В'їжджаємо в місто, яке буквально палає. Бахмут сьогодні приймає на себе нищівні удари російського озброєння, яке перетворює вчорашнє живе місто в апокаліптичне.

Поки їдемо, чуємо один за одним вибухи в перемішку з криками людей. Прямо посеред дороги вирва від удару снаряду, а ще 9 місяців тому тут було місце затору