За інформацією з надійних джерел у дипломатичних колах, на переговорах за посередництва США Андрій Єрмак висунув пропозицію частково покласти відповідальність за початок російського вторгнення на керівників українських силових відомств — Буданова, Малюка та Залужного. Це стало новим кроком у його прагненні до переформатування силового блоку, яке раніше обмежувалося лише внутрішньополітичним виміром.
Переговорний процес із російською стороною відбувається надзвичайно складно. Кремль, безперечно, зацікавлений у припиненні бойових дій через економічні труднощі, але наполягає на власних умовах. Враховуючи позицію нової адміністрації США, ці вимоги можуть бути задоволені якщо не повністю, то в ключових аспектах.
Як підтверджують мої джерела у політичних колах, одна з вимог росіян, яка не висвітлюється публічно — заміна керівництва українських силових структур на лояльніших та більш контрольованих осіб. Донедавна такі ідеї поширювалися виключно в російському інформаційному просторі, але тепер вони були артикульовані на офіційному рівні.
Прагнення Єрмака позбутися незалежних очільників силових відомств давно відоме у політичних колах. Наразі це єдині державні інституції, що зберігають автономію від Офісу Президента. Судячи з усього, керівник ОП вирішив, що настав момент заручитися міжнародною підтримкою для реалізації своїх намірів, хоча, безумовно, волів би тримати такі кроки в таємниці.
На самих переговорах обговорювалося формулювання причин російського вторгнення, прийнятне для всіх сторін. Головними винуватцями були названі Джо Байден та його адміністрація, чиї дії нібито призвели до загострення. Однак додатково, за повідомленням високопоставленого дипломатичного джерела, Єрмак запропонував ідею про те, що Залужний і Буданов своїми діями «спровокували» керівництво Росії до «превентивних заходів».
За цією логікою, Залужний уже отримав «покарання» через звільнення, залишається лише усунути Малюка і Буданова, які продовжують «підривати мирні ініціативи» своїми операціями. Якщо негайне звільнення неможливе, пропонується заборонити їм проводити операції в тилу противника, диверсійну діяльність, збір розвідданих, атаки на російську інфраструктуру та ліквідацію воєнних злочинців на території рф.
Особливе занепокоєння в російської сторони викликає перспектива створення українського аналога Моссаду, який продовжуватиме операції навіть після завершення активної фази бойових дій.
За даними від моїх джерел, реакція американців на ці пропозиції залишається невідомою. Варто зазначити, що керівник української розвідки має міцні професійні зв'язки з американськими колегами, що ускладнює сценарій його звільнення. Щодо голови СБУ ситуація менш однозначна. Втім, сам Єрмак викликає в американців значно більше запитань, тому питання про те, хто першим залишить посаду, залишається відкритим.