. Коли у Вас у бізнесі щось не працює, а Ви не можете знайти причину, тут Ви отримаєте практичну методику по пошуку «слабкої ланки» та рецепту «що робити». Вам може статися дивним, але інколи причиною занепаду справи є не погані робітники чи умови в країні, а саме необдумані KPI, що керівники виставляють підлеглим. Загалом, я був у захваті.
Кому: усім, хто хоче врятувати свою справу або не припуститися фатальних помилок.
25. Курс із гендеру. «Жінки та чоловіки: гендер для всіх». Цікавий курс про дискримінацію і її уникнення, про права та їх захист. Якщо Ви вважаєте, що в Україні дискримінують тільки, наприклад, жінок, то Ви помиляєтеся. Сюрприз-сюрприз: чоловіки теж її зазнають.
Кому: усім.
26. «Як створити стартап». Є ідея, але не знаєте, як її перетворити на прибутковий бізнес? О, тоді цей Стенфордський курс для Вас. Як залучити клієнтів, збільшити продажі, підібрати команду тощо.
Кому: усім, хто прагне підкорити світ своїми ідеями.
27. Маркетинг. «Маркетинг: розробка та продаж пропозиції цінності». Як продати сніг в Антарктиді? Його 100% придбають, якщо Ви запропонуєте не просто замерзлу воду, а Цінність. Курс саме про продаж Пропозиції Цінності. Курс допоможе Вам подивитися на Ваш товар очима покупця. Рекомендується до прослуховування після курсу Теорії обмежень систем (п.24).
Кому: маркетологам, сектору B2B.
28. «Бізнес-англійська». Курс НЕ для новачків, а для тих, хто хоче теревенити про свої справи із англомовними партнерами.
29. «Юридичні аспекти створення та ведення бізнесу в Україні». Організували чи тільки плануєте завести свою справу в Україні? Цікавлять податки, закони, звітність тощо? Вам сюди.
Кому: майбутнім бізнесменам, які прагнуть бути в курсі українських реалій ведення власної справи.
30. Публічні закупівлі. Це, по суті, інструкція по користуванню Prozorro. У нас таких курсів аж цілих три: «Публічні закупівлі» та його поглиблена версія — для держслужбовців, що мають опанувати цю систему; «Публічні закупівлі для бізнесу» — для бізнесу, що прагне запропонувати свої послуги та товари держустановам.
Кому: держслужбовцям та бізнесу, що прагнуть віднайти одне одного на Системі публічних закупівель.
31. «Урбаністика: сучасне місто» — про те, чому Хрещатик має бути заповнений наземними пішохідними переходами, чому мають бути пішохідні вулиці, чому має бути громадський транспорт. Плюс все це приправлено історією розвитку міст та сучасними тенденціями у розвинених країнах.
Кому: категорично усім, а особливо міським керманичам.
32. «Вибрані питання європейської історії» — про те, як світ став таким, яким ми його знаємо? Що таке традиції? Як вони змінюються чи зникають? Це також той курс, після якого люди починають самостійно цікавитись історією.
Кому: категорично усім.
33. Соціологія. «Соціологія та соціальні дослідження: що, як, навіщо?» — про рейтинги та стовпчики, про те, хто всі ті люди, думку яких враховують соціологи.
Кому: тим, хто хоче навчитись правильно робити вибірки та оцінювати результати.
34. «Підприємництво. Власна справа в Україні» — квінтесенція ідей, як створити бізнес в українських реаліях, що робити, куди йти, як реагувати, кого долучати. Тільки практичні поради від майстрів свого діла.
Кому: майбутнім успішним підприємцям.
35. Пошук роботи. «Як знайти роботу своєї мрії» — знайти чи змінити роботу — справа не проста. Треба вміти скласти резюме, супровідний лист, знати, на які сайти звернутися, у які компанії. Тільки практичні поради, корисні посилання.
Кому: усім, хто прагне заробляти більше та покращити умови праці.
36. «Візуалізація даних». Інфографіки, дизайн, карти, презентації — все те, що допоможе Вам висловити свою думку та бути в центрі уваги.
Кому: усім, хто має купу даних, але не знає, як зацікавити ними свою аудиторію.
37. Критичне мислення. «Наука повсякденного мислення» — легендарний курс від Університету Квінсленда. Навчить Вас мислити незалежно, аналітично, перевіряти факти, критично ставитися до власних оцінок та оцінок оточуючих. До речі, після завершення цього курсу, Ви більш прискіпливо будете ставитись до інформації, що пишуть ЗМІ та блогери.
Кому: категорично усім із примусом.
38. Аналіз даних. «Аналіз даних та статистичне виведення на мові R» — на даний момент у світі повно інформації та даних. Якщо правильно її аналізувати — можна досягти небаченого успіху у бізнесі, політиці, на фондових ринках тощо. Курс про один із інструментів аналізу даних — мову R.
Кому: усім, хто хоче у майбутньому стати спеціалістом в науці про дані.
39. Java. «Основи програмування на Java». Що тут багато балакати? Популярна мова програмування. Просто беріть — і вчіться.
Кому: усім, хто хоче увійти в Джаву.
40. «Боротьба з корупцією». Що таке корупція, чому вона виникає, як із нею боротися, які у Вас є інструменти для боротьби із нею.
Кому: усім, хто не хоче бути осторонь справ, що відбуваються у країні.
Це, насправді, не все. Там є ще десяток онлайн-курсів, частина з яких діє, а на частину з яких щойно відкрилася реєстрація. Пропоную Вам самостійно їх знайти на Prometheus.
Тож, бажаю Вам зручно вмоститися із ноутбуком на сонечку і по завершенню періоду ледарства та неробства, вразити усіх своїми новими актуальними знаннями та навичками.
P.S. Якщо ж Ви точно знаєте, кому ця підбірка може бути корисною — покажіть. Можливо, таким чином, Ви зміните людині життя.