Існує міф «Два українці — три гетьмани». Ви запитайте чому це міф і кому він вигідний? Давайте розберемося.
Спочатку почнемо з того до яких історичних подій прив'язують цей міф:
1. Період козаччини. Тут потрібно зауважити, що козацька держава Військо Запорізьке було оточене трьома потужними гравцями і шансів бути повністю незалежною не мала. Крім того, держава як термін мала трохи інше значення. Ми дивимося на історію, на тодішні держави, на населення з точки зору сучасності. Нам важко зрозуміти повністю тодішній реальний стан речей. Це ми сьогодні такі мудрі із доступом до інтернету, але врахуйте скільки століть назад була козаччина. Ну і вплив сусідніх трьох гравців: Російської імперії, Османської імперії та Річі Посполитої. Тому казати, що все виною якісь внутрішні чвари це фальсифікація, спроба взяти частину фактів у вакуумі та знайти крайнього.
2. Період УНР. Досить важкий період історії України. Перша реальна можливість отримати незалежність. Наприклад, Литва, Латвія, Естонія отримали незалежність саме в цей час. Так от повертаючись до міфу. У нас справді були чвари, політичні суперечки, які безперечно негативно вплинули на можливість створення власної держави. Але ці суперечки не були першопричиною невдачі, а максимум додатковим фактором. Вибачте, але Литва, Латвія та Естонія не мали ніяких шансів перед радянською армією (були різні назви армії, в тому числі червона, тому залишу як є), але пощастило і змогли зробити незалежність. Ні, я не применшую величину боротьби цих народів за незалежність, але не варто забувати, що у цей же час УНР воювала на декілька фронтів фактично з усіма і це не була вина власне самої УНР. Не гетьмани причина. Війна з денікінцями, червоними та іншими реальна причина. Ну і малоосвітченість та бідність населення відігравало набагато більшу роль ніж тодішні політичні чвари.
3. Теперішній час. Сьогодні РФ вживає цей міф, щоб поставити під сумнів наше право на незалежну державу та окремі українські політики з певних причин теж вживають.
Тому давайте детальніше розберемо, коли і для чого вживають:
1. РФ часто вживає для спроби обгрунтувати неможливість українцями керувати чи створити державу. Що звичайно повна дурня.
2. РФ ще вживає для власного населення як аргументацію, що вони повернуть собі Україну під свій контроль. Які вони наївні...
3. Українські політики часто використовують для переговорів про коаліцію тощо, але вбільшості це просто спекуляції для власного піару.
4. Окремо існує як елемент критики українськими громадянами українських політиків. Досить часто виникає як гіперболізація певних негативних моментів чи процесів в політиці. А в зв'язку з російською агресією як нагадування, що РФ завжди використає політичні сварки проти нас.
5. Інколи РФ вживає це як аргумент проти демократії. Вбільшості це іде разом з 1 або 2 пунктом. Еліта РФ боїться демократії, боїться політичної конкуренції.
Чому цей вислів міф? Бо він вбільшості поширює (і фактично був створений для цього) наратив про неможливість створення українцями незалежної держави. Вибачте, але те, що СРСР, Російська імперія чи РФ захоплювали нашу землю (РФ досі окуповує Крим та Донбас) не є ознакою нашої неспроможності. Це відверта фальсифікація. Та сама РФ вважає Сирію, Венесуелу нормальними демократичними державами, хоча там все тримається на диктатурі та іноземній допомозі. Тому не звертайте увагу на дурню із-за поребрика, вони не навчились говорити правду і ще довго будуть боятися демократії. І не поширюйте їхні наративи.