Міграційна криза на кордоні з Білоруссю триває. Штучно створена діями О.Лукашенка, вона має на меті дестабілізувати ситуацію в ЄС, почавши з країн Балтії та Польщі. Водночас, через уразливість українського кордону, це ефективне знаряддя у гібридній війні, які ведуть російський та білоруський режими, заслуговує і на нашу пильну увагу.
Якщо узагальнити доступні матеріали на цю тему, ситуація є наступною.
В структурі білоруських прикордонних військ функціонує спеціальний підрозділ ОСАЗ (Окрема служба активних заходів, білоруською Асобная служба актыўных мерапрыемстваў, призначений для боротьби з терористичною діяльністю), який займається переправкою мігрантів через кордон. За даними BYPOL (організації, яку заснували у Варшаві колишні офіцери білоруських силових структур, котрі покинули службу після минулих президентських виборів і мусили виїхати з країни), операція з перекидання мігрантів через кордон Білорусі з ЄС була підготована ще в 2010-2011 роках і називається «Шлюз». Її авторами були шеф КДБ Іван Тертель та його брат Юрій, тодішній керівник ОСАЗ. Тоді метою було змусити Європу виділити кошти на зміцнення кордонів (що виявилося ефективним, бо Білорусь і справді отримала від ЄС десятки мільйонів євро). У розробленій схемі були задіяні КДБ, ОСАЗ та російська ФСБ.
Тепер операція «Шлюз» використовується з метою дестабілізувати кордони держав ЄС – Польщі, Литви, Латвії та Естонії з Білоруссю. Вона активізувалася після накладання Брюсселем санкцій за примушення до посадки літака Ryanair, який летів у Вільнюс 23 травня 2021 року та затримання журналіста Р.Протасевича.
Реагуючи на хвилю критики з боку Заходу, закриття аеропортів ЄС для білоруських літаків та заборону польотів над Білоруссю, 26 травня Лукашенко особисто заявив про припинення охорони кордонів: «Ми зупиняли наркотики та мігрантів (на кордоні з ЄС) – тепер самі будете їх ловити». «Ми не шантажуємо, нікому не погрожуємо, ви нас ставите у ті умови, що ми змушені реагувати. І ми реагуємо. Ну вже вибачте, як можемо і як вміємо». Міністр закордонних справ Білорусі також додав: «оскільки було припинено фінансування різних вигідних для обох країн проектів у Білорусі, впроваджено санкції, навіть економічні, то нехай не ображаються, що до них побігли мігранти. Бо ми ті кошти, які раніше переказували на охорону кордонів, тепер видаємо на потреби звичайних людей». Наприкінці червня Мінськ заявив також про призупинення умови про реадмісію осіб, які перетинають кордони ЄС в нелегальний спосіб.
Головні цілі режиму Лукашенка – це отримання нелегальних грошей і шантажування ЄС. Раніше Білорусь, розташована далеко від Близького Сходу, ніколи не була очевидним напрямком міграції до Євросоюзу. Цього разу спершу Білорусь подбала про відповідну інфраструктуру. Якщо на початку цього року між Іраком та Білоруссю був лише один літак на тиждень, то від травня число польотів почало зростати. Спочатку до Iraqi Airways долучився інший перевізник – Fly Baghdad, потім сама Iraqi Airways збільшила частоту своїх польотів із Багдада до Мінська із одного до чотирьох на тиждень, а з серпня були відкриті нові сполучення із трьох інших міст – Ербіля, Басри та Сулейманії, причому вже у перший день всі квитки до листопада були розпродані. Крім цього, замість стандартних Боїнгів 737 (близько 150 пасажирів), у Білорусь почали літати більші Боїнги 777 (TripleSeven) та 747 (JumboJet) – вони вміщають майже 400 пасажирів.
До того ж слова Лукашенки про те, що Білорусь не перешкоджатиме людям потрапити з її території до ЄС, впродовж кількох днів безперервно показувало іракське державне телебачення.
Хвиля мігрантів рушила спочатку на Литву, пізніше – на Латвію. Якщо впродовж цілого 2020 року литовські прикордонники затримали загалом 81 мігрантів, які нелегально перетнули білорусько-литовський кордон, то, починаючи від травня цього року по кінець серпня лише затримано вже понад 4000 осіб – у 50 разів більше. При цьому мігранти були не лише з Іраку – почали доставляти також людей навіть з Африки (насамперед з Конго та Камеруну).
Впродовж червня та липня ситуація дедалі загострювалася, Литва встановлювала чергові наметові містечка, спричинюючи протести місцевих мешканців. Мігранти проводили акції протесту та втікали з тимчасових таборів. Станом на початок вересня литовський кордон нелегально перетнули понад 4,2 тис. осіб. Від початку серпня повернуто на кордоні понад 1,5 тис. мігрантів.
23 липня до Туреччини та Іраку навідався литовський міністр закордонних справ, щоб переконати владу цих країн обмежити польоти зі Стамбулу та Багдаду до Мінська. Польоти з Іраку з 7 серпня, завдяки у тому числі втручанню Брюсселя, було обмежено (однак шлях через Стамбул залишився відкритим). Після цього тисячі мігрантів, яких Білорусь завезла на свою територію, щоб перекинути їх в Литву, застрягли на її території. У відповідь Лукашенко спрямував на кордон солдатів внутрішніх військ, щоб не дозволити мігрантам повернутися вглиб Білорусі. Водночас у білоруських ЗМІ розпочалися пропагандистські заходи проти литовської прикордонної служби – «нацисти, що знущаються над біженцями» тощо. 4 серпня литовців звинуватили у вбивстві одного з мігрантів (39-річний Jafar Hussein Yusuf Alharis справді був знайдений мертвим, але існує інформація, що КДБ наказав організувати протест у зв'язку з його смертю перед литовським посольством в Мінську за ще день до його смерті).
Однак, провокації не спрацювали – Литва не змінила тактики й тільки впродовж першого тижня завернула майже 1500 мігрантів. 13 серпня литовське Міністерство внутрішніх справ оприлюднило заяву, що становище на кордоні стабільне (Україна в якості гуманітарної допомоги передала Литві 38 тонн колючого дроту для облаштування кордону). Відтак білоруській владі залишилося висилати цих людей в Латвію та Польщу, бо мігранти вже почали займати покинуті будинки у прикордонних білоруських селах.
Під час перетину кордону з ЄС мігранти мають всебічну підтримку з боку білоруських спецслужб. Особи, які прилітають рейсами з Багдаду, відфільтровуються в аеропорту та розвозяться по готелях. Білоруські прикордонники отримали усний наказ закривати очі на нелегальних мігрантів, а охороною та патрулюванням кордону займається ОСАЗ, яка супроводжує мігрантів за маршрутами.
Існують записи FRONTEX (агентство Європейського Союзу, яке займається охороною зовнішніх кордонів), на яких помітно машини супроводу білоруської прикордонної служби разом з великими групами мігрантів, яких проводять до самого кордону, а також світлини, на яких білоруські прикордонники усувають колючий дріт, щоб полегшити перетин кордону.
В операції задіяні також військові, зокрема на кордон мігрантів привозять автобусами білоруського міністерства оборони. BYPOL оприлюднив також запис розмови начальника 3-го управління Головного управління по боротьбі з організованою злочинністю та корупцією (ГУБОПіК) МВС РБ М.Бендукевича з одним із чиновників, який запитує, що йому робити, оскільки «чергові африканські футболісти втекли із футбольного табору». Бендукевич відповідає, що нічого не треба робити, бо таким є наказ міністра внутрішніх справ.
Як заробляє на цьому режим Білорусі?
По-перше, заробляють на т.зв. «туристичних послугах». У середині червня міністр закордонних справ Литви Габріеліс Ландсбергіс поінформував, що з білоруської сторони у перевезенні мігрантів задіяне державне туристичне бюро «Центркурорт», яка входить в систему Управління справами Президента Республіки Білорусь. Бюро співпрацює із іракськими турагентствами – вони продають тури та передають «Центркурорту» списки іракців, які після приземлення в мінському аеропорту зразу отримують білоруські туристичні візи.
Ціни тижневих екскурсій у Білорусь коливаються від 600 до 1000 доларів. Туристи можуть вибирати з-поміж шести державних готелів в Мінську – три тризіркові, два 4-зіркові та один 5-зірковий. На практиці іракці прилітають до Мінська, виходять з летовища, де на них вже чекає автобус, який везе їх до готелю. Далі частина іракців справді лишається оглядати Білорусь, а друга частина негайно або через кілька днів їде на кордон.
Квитки на літак коштують близько 600 євро, готель – 250 євро, переведення до прикордонної зони та провідник – від 200 євро. Якщо вдасться перейти через кордон, трансфер до Німеччини чи іншої західної держави коштує від 1 до 2 тис. євро. Сумарно нелегальний виїзд – це сума в 5 тис. євро, яка виплачується готівкою на кожному з етапів. Можна одразу замовити «повний пакет», який коштує близько 15 тис. євро.
Другий спосіб заробітку – це неформальний податок на нелегальний в'їзд до ЄС. За 1 тисячу іракців, яких затримали литовські прикордонники, влада Білорусі отримала майже 2 млн євро. Білорусь та Ірак мають домовленість — кожен турист залишає в Іраку заставу від 3 до 4 тис. євро на випадок, якщо не повернеться на вітчизну, після чого ці гроші виплачуються Білорусі як відшкодування.
Коли країни Балтії держави вжили дій, щоб зупинити потік, мігранти з'явилися й на кордоні з Польщею. Вони прибувають з білоруської сторони і накопичуються у нейтральній території. Польська прикордонна служба не може нічого вдіяти без порушення ними кордону з Білоруссю. Поляки вислали транспорт з гуманітарною допомогою для мігрантів, проте Білорусь відмовилася її пропускати. З польської сторони кордон пильнують військові і прикордонники, з 2 вересня у прикордонній з Білоруссю смузі введено надзвичайний стан, який стосується 183 населених пунктів у Підляському та Люблінському воєводствах.
Лише за суботу 11 вересня 2021 року Прикордонна служба РП виявила 244 спроби нелегального перетину кордону, затримано двоє мігрантів та четверо осіб, які їм допомагали. Загалом від початку вересня зафіксовано понад 11,8 тис. спроб нелегального перетину кордону з РБ, затримано понад 900 осіб.
Білоруське державне телебачення тимчасом переконує, що поляки затримують мігрантів по всій державі, а потім «підкидають їх на кордон без засобів для існування». У контексті реакції Польщі на ситуацію в прикордонні з'являються визначення «концентраційні табори», «табори смерті» чи «Третій Рейх». Водночас білоруське телебачення відверто погрожує Заходу не лише біженцями, але також контрабандою наркотиків: «Незабаром наші литовські та польські брати почуватимуться важко. Вони не дали раду припинити контрабанду сигарет, а вже наближається контрабанда героїну в промислових масштабах».
Тимчасом Лукашенко вже заявив, що буде і далі транспортувати мігрантів та біженців, у тому числі з Афганістану. Іракці після запровадження заборони прямих польотів почали літати чартерними літаками Ербіль-Стамбул-Мінськ. Крім цього, через Стамбул в Білорусь прибувають численні групи з цілого Близького Сходу та Африки.
Представники інституцій ЄС назвали діяльність Лукашенка гібридною агресією з використанням мігрантів як зброї. Спровокована ним криза з нелегальними мігрантами може підштовхнути країни ЄС швидше виробити єдину політику щодо біженців, вважає заступник голови Єврокомісії Маргарітіс Схінас.