Більше, ніж один мільйон ветеранів — саме таку кількість оголосив влітку 2023 року міністр оборони України Олексій Резніков під час VI Міжнародного ветеранського форуму «Україна. Захисники. Майбутнє». У своєму виступі міністр підкреслив, що держава аналізує і усвідомлює проблеми учасників бойових дій, і планує відповідні заходи для їх вирішення. «За 9,5 років цієї війни у нас вже під мільйон учасників бойових дій. Ми усі знаємо точно їхні поточні проблеми і задачі. Це отримання статусу УБД, ВЛК, компенсація за поранення тощо. Ми працюємо по всіх цих питаннях, і будуть зміни. І зараз вже швидко оцифровуються процеси, буде відчутно менше паперів, черг тощо», — зазначив Резніков.

Також у рамках згаданого форуму виступив і прем'єр-міністр України Денис Шмигаль, який анонсував розробку нової ветеранської політики, головною метою якої стане створення гідних умов для адаптації, реабілітації та самореалізації захисників. Очільник уряду запевнив: «У рамках концепції відновлення України маємо гідно вшанувати героїзм усіх, хто став на захист власної держави. Про це сьогодні говорив Президент України, Голова Верховної Ради України. Тому вже зараз, не чекаючи завершення війни, ми формуємо нову державну ветеранську політику, змінюємо підходи, запускаємо нові програми та проекти підтримки ветеранів».

І Резніков, і Шмигаль у своїх промовах наголосили на тому, що Верховній Раді України, Кабінету міністрів та громадському сектору слід об'єднатися навколо глобальної візії: забезпечення справедливості при мобілізації, доступності медичної допомоги, реалістичності програм підтримки та гарантій. Але це стане можливим лише за однієї умови: за безпосередньої підтримки з боку самих ветеранів.

Як експерт та журналіст я повністю погоджуюся з такою позицією: суспільна дискусія за участі учасників бойових дій має стати базисом для загальнодержавних змін. Вперше за доволі довгий час стала учасником міжнародної конференції, яка відбулася 29 лютого 2024 року в Києві та Вашингтоні. Захід був присвячений вивченню досвіду ветеранської політики США та його адаптації до українських реалій. 

Ця конференція стала для мене першою нагодою поспілкуватися з провідними експертами, ветеранами та організаціями, які працюють у цій сфері. Організатором виступила ГО «Вільні та вірні» в партнерстві з Інститутом демократії та розвитку PolitA та ГО "US-Ukrainian Activists". Варто відмітити ґрунтовний виступ президента TAPS Бонні Керролл, ветерана війни в Афганістані, директора Американо-Українського ветеранського мосту Джона Чунінга, керівника Tiger International Advisors, експрацівника Міноборони США Андре Холліса. Серед українських учасників актуальні висновки та стратегічні плани озвучив голова ГО «Вільні та вірні», підполковник Віталій Герсак, який наголосив на необхідності законодавчих змін з метою створення комплексної системи підтримки ветеранів в Україні, а також на зміні підходів до фінансування заходів підтримки ветеранів війни в Україні. 

Результатом заходу стала розробка Плану дій з адаптації досвіду США у сфері ветеранської політики до українських реалій та підготовка Аналітичного звіту для Конгресу США по цьому питанню. Було анонсовано, що даний план буде презентований у квітні на наступній конференції, які відбудеться у Вашингтоні.