«Створення комісії з моніторингу об'єктивності надання особам статусу УБД з правом позбавлення цього статусу» – така петиція з'явилась на сайті президента кілька днів тому. А інформація про неї – на сторінці підрозділу СБУ «Альфа», звідки і стала вірусною.
В соцмережах уже купа постів підтримки петиції від ветеранів на цю тему. Яких, очевидно, вкрай заїбала практика видачі посвідчення учасника бойових дій триденним гастролерам, на рівні з бійцями, які відвоювали по кілька років.
Ще свіжа в пам'яті історія про УБД людини, схожої на російського агента і колаборанта — Руслана Демченка. За кількаденне відрядження він не посоромився отримати посвідчення, фото його злили в мережу і піднявся неабиякий скандал.
Формально порушень закону там нібито не було. Але є такі не дуже популярні сьогодні поняття, а деяким і зовсім невідомі, як «честь» та «совість». Соромно дивитись, коли, наприклад, на УБД подаються волонтери. Так, вони їздили на фронт з допомогою, але ж не брали участі в бойових діях. Не кажучи вже про таких персонажів, як «триденні прокурори» чи інші ахуєвші демченки. Звісно, ветеранів це не може не дратувати і питання перегляду статусів з кожним роком все більш наболіле.
Та головна тут проблема – хто і як цим буде займатись. Як приклад є ще одна епічна історія. На комісію при Міністерстві ветеранів, що розглядає УБД для добровольців, подався «ветеран» Девід Пластер з США. За роки його перебування в Україні ким він тільки не був – і медиком, і психологом, і американським ветераном. Досить відома у ветеранській спільноті особа. Трохи фрік, але це не смертельно. А от нахабство податись на УБД – вже засмучує.
Тільки кіпіш самих ветеранів зупинив цей процес. Тому що для комісії перевірити і визначити, чи людина справді воювала визначений термін складно. Ім'я та прізвище «фейкових ветеранів», на жаль, рідко саме по собі на щось натякає, а документи якраз у таких людей в повному порядку.
Якщо припустити, що питання вдасться врегулювати в законодавчому полі (це вже окрема тема), щоби така комісія працювала, треба підняти величезну кількість документів – в тому числі і внутрішніх документів з підрозділів та відомств. Тому, технічно, комісії мають бути створені при кожному відомстві – при Міноборони, МВС, СБУ і т.д. І працювати в кожній з них потрібно дуже уважно.
А з цим, друзі, у нас з вами великі проблеми. Системна кропітка робота – це мало кого цікавить. Тому, особисто я дуже підтримую ініціативу перегляду УБД. Якщо є готовність організувати якісний громадський (в першу чергу ветеранський) контроль.
За петицію, до речі, це не заважає проголосувати. Проблему треба актуалізувати і вирішувати.