Сьогодні, 16 жовтня, оголошений конкурс на нового голову правління «Сенс Банку». Відбирати буде міжнародна рекрутингова компанія Odgers Berndtson Заяви приймаються до 13 жовтня)))
 
Конкурс є цілковитою чорною скринею, з якої дістануть кота у мішку. Хто є замовником конкурсу, у оголошенні не йдеться. Якими є критерії відбору, теж. Тож я б сказав, що існують 5-6% того, що на посаду залетить нікому не відомий щасливчик, якого згодом навчатимуть робити потрійний шпагат під цілком конкретні завдання. Решта 95-96% — вибачте, «оберуть» кого треба, не для вас ця квітка розквітла 😉
 
Що є цікавим в оголошенні? Обіцяють, що саме голова правління визначатиме стратегію розвитку «Сенсу». Що банк у короткостроковій перспективі може піти на приватизацію. Ну і ще багато бла-бла-бла. Зазвичай це коли рекрутери не знають, що треба насправді, але мають створити ілюзію великої роботи, аби отримати великий гонорар.
 
Як оцінити ці заяви? Як ту саму чорну скриню, або дещо між брехнею та гарним фантазіреном. Чому? Принаймні через те, що в банку є власник (держава), і саме власник має визначати стратегічні завдання (через Мінфін), а потім спускати на наглядову раду. Але у сучасній Україні може бути навіть ще інакше, бо рулити усім може «незалежна» (від України) наглядова рада. І тут починається найцікавіше.
 
Чия буде (чи вже є) наглядова рада? Чий буде голова правління? Які завдання вони виконуватимуть?
 
Ну зрозумійте самі, не для того «Сенс» відібрали в Михайла Фрідмана, щоб просто якийсь переможець конкурсу чи навіть клерк Мінфіну виробляв стратегію. Останні місяці, навколо банку розгорнулася нечувана боротьба. Її можна звести до кількох моментів.
 
Перший момент. Хто контролюватиме мобільний додаток «Альфи»?
 
Не дивуйтесь. Так, додаток. FinTech рулить світом. Нах комусь потрібні ваші модні відділення, якщо ви не маєте електронних рішень? Колись додаток «Альфи» був проблемний, але відтоді його доопрацювали, і він став дійсно гарним, на рівні «Привату» та «Моно». Точно набагато кращий, ніж кривий та косий додаток «Ощадбанку» чи ще якісь аналоги.
 
Тож отримати цей додаток (разом із технічними рішеннями) — це велика конкурентна перевага. Над цим багато попрацювало СБУ, аби переєструвати усі авторські права на на банк. Тепер настав інший етап. «Сенс» хочуть доєднати чи то до «Ощаду», чи то «Укргазу». Не в останню чергу, саме через додаток. До речі, для «Ощаду» це було б порятунком. Колись Андрій Пишний витратив купу грошей на диджіталізацію «Ощаду», але з нормального вдалося лише побудувати гарний процесінг. Решта, включно з додатком, — більше продукт піару.
 
Проте в конкурентному змаганні бере участь пані Оксана Маркарова, яка володіє «Актив Банком» та дуже хоче збільшити оберти власної імперії. «Сенс» для неї — це ідеальне рішення. Саме тому не дивуйтеся, якщо серед переможців з'являться певні ноу-нейми з прозахідною орієнтацією та підтримкою МВФ, які насправді ніякі не ноу-нейми, і жодної там прозахідної орієнтації.
 
Другий пункт. Хто контролюватиме кеш, цінні папери та кредитний портфель?
 
Цей фактор — теж глибинно важливий. 3 мільйони фізосіб, 82 тис ФОПів, 55 тисяч компаній — це потужна клієнтська база, з якою можна здобути мільярди. Це аргумент до тієї ж пані Маркарової, чи для подружжя Герег, яким «Сенс» гарано доповнить імперію «Епіцентру». Звісно, за умови приватизації.
 
Але можна діяти і старим добрим шляхом — призначити свого керівника державного «Сенсу». Це перевірений спосіб, у який в сучасній Україні пиляють активи від часів Леоніда Кравчука. Пиляти є що. Фрідман залишив по собі великий шмат цікавих активів, зокрема портфель ОВДП та багато кешу. Гадаю, саме через ці активи «Сенс» в нього відібрали. Хто і навіщо — вкрай цікава історія, про яку ніхто не каже. Але попереднього голову правління Дмитра Кузьміна не випадково звільнили з посади, щойно він її опанував.
 
Третій пункт. Чи війде «Сенс» у неформальну групу Андрія Пишного?
 
Не треба забувати, що НБУ — це не лише регулятор, а і активний гравець на фінансовому ринку України. Наразі Андрій Пишний намагається керувати в ручному режимі найбільшими держбанками (окрім «Привату»). «Сенс» не є виключенням.
 
Ці три моменти розширують розуміння того, що наразі відбувається навколо «Сенсу». В жодному разі це не просто конкурс. Насправді зараз вирішується, який зі сценаріїв буле реалізовано. Не дивуйтесь, якщо певні сили топитимуть за приватизацію, другі — залишити «Сенс» державним, а треті — за доєднання до одного з держбанків. Окремо стежте за поведінкою НБУ — там теж можуть бути сюрпризи.
 
Ну і останнє. Звісно, усі подавайтеся на конкурс. До 13 жовтня маєте встигнути) Вперед у минуле!
 
 
Посилання для реєстрації тут: