З сьогоднішнього дня розслідування справ Майдану припиняється. 20 листопада органи прокуратури втрачають слідчі функції, і справи Майдану переходять частково у інші правоохоронні відомства. Все тому, що Верховна Рада не проголосувала за необхідні поправки у закон про ДБР, які дозволили б продовжити розслідування.

5ebfc672b3052.jpg

Справи подій на Майдані 2013-2014 років передали до Національного антикорупційного бюро розслідувань, Державного бюро розслідувань та Служби безпеки України. Про це сьогодні заявив генеральний прокурор Руслан Рябошапка.

«З завтрішнього дня Генеральна прокуратура втрачає функції досудового розслідування», — сказав він.

Символічно, сьогодні розслідування справ Майдану припиняється, а завтра Україна буде відзначати День гідності та свободи.

У коментарі «Українському тижню» заступник начальника одного з департаментів Генпрокуратури Олексій Донський розповів про наслідки після того, як депутати провалили голосування по поправкам.

«Оскільки злочинів у нас понад 4 тис, то логічно, що має бути один підрозділ, який би ними займався. Однак Верховна Рада не ухвалила змін до законодавства, які б дозволили слідчим прокуратури, які розслідують майданівські справи, в стислі терміни перевестися до ДБР. Сьогодні Держбюро розслідувань заявило, що такий підрозділ створено. А укомплектували його іншими людьми. Нам невідомими», — розповів він.

Представники Адвокатської дорадчої групи, яка об'єднує адвокатів родин Небесної сотні оприлюднювали звернення до влади щодо необхідності негайного вжиття заходів для недопущення розвалу розслідування справ Майдану.

Зокрема, адвокат родин Небесної сотні Євгенія Закревська говорила, що редакція правки до закону про ДБР забезпечує сталість розслідувань у справах Майдану.

5ebfc6b3ecc47.jpg

«Там дуже чіткий критерій для тих, кого ми просимо призначити в ДБР за спрощеною процедурою – не менше від 4-х місяців входити до слідчих груп у кримінальних провадженнях, які передаються за підслідністю ДБР. Цей критерій не можна обійти „заднім числом“ чи якось сфальсифікувати. Якщо цього не зробити, тоді наслідки будуть катастрофічними для слідства у справах Майдану», – сказала вона.

Втім, їх парламентарі не почули.

Громадський сектор також обурюється через передачу справ у ДБР. Головною причиною протестів називає — затягування результатів розслідування справ Майдану. Про що директор ДБР раніше сам попередив.

«Справа Майдану – 5 тисяч томів матеріалів... 5 років розслідування, які потрібно відмотати назад і досліджувати із самого початку», – сказав він.

Ще одна причина протестів — очільника відомства пов'язують з колишнім заступником Адміністрації біглого президента Януковича Андрієм Портновим. З тим Портновим, який після повернення в Україну заявляв, що потрібно почати розслідування проти учасників Революції Гідності за нібито організацію масових вбивств співробітників правоохоронних органов.

А тим часом минає шостий рік після подій на Майдані.

Суд відпускає колишнього очільника Головного управління СБУ в Києві та Київській області Олександра Щеголєва під домашній арешт і повертає йому паспорт громадянина України.

Так само Святошинський суд відпускає ексберкутівця Сергія Тамтуру під нічний домашній арешт. І говорить про відсутність доказів того, що саме він розстрілював активістів на Майдані.

А також ГПУ закриває кримінальне провадження проти колишнього першого заступника спікера Верховної Ради Ігоря Калєтніка, який був підозрюваним у справі «диктаторських законів 16 січня» після чого він повертається в Україну.

Крім цього, Євросоюз знімає санкції з оточення Януковича через відсутність доказів. За п'ять років із санкційного списку виключили Андрія Портнова, Олексія Азарова, Ігора Калініна, Олександра Якименка, Раїсу Богатирьову, Віктор Януковича молодшого, Юрія Іванющенко, Олену Лукаш, Сергія Клюєва. Таке рішення було прийнято саме через бездіяльність слідчих.

Їхні активи в ЄС було розморожено, а кримінальні провадження в Україні закрито. Сьогодні вони один за одним повертаються в Україну.

І тихо. Наче того Майдану й не було.