Сучасний світ пропонує людині неймовірну кількість ідентичностей: релігійні, професійні, національні, расові, регіональні, гендерні, віртуальні (! і такі теж зараз є). Ці ідентичності можуть зберігатись століттями (християни, селяни, українці і так далі ), так і бути тимчасовими (євробляхери, навчальні групи чи рокери). Важливо, що одна людина може мати цілий набір таких ідентичностей. Можна бути європейцем, німцем, християнином, студентом і вболівальником «Баварії». При тому одночасно.

Цьому питанню приділено цілий корпус літератури. Якщо дуже спрощено, то механізм ідентифікації себе з певною групою найчастіше йде в категоріях «ми»- «вони». Але! Така ідентифікація можлива тільки в РІВНОЗНАЧНИХ групах. Національна приналежність — серед націй, релігійна — серед релігій і так далі. Для появи «ми-вони» повинно з'явитись усвідомлення рівнозначності груп для вибору. Стандартно, ідентифікувати себе німцем і французом одночасно неможливо (Окреме більш складне питання діти в змішаних шлюбах або людина себе взагалі не ідентифікую в цих категоріях. Але тоді зникає базовий принцип «ми-вони»). Це порівнювані групи одного рівня.

А от бути «малоросом» чи «новоросом» і «русским» одночасно — без проблем. Ці групи не рівнозначні. Вони на різних рівнях. Далі логічний висновок: для малороса Російська імперія СВОЯ держава. Це як для галичан, подолян чи буковинців Україна СВОЯ держава. Цим пояснюються «українські зради» в очах росіян. «Малороси» СВОЇ і тут «раптом» хочуть якоїсь власної самобутності.

У радянський період як варіант девальвації «української ідентичності» (яку після 1917-1921 рр. було вже складно ігнорувати) було запропоновано концепцію «совєцкого». Тут складніше. Головне, це знову поява іншого рівня. Одночасно бути «совєцкім» та українцем (частіше хохлом) є можливим.

Якщо не можна змінити рівень ідентичності існує ще один варіант. Суть його полягає у зміні ОЦІНКИ групи (тут інколи не важливо це реальні чи вигадані підстави). Для носія певної групової ідентичності важлива позитивна характеристика групи. Якщо є протилежне, людина може переглянути свою належність до групи.

Під час війни і підготовки до неї саме по цим напрямкам прицільно б'ють інформаційні гармати ворога.