Повилазило останнім часом у нас різного політичного птаства на борди. Нічого дивного – місцеві вибори на носі. Штука в тому, що 99% – кондові популісти. Це якраз те лайно, яке завжди піднімається на поверхню після революцій, як і попереджали більшовики. Визначити популіста неважко. Популіст завжди робить три речі:

1. обирає собі якусь тематичну нішу;

2. пропонує складну проблему розв'язати простими методами;

3. вдається до показухи в діях, яка, крім рекламного ефекту, не вирішує рівно нічого.

Наприклад, якщо депутат Х. обрав тематичну нішу «боротьба з наркотиками в середовищі молоді», то він не виступає за створення сучасних реабілітаційних центрів, не виходить з ініціативою про запровадження стратегії «зменшення шкоди», не бореться з тими, хто кришує наркотрафік чи безпосередньо виробляє і продає наркотики (а це найвищі сфери криміналу та політики). Це надто довго і надто складно.

Він робить усе по-іншому. І це інше не забезпечує нічого, крім миттєвого політичного ефекту: моралізаторство, наїзд на клуб і... профіт – він знову на слуху. Кінь такий самий білий, герой теж у білому. Головна його перевага в тому, що він ЩОСЬ робить, поки інші мовчать.

Популіст діє саме в такий спосіб, бо йому простіше досягти ефекту й витиснути іміджевий максимум із ситуації. Реабілітаційні центри, «зменшення шкоди» і боротьба з наркобонзами – це те, чого ніхто не помітить і не оцінить. Останнє ж навіть може бути небезпечним для життя.

Я знаю, що громити клуб чи ловити наркоманів – легше. І це повинні розуміти всі. Але також знаю і те, що шлях від популіста до політика нової формації лежить через речі складніші. Наприклад, через сміливі ініціативи, які доповнять і поглиблять рекламно-іміджеву діяльність на ниві боротьби з незаконним обігом наркотиків.

І незабаром ми станемо свідками гучних розслідувань прокуратури і судових процесів проти наркомафії найвищого рівня (ми ж розуміємо, що обіг зброї і наркотиків кришується на найвищому рівні), ініційованих колишнім депутатом-популістом, якого тоді вже і язик не повернеться так називати.

Ми побачимо новий реабілітаційний центр для троєщинської наркозалежної молоді.

Ми побачимо пропозицію нового закону про декриміналізацію «легких» наркотиків із одночасним посиленням відповідальності за виготовлення, торгівлю і збут «важких» наркотиків, від яких вмирає наша сонцесяйна українська молодь.

Й отоді я побачу, що настала в нашій політиці нова якість, що на місце корумпованих політиків старої формації прийшли не популісти, а по-справжньому нові люди. Люди з новими принципами, ефективні та серйозні.

А поки що нова парость крикунів від старої когорти відрізняється лише бідністю.