«Оборудки з податком на додану вартість – це багаторічна проблема в Україні. Тіньовий ринок ПДВ оцінюється мільярдами гривень в місяць. Уряд викорінює ці схеми„, — сказав  Олексій Гончарук в 2020 році. Ця цитат підходить минулим рокам та сьогоденню, на жаль. Тому кожен раз, коли аналізую підприємства, яким відшкодовує держава податок на додану вартість, виникає тверде бажання прибрати його взагалі. Відсутність прозорих критеріїв, постійні маніпуляції та схеми – сповнюють недовіру до процесу відшкодування серед бізнесменів та громадян.

Липень 2021 року також можна занести до містичних критеріїв відшкодування, адже тут реальна робота для СБУ або навіть увага з боку найдієвішого санкційного інструменту — РНБО.

Перше, що кидається в очі, це найбільше відшкодування ПДВ для гірничо-збагачувального комплексу арештованого Костянтина Жеваго. Але й це на мою думку, не перевершить факту компенсації податку підприємству, кінцевим бенефіціаром якого є громадянин Росії. Мова йде про Миколаївський глиноземний завод. Він є найбільшим в Україні та одним з найбільших в Європі підприємством кольорової металургії. Мільярди доларів доходу щороку. Власник – Олег Дерипаска.

У відкритих джерелах стверджують, що СБУ вважає його підозрюваним у банкрутстві Запорізького алюмінієвого комбінату в інтересах російських конкурентів. Тобто, діяльність Дерипаски давно стала сумнівною по відношенню до українського бізнесу, а в умовах війни з Росією, становить загрозу  національній безпеці. Логічно, що в таких умовах компенсація ПДВ виглядає як заохочення або «бальзам на душу» аналогічним персонажам в державі.

На мою думку, подвійні стандарти можуть знищити будь-яку владу. В умовах, коли Володимир Зеленський активно проводить міжнародну діяльність, особливо перед візитом в США, прецедент з Миколаївським глиноземним заводом може створити серйозні проблеми. Цілком ймовірно, що це спланована акція з боку спецслужб РФ. Навіть якщо це не так, підприємство, яке вбиває екологію Миколаєва та області, труїть відходами людей, отримує 120, 5 млн. гривень з бюджету України, має кінцевим бенефіціаром росіянина, точно має викликати занепокоєння у спецслужб.

Якщо хочете, то це явно сигнал для влади, яка коштами платників податків збагачує бізнесменів наближених до Путіна. А потім ці ж кошти, можуть витрачатися на фінансування військових дій проти українських солдатів. Це просто сюр…