За повідомленням польського порталу "Trójmorze" (trimarium.pl), французький монополіст на енергетичному ринку EDF (Électricité de France) подав польському уряду пропозицію щодо проведення інженерних робіт та побудови атомної електростанції в Польщі. Початкова пропозиція стосується будівництва від 4 до 6 реакторів типу EPR (європейський водно-водяний реактор третього покоління) потужністю від 6,6 до 9,9 гігават. Електростанція має працювати щонайменше 60 років, забезпечивши до 40% потреб електричної енергії країни та створивши 25 тис. робочих місць.
 
Важко не побачити в цій ситуації й політичного контексту. У стратегічному вимірі – це спроба створення стратегічного партнерства з Парижем проти домінування Німеччини в ЄС. На останньому тижні власне з Франції лунали сильні голоси підтримки для Польщі після рішення Конституційного Трибуналу, який визнав зверхність конституції держави над правом Євросоюзу. Усі претенденти на посаду президента Франції, окрім Емманюеля Макрона, активно підтримали рішення польського ТК. Зробили це як лідер консерваторів Ерік Земмур, правоцентристи Хав'єр Бертран і Мішель Барньє, національні консерватори Марі Ле Пен і Флоріан Філіппо, так і соціаліст Арно Монтебур.
«Забезпечення Польщею національного суверенітету шляхом права є важливим рішенням. Франція, яка не поділяє тієї ж політичної орієнтації, як Польща, буде однак змушена так само підтвердити вищість цього права над європейськими рішеннями», — написав Арно Монтебур.
«Повністю підтримую рішення польського суспільства та його уряду про автономію польської юрисдикції. Час повернути французькому праву верховенство над європейським та протидіяти Європейській Комісії у її спробах впливати на законодавство інших держав», — заявив у свою чергу Ерік Земмур.
 
Що ж, маємо черговий цікавий поворот розвитку подій у Євросоюзі, особливо на тлі переговорів про формування нового уряду в Німеччині. Нагадаю, що керівництво партії «Союз 90/Зелені», яка має усі шанси увійти до урядової коаліції, виступає не лише проти запуску "Nord Stream 2". Зокрема, член фракції «зелених» в Бундестазі Сильвія Коттінг-Уль раніше заявляла, що справа використання ядерної електроенергії не є тим питанням, яке країни ЄС, зокрема РП, можуть вирішувати самостійно.
З іншого боку, Польща, доля вугілля в енергетичному балансі якої складає понад 70%, перебуває під тиском політики ЄС з декарбонізації, тобто обмеження використання викопного палива, у першу чергу вугілля і скорочення викидів CO2. Тому поляки цілком можуть і мають повне право зробити ставку саме на атомну енергетику, на відміну від німців, які віддають перевагу розвитку електрогенерації з відновлюваних джерел та можуть при бажанні підстрахуватися додатковим спаленням російського газу.