Розкажу історію свого родича, якому український «підприємець» в Чехії не виплатив 1500 чеських крон (для орієнтування це десь 1800-1900 гривень). Історія правдива, відбулась в попередньому місяці, переповідаю так як я зрозумів, адже я не знаю всіх нюансів та проблем з працевлаштуванням в Чехії. 

Звати нашого героя Маляр Іван (принаймні наскільки відомо, його паспорту я не бачив) 36 років (наскільки це достовірна інформація не знаю, але на вигляд він десь так і виглядає).

Фото публічне і взято з соцмереж, але фото я обрізав, щоб не показувати чеські номери, раптом не його машина.

Сам наш бізнесмен із Закарпаття, з села Великий Бичків (біля Солотвино), хоча реєстри показують адресу закритого ФОПа у селі Луг, яке правда біля Великого Бичкова.

В Чехії наш великий бізнесмен разом зі своїм «колегою»  набирав людей на будівництво складів між Прагою та Бенешовим (я сам не зрозумів до кінця всіх нюансів щодо колеги, тому без детальної інформації). До речі, підприємців, які збирають бригади людей в Чехії називають клієнтами.

На роботу привозили приватною машиною і будували ці склади в чистому полі, де і зв'язок навіть дуже погано ловив. Будівництво складів в полі не найлекша робота. Відробили тоді працівники по 11 годин.

Проблема з клієнтами в тому, що вони не одразу підписують договори, а ще досить часто люди працюють нелегально, наприклад по безвізу чи по польських візах. Тому досить часто в чеських медіях показують як накривають нелегальні місця праці, що як ви розумієте чехам не дуже подобається.

А ще згідно чеських законів на підписування договору дається до 3 днів, тому клієнти теж рідко підписують одразу договори з працівниками, в яких є легальні документи на роботу.

Так вийшло і в цій ситуації. Колега клієнта привіз працівників, а клієнт обіцяв підїхати під час роботи, правда не зміг. Після закінчення роботи, колега клієнта почав щось заливати, що треба півроку відпрацювати, щоб клієнт почав виплачувати, що попередні працівники тільки тиждень витримали на роботі і він їм не заплатив і так далі. Відповідно люди почали вимагати оплати роботи зробленої за день і підписати контракт. Колега клієнта і сам клієнт (клієнт по телефону) пообіцяли, що виплатять цю зарплату. Так як робота була в полі і йти кудись до найближчої дороги чи населеного пункту було десь дуже далеко, а ще попробуй звідкись добратися (наприклад таксі могло би коштувати більше ніж зарплата за день), то договорились, що зідзвоняться і договорятся про зустріч і відповідно їх відвезли з місця роботи.

Звичайно наступного дня клієнт сказав, що зараз він зайнятий, що як отримає список від колеги, то всім в кінці місяця перезвонить і заплатить (цей дзвінок був у середині місяця).

Через більше 4 тижнів риторика клієнта змінилася і він сказав, що не виплатить зарплату за 1 день взагалі, бо для нього це «була перевірка працівника, от якби тиждень пропрацював... ». При цьому він сам сказав, що йому пофіг, що всі знають де він проживає і так далі, «можете викладати по соцмережах».

До чого я розказую всю цю історію. Ми дивуємося, чому багато чехів до нас українців ставляться негативно. Вибачте, але чехи прекрасно знають про таких підприємців, які відкрито намахують своїх же співгромадян. Про те, як українець в Чехії, який став на сходинку вище, буде старатися зробити зі свого співвітчизника раба, який безплатно буде працювати. Деякі клієнти організовують також проживання з умовами, що вбільшості гірші, ніж у стодолі в хазяйновитого господаря.

Зрозумійте, якщо наші ж ставляться до наших, як до худоби, то чого ми дивуємося окремим випадками зі сторони чехів?

Але крім цього, я ще вважаю, що таких лайно-підприємців потрібно робити відомими. Нехай інші громадяни знають і ніяк не співпрацюють з такими людьми. Розумієте, він не боїться поширювати про  себе інформацію де живе в Україні (в Чехії приховує) і спокійно собі ставиться до людей як до худоби. Нехай несе репутаційні втрати, мало що, можливо у владу колись захоче лізти або знову бізнес в Україні знову відкриє, як до цього якусь автомайстерню і продаж товарів. Нехай світ знає правду. 

До речі, можливо інтернет допоможе знайти інших людей, які від нього постраждали. Тому поширюйте, а я додам ще одну його фотографію, а раптом хтось впізнає і відгукнетться в коментарях під статтею. 

Ця фотографія також обрізана, щоб не показувати фото дитини.

Update 24.09.2021 Додаю відео команди Бігус інфо, що також стосується цієї теми.

https://youtu.be/595mie1gq14