Цього тижня на Вас чекають наукові та науково-популярні лекції про нормальні числа, біоритми, теорію ігор, теорію топологічних ізоляторів, пульсари, математику при розробці програмного забезпечення, мікроконтролери, химерних риб, прянощі, тварин у космосі, Нільса Бора, дискусії про екоінновації, а також інтелектуальна гра та документальний фільм про Євромайдан.

1 жовтня

Normal Numbers — William Mance

Відкрита лекція про нормальні числа. Приходьте, якщо хочете полюбити математику. З перекладом. A real number is normal in base 10 if its decimal expansion is random in the sense that each of the digits 0,1,...,9 occur with frequency 1/10 in its decimal expansion, each pair of digits 00,01,...,99 occur with frequency 1/100 in its decimal expansion, and so on. We will survey basic results about normal numbers as well as surprising connections to other areas of math as well as applications.

Де: Науково-технічна бібліотека НАУ (НТБ НАУ), проспект Космонавта Комарова, дім 1, корпус 8б, Kyiv

Вартість: вільно

1-5 жовтня

Мінікурс «Вступ до теорії топологічних ізоляторів та топологічних надпровідників»

Мінікурс з фізики конденсованого середовища «Вступ до теорії топологічних ізоляторів та топологічних надпровідників» Лектор: Ярослав Герасименко, Лейденський університет, Нідерланди. Запрошуються всі бажаючі і в першу чергу ті хто планує взяти участь в програмі стажувань UKRATOP!

Де: Інститут теоретичної фізики ім. М.М.Боголюбова НАН України, вул. Метрологічна 14-б, ауд. 221, Київ

Вартість: вільно

2 жовтня

Ольга Маслова: «У здоровому тілі – здоровий ритм!»

Всі ми знаємо, що у кожної людини є свій біоритм. В епоху технологій, далеких подорожей та шалених графіків роботи, розуміння внутрішнього годинника – необхідність. А про біологічний годинник зараз ми знаємо дещо більше, адже у 2017 році Нобелівська премія була надана дослідникам циркадних (добових) ритмів. На лекції ви дізнаєтесь, яку роль у здоровому способі життя відіграє наша ритмічність, які механізми лежать в основі роботи внутрішніх ритмів та адаптації до зовнішніх впливів, отримаєте низку порад, що допоможуть розібратись у власному хронотипі (всі ж чули про сов та жайворонків? Поговоримо детальніше) та підібрати оптимальний режим сну та бадьорості.

Де: Chasopys Eduspace, вул. Велика Васильківська, 30 (код 340)

Вартість: 250 грн

2 жовтня

Екоінновації та зелене підприємництво: зроблено в Україні

За оцінками InfoDev, глобальний ринок кліматичних технологій протягом 2014-2024 року складе 6,4 трлн доларів. З них 1,4 трлн будуть доступними для малого та середнього бізнесу. Саме тому ключовою темою заходу стануть низьковуглецеві інноваційні розробки українських компаній, з якими вони вже сьогодні примножують український «зелений» експорт на європейський та глобальні ринки. Серед доповідачів заходу: Іванна Климпуш-Цинцадзе, Віце-прем'єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України; Жанп'єро Наччі, Керівник напрямку ресурсо-ефективних інвестицій, Департамент енергоефективності та зміни клімату, ЄБРР (Лондон); Мартін Поспішил, провідний економіст, ЄБРР (Лондон); Сергій Масліченко, Директор департаменту енергоефективності та змін клімату ЄБРР в Україні; Габріеле Бауманн, Голова українського офісу, Фонд Конрада Аденауера; Роман Зінченко, голова правління ГО Greencubator.

Де: mOre, Velyka Vasylkivska Street, 100, Kyiv, Ukraine, 03150

Вартість: вільно за реєстрацією

2 жовтня

Математика у розробці сучасного програмного забезпечення

Запрошуємо на лекцію «Математика у розробці сучасного програмного забезпечення» від Павла Суйкова, експерта GlobalLogic. Павло спеціалізується на R&D проекти, ML/CV, робототехніці, embedded-розробці та має глибокі знання із математики.

Де: КНУ ім. Т. Шевченка, Факультет комп'ютерних наук та кібернетики, читальна зала (Київ, пр-т Академіка Глушкова, 4д)

Вартість: вільно

3 жовтня ЛЕКЦІЮ СКАСОВАНО І ЗСУНУТО НА ІНШУ ДАТУ

Теорія ігор: як ми ухвалюєм рішення?

Продовжуємо цикл освітній подій в Українському інституті майбутнього (UIF). Це програма для тих, хто прагне розвиватися і оволодіти ефективними стратегіями навчання впродовж життя. Цього разу у фокусі уваги гра як модель поведінки. Розкриє тему Олексій Ігнатенко - кандидат фіз.-мат. наук, старший науковий співробітник Інституту програмних систем НАН України, доцент кафедри ММСА ІПСА КПІ імені Ігоря Сікорського. Теорія ігор — це сфера математики, яка досліджує ухвалення рішень за умов невизначеності і взаємозв'язаності, тобто коли дії одних гравців впливають на виграші інших. Такі ситуації виникають навколо нас щодня і ми, свідомо чи несвідомо, беремо в них участь і намагаємось виграти. Прагнення досягти кращого результату в теорії ігор називається раціональністю. Кожний раціональний гравець має враховувати правила гри, інтереси і можливості інших учасників – тобто мислити стратегічно.

