На які проблеми та питання треба звернути увагу і перестати заговорювати їх:
1) охорона лінії розмежування, контроль переміщення людей та товарів, збільшення фінансування армії (в тому числі розробки і закупівлі нового обладнання та зброї) тощо.
2) енергетика, — - треба швидко відмовлятися від поставок з РФ, Білорусі та окупованого Донбасу: електрики, природного газу, пального для автотранспорту, мазуту, вугілля тощо.
3) екологія, — - — закриті шахти на окупованих територіях з часом будуть ще більше створювати екологічні проблеми. Окремі підприємства на окупованій території теж.
4) Азовське море --- треба швидко виходити з договорів та регулювати кордони в Азовському морі згідно міжнародного права. Відкладати вже немає куди.
5) Буде збільшення військових проблем в Чорному та Азовському морях — - — потрібно вже згадати, що ми морська країна і фінансувати серйозно флот.
6) доносити до кожної країни, що потрібно вводити нові санкції, а старі переносити в постійний формат без необхідності кожного року їх переголосовувати.
7) швидко потрібно реформувати судову, правоохоронну системи, антимонопольний комітет тощо.
8) вступ до НАТО має бути необхідністю як і повітря щоб дихати. Можливо потрібний Закон протидії антинатівській пропаганді. Вступ в ЄС також.
9) а де наш Закон про колаборантів? Де візовий режим з РФ? Де закон про антиукраїнську діяльність та українофобію? Можливо треба Закон про захист російської національної меншини в Україні від ксенофобської політики РФ.
10) газопроводи, водопроводи та інша інфраструктура на Донбасі тощо — - — треба просити допомогу союзників і все змінювати, бо це серйозний фактор тиску на нас.
11) переглянути, які документи РФ ми визнаємо.
12) переглянути всі договори з РФ та її маріонетками типу Білорусі.
13) виробництво добрив — - ми занадто залежні від РФ, треба серйозніше до цієї проблеми поставитися.
14) відслідковувати рухоме майно з окупованої частини Донбасу. Очікую цікаві скандали та провокації з вагонами чи автомобілями тощо.
15) давно пора піднімати питання окупованих грузинських територій, накладення додаткових санкцій на РФ. Зміна політики щодо Придністров'я. Побудова разом з Румунією, Молдовою нових транспортних шляхів в обхід Придністров'я, можливо нових газопроводів та ліній електропередач. Яка в нас політика щодо Гагаузії (частини Молдови)?
16) що там з кордоном з Білоруссю?
17) потрібно активніше захищати права кримських татар.
18) пора ввести обов'язковість разом з публічним згадуванням РФ говорити, що це країна окупант, країна агресор, а інакше штраф. Так само і про правильність називання окупованих територій. Шуфричі та Мураєви після певної кількості штрафів переучаться. До речі, чому вони ще не сидять?
19) заборонити громадянам РФ та колаборантам обіймати деякі посади (і в приватному секторі економіки теж). Не можуть вони бути режисерами, ведучими тощо.
20) чому ми досі не визнаємо політику Радянського союзу в 30х роках в Казахстані як геноцид? Не потрібно чекати звернення влади Казахстану, це логічно виходить з поваги до нашої власної історії.
21) потрібно створити щось подібне до Терезинської декларації пов'язане з засудженням злочинів СРСР. Совок потрібно поховати вже повністю.
22) Можливо вступити в Співдружність націй (колишня назва Британська співдружність). Так нам необхідно внести певні тимчасові зміни в Конституцію — - — ну давайте пропишемо, наприклад, що Австралія та Нова Зеландія наші стратегічні союзники в Південно Тихоокеанському регіоні — - нот бед. Вступ в цю організацію як мінімум дозволить краще доносити правду про дії РФ. До речі, подивимося як Велика Британія буде реформувати цю організацію.
23) треба реформувати освіту та науку — - на це потрібно також дивитися як на дихання повітрям. Без якісної освіти та науки ми стратегічно опинимося в певний момент часу однозначно в програшній позиції.
24) як там бізнес з РФ на крові? Пора це змінювати, а не просто триндіти.
25) ми повинні брати активну участь у вирішенні проблем на міжнародній арені. Так, ми не глобальний гравець і навіть як регіональний ми себе поводимо часто «трохи подитячому». Але в нас немає виходу, ми повинні пропонувати нові ідеї вирішення існуючих проблем, пропонувати свою допомогу та співпрацю. Потрібно змінювати нашу парадигму, переосмислити зовнішню політику. Пора зрозуміти, що демократичні країни не можуть бути осторонь проблем, які стосуються тем прав людини. Тощо.
26) переконувати наших партнерів з ЄС, що необхідно ЄС мати єдиний центр відслідковування дотримання санкцій.
27) яка в нас політика на Балканах, в Африці тощо? Просинаємося.
28) треба більше розвивати Люблінський трикутник. Можливо додаткову спільну культурну співпрацю через трикутник з Кавказом, Румунією, Болгарією, Молдовою, Боснію і Герцеговиною, Сербією тощо. Можливо створити механізм вирішення історичних проблем, наприклад, в формі певного незалежного суду (назвемо згідно християнства Соломоновим судом) — - — при чому, щоб механізмом могли скористатися і не члени трикутника. Так, це я трошки про Волинську трагедію — - — в інших країн теж є свої подібні проблеми.
29) в нас слабенька співпраця з Японією, Південною Кореєю, Австралією та Новою Зеландією. Треба збільшувати співпрацю.
30) зовнішня політика це продовження внутрішньої. Забудьте меседж, де зовнішня і внутрішня політики живуть в різних світах. Ми демократична правова країна, а не авторитарний режим. Правова — - — велику кількість проблем можна вирішити в судовому порядку (в тому числі Конституційний суд, Європейський суд з прав людини). А вирішення внутрішніх проблем може допомагати вирішувати певні зовнішні проблеми.

 

Список далеко не повний, можете в коментарях дописувати питання та проблеми, на які я не звернув уваги.