Один раз — випадковість, два — вже тренд. США вчергове атакували світовий сектор криптовалют. Цього разу, схоже, виграно потужну битву.

Сьогодні Комісія з цінних паперів та бірж США (SEC) подала до суду на найбільшу криптовалютну біржу світу Binance. «Системна неповага до законів» і інші формулювання насправді приховують головне. Влада США вбиває чергову потужну альтернативу до існуючої фінансової архітектури світу.

https://www.wsj.com/articles/sec-sues-crypto-exchange-binance-over-u-s-rule-violations-6918ed0f?mod=hp_lead_pos1

Штатам є що втрачати. Після Другої світової війни вони побудували моноцентричну фінансову модель світу, у якій роль провідної валюти замість британського фунту посів долар США. У 1978 році відбулося певне коригування, де світ позбувся «золотого стандарту» та надав статус резервних ще кільком валютам: фунту, марці та французькому франку (згодом вони влилися до Євро), йєні, швейцарському франку. Проте, навіть разом їм не вдалося взяти принаймні половину фінансів світу. Головним та беззаперечним домінантом залишився долар. 

Виграш США від такого статусу — велетенський. Уся світова економіка, від торговлі до фінансових ринків, просунута наче нитка крізь голкове вушко долару. Долар — це також велетенський політичний вплив. А ще це тотальний контроль над операціями, які проводять мільярди осіб та компаній у сучасному світі.

Навпаки, втрата статусу провідної валюти буквально означатиме позбавлення впливу, економічну та політичну кризу у США. Тож врятувати генерала Долара важливіше, ніж врятувати рядового Райяна. Зокрема, саме цьому Штати так і не наважилися конфіскувати активи Центробанку росії на користь України, бо це означало б похорон для усієї фінансової системи світу, яка базується на захисті суверенних вкладень у Treasuries. То було б надто прикре самогубство.

Щоразу, коли на горизонті спливала загроза долару, певні потужні сили робили потужні кроки. Японія та ЄС зазнали потужних атак. Настала черга крипти.

Спочатку то були самі розмови. Регулятори різних країн публікували роз'яснення та рекомендації, з яких банки та інвесткомпанії розуміли: вкладати у криптоактиви — то є погана ідея. Проте регулятори також казали, що за певних умов погана ідея перетворюється на гарну. Наприклад, банки мали показати працюючу систему мінімізації фінансових ризиків, пов'язані з криптою. Тож тривалий час вдавалося відрізати офіційну фінансову систему від крипти. Менше 1% операцій банків були пов'язані з нею. Проте банки дедалі більше цікавилися сегментом. Їх надихали вибухові показники фінансових компаній, які обслуговували сектор — ті зростали, наче на дріжджах. Вдалі експерименти на зразок Revolut підтверджували, що у крипті можна отримати чималі прибутки. Можливо, саме це підштовхнуло офіційну владу до більш рішучих дій.

Ще у 2022 набула популярності версія, що США навмисно вбивають сектор криптовалют. Власне, підвищення базових відсоткових ставок ФРС у травні 2022 року розпочало серію розпродажів та падінь на світовому фінансовому ринку. Відправною точкою стали проблеми із валютами Luna та TerraUSD. Мабуть, хтось дуже ретельно дослідив взаємні зв'язки між десятками компаній, які робили малопрозорі операції на ринку крипти. Власне, вони робили геть те саме, що роблять традиційні банки та інвестфонди на звичайному ринку фіатних валют, проте вони були винуваті вже у тому, що то була крипта, а не долар. Тож постріл у Luna та TerraUSD народив дійсно великі наслідки, які ми спостерігаємо дотепер.

Звісно, офіційно влада США не оголошувала хрестовий похід проти крипти. Офіційно, то були боротьба з інфляцією, рятування світової економіки, подолання енергетичної кризи тощо. Але, як то часто трапляється, перше не заважає другому. Як приклад наведу схему з депозитними сертифікатами НБУ в Україні, яка офіційно просувається як боротьба з інфляцією. 

Влітку 2022 року почалися дійсно великі проблеми на ринку криптовалют. Банкрутства п'яти спеціалізованих криптокомпаній (Celsius, Voyager, BlockFi, Three Arrows Capital, FTX), з яких усі помітили крах FTX, другої за розміром криптобіржою у світі. Її атакували з фінансового, судового та (що особливо важливо) медійного фронту. Їй створили імідж шахрайського інструменту, такого собі крипто-Enron. Binance спробував купити свого конкурента, але згодом «одумався» та відмовився від угоди. У грудні було арештовано засновника FTX Сема Бенкмен-Фріда, і на цьому перший етап було завершено. Світовий фінансовий ринок отримав сигнал, що крипта є токсичною. Лояльні ЗМІ прокоментували це як гарний тренд. Жити стало краще та веселіше.

Вже тоді багато хто передбачав, що сектор криптовалют буде атаковано далі. Дійсно, 2023 рік приніс судові позови проти помітних компаній сектору. Також SEC запропонувала обмежити вкладення інвестфондів у крипту. Але суспільна увага здебільшого була прикута до подій на банківському ринку, зокрема до можливого банкрутства Credit Suisse.

Головний удар було завдано із позовами проти Binance. 27 березня до суду подала Комісія з торгівлі товарними ф'ючерсами, а тепер — і власне SEC. Можна вважати, що долю біржі та усього сектору вирішено. Чи вб'ють вони криптовалюти? Ні. Але їх відтіснено на далеку периферію як дещо протизаконне та маргінальне. США виграли битву за суспільну точку зору, принаймні поки що.

Досі не можу собі відповісти на питання: в чому була погроза для долара з боку крипти? Можливо, ми не знаємо деяких фактів. Можливо, увага таких постатей, як Ілон Маск, була більше, ніж просто спробою хайпу. Можливо, багато світових банків почали готуватися до паралельного обслуговування криптовалют та долара. Можна лише впевнено сказати, що привід для занепокоєння був, і немалий.

Можна впевнено сказати лише те, що криптовалюта та долар США є дуже тотожніми явищами. Вони — продукт домовленості багатьох учасників. Але якщо криптовалюти — це продукт домовленості мільйонів лютей, то долар — мільярдів. Вони відрізняються масштабом, але не сутністю. Всередині і крипта, і долар — це пустишки, просто бренди, у які люти вкладають власне життя та увагу. Тож долар США — це свого родус цар Ірод, який наказав самі знаєте що.

Можемо констатувати: чинна світова фінансова модель, зав'язана навколо долара, розпочала війну та відстояла себе. Монополію на владне насильство використано віртуозно.

Поки що триває боротьба з альтернативною фінансовою системою, яку намагається створити Китай навколо свого юаня. Але перспектива цієї моделі залишаєьтся доволі примарною, бо для цього потрібні об'єднані зусилля кількох потужних політичних гравців. Наразі, відвертим спільником Китаю є лише росія, яка має цілком зрозумілі іміджеві проблеми.

Отже, чинна фінансова архітектура світу вчергове захистила сама себе. Треба сказати, доволі вдало. У захисті беруть участь владні органи багатьох країн та потужний медіа-фронт. Крипта залишається як вкрай цікавий сектор, але навряд чи вона зможе домінувати над доларовою системою. Втім, списувати її геть — не треба.