Де: Український інститут майбутнього, вул. Гончара 65, 6 поверх, Київ

Вартість: 200 грн

4 жовтня, Харків

Пульсар, який може

Пульсар може багато. Може розповісти про свою нейтронну зорю. А може показати структуру навколишнього простору. Може підтвердити теорію відносності і, навіть, посприяти господарству. Пульсари — це, насправді, дуже корисні об'єкти. І Анастасія Скорик, співробітниця Радіоастрономічного Інституту НАНУ розкаже вам, чому саме вона займається пульсарами.

Де: вул. Гіршмана, 9/27, клуб Шостий кут

Вартість: вільно

5-6 жовтня, Харків

Передпоказ проекту AftermathVR у Харкові

У документальному проекті Aftermath VR: Euromaidan глядач крок за кроком повторює шлях протестувальників та дізнається про розстріли 20 лютого через оповідь наратора, архівні кадри, 360° інтерв'ю з очевидцями та знайомство зі сканованими артефактами часів Євромайдану. Частину артефактів для максимально достовірної розповіді про події надав Національний меморіальний комплекс Героїв Небесної Сотні — Музей Революції Гідності.

Де: вул. Свободи 7/9, Kharkov, Ukraine, 61058

Вартість: вільно за реєстрацією

6 жовтня

Mbed — OS для мікроконтролерів

Високий поріг входження в embedeed development іноді призводить до складнощів в розумінні навіть для професійних розробників. Це одна з причин чому більшість початківців зупиняються на Arduino. Велика різноманітність сучасних мікроконтролерів та одночіпних систем (SoC) ще більше ускладнює ситуацію: відмінності реалізацій в різних моделях навіть однієї лінійки одного виробника може суттєво ускладнити як розробку, так переносимість коду настільки, що краще переписати проект заново. Вирішити ці та інші проблеми розробки вбудованих систем і покликана Mbed — операційна система для мікроконтролерів на Arm Cortex-M.

Де: Fabricator / FabLab, Дорогожицька, 3, Kyiv, Ukraine

Вартість: 1000 грн

6 жовтня

Інтелектуальна наукова гра «Наукова Родина»

Вперше в Україні стартує наукова гра для всієї родини. У двобоях за титул найрозумнішої родини України змагатимуться разом і діти, і дорослі. Веселі конкурси, наукові експерименти, родинна творчість і змагання вболівальників. В цей день на майданчику наукового двобою зустрічаються родини Віталіни Іщенко і Олександри Міклухіної.

Де: Державний Політехнічний Музей, пр, Перемоги, 37К6, Kyiv, Ukraine

Вартість: вільно

6 жовтня

Лекція «Тварини у космосі»

А чи знаєте ви, що науковці-дослідники почали відправляти тварин в космос задовго до першої висадки людей на Місяць? Ви замислювались, хто перший полетів у космос, ще до усім відомих Білки та Стрілки? А як тварини готувались до космічного польоту? Хто із них став відомим? Як історія увічнила подвиги тварин-космонавтів? Дізнатись відповіді на ці питання ви зможете на нашій лекції про перших пасажирів космічних апаратів.

Де: Національний науково-природничий музей НАН України, вул. Богдана Хмельницького, 15, Kyiv

Вартість: 20 гривень + квиток музею

7 жовтня

Химерні риби

Демонстрація, яка розповість про мегалодона, білу акулу, рибу-їжака, морського коника рибу-пилу та інших неймовірних мешканців мовчазного підводного царства. Під час екскурсії ми ознайомимось з неймовірною іхтіологічною експозицією нашого музею, виконаємо тематичний пакет завдань, а завершимо подію – Вашою персональною пригодою – пошуками одного рибного артефакту на території природничого музею.

Де: Національний науково-природничий музей НАН України, вул. Богдана Хмельницького, 15, Kyiv

Вартість: 150 грн

7 жовтня

Лабораторія прянощів

У тягучі, як карамель, осінні дні запрошуємо Вас у ботанічну лабораторію, щоб дослідити обов'язковий компонент кухонної магії – чарівні прянощі, аромат яких здатен змити з вашого лиця найсірішу буденність. Ми познайомимось з детективними історіями незвичайних спецій, дізнаємось про їхні корисні й шкідливі властивості, навчимося їх правильно використовувати, перевіряти якість, і, звісно, скуштуємо на смак. Розріжемо справжній стручок ванілі, виявимо, де справжня кориця, а де фальшива, з'ясуємо як корисно вживати какао, який із перців найгостріший, навчимося культивувати імбир на підвіконні й зіграємо в тематичну настільну гру.

Де: Національний науково-природничий музей НАН України, вул. Богдана Хмельницького, 15, Kyiv

Вартість: 150 грн

7 жовтня

Лекторій MyWay: Нільс Бор

Бор відомий як творець першої квантової теорії атома і активний учасник розробки основ квантової механіки. Він також вніс значний вклад в розвиток теорії атомного ядра і ядерних реакцій, процесів взаємодії елементарних частинок з середовищем. Але нас цікавитиме перш за все його неймовірна біографія. Ви дізнаєтесь про те, як Нільс Бор пов'язаний з футболом та на якій позиції він грав, скільки скляного посуду перебив славетний фізик під час свого першого експерименту, у яких специфічних умовах він писав дисертацію. Про його антивоєнний рух, зустрічі з Черчелем та Рузвельтом, а також шпигунські пристрасті, в які його хотів втягнути Радянський Союз. Ми пізнаємо людину з великої Літери, справжнього та геніального вченого – Нільса Бора. Неакадемічність гарантована!

Де: Національний науково-природничий музей НАН України, вул. Богдана Хмельницького, 15, Kyiv

Вартість: 90/65 грн

Насолоджуйтесь.

Переможемо.

P.S. Якщо тут немає Вашої науково-популярної події — можливо, я її не бачив. Можете надіслати мені її сюди і я її додам (звісно, якщо вона про науку, а її анонс — українською чи англійською).