Однією з типових речей що зустрічається останнім часом в стрічці новин – це прохання допомогти у пошуку зниклих дітей, допомозі при їх хворобі і т.д. Дійсно, часто це є реальні спроби у пошуку допомоги, але(!) саме в цьому контексті потрібен прискіпливий фактчекінг – перевірка фактів.
Наведу лише декілька прикладів що стали масовими:
«Привет!!! Помоги разослать, ищут донора ребенку. Разошли, пожалуйста, кому можешь. Умирает 10- месячный ребенок, у него опухоль головного мозга, срочно нужна операция, нужен донор, группа крови третья отрицательная, тел: 8-095-1950-942. У родителей ребенка недостаточно денег и „Ерuls“ и „Оnеt“ согласны им помочь. „Оnеt“ проверяет сколько человек получили это письмо. За каждые отправленные три письма родители ребенка получают на счет 32 грн. Если ты отправишь минимум 12 писем, то у тебя в профиле будет значок „Спасибо“. Ребята, давайте поможем!»
Перший елементарний пошук у гугл дає відповідь що це фейк і йому вже не один рік.
Є й інші приклади, іншого характеру: наприклад https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1967144206833009&id=100006123450185). Тут реальне зникнення, але 10 місяців тому у СІЧНІ. Перепости йдуть у жовтні! Таких речей в інтеренеті маса. Але я хотів би звернути увагу саме на «дитячу» тематику.
Ще з періоду Першої світової війни в масову пропаганду та маніпуляцію було введено дітей, жінок, літніх людей – все те, що викликає найбільш глибокі емоції у суспільства. Історія про «розп'ятого хлопчика» це лише повтор у жанрі пропаганди. Це ВЖЕ було випробувано в 1914-1918 рр. Варто згадати британську пропаганду про розстріл «французького юного розвідника» німцями та багато інших таких сюжетів.
Маніпулятори про це знають і цим користуються. Аби не підірвати віру в людство і бажання дійсно допомогти, треба перевіряти!
Фактчекінг товариство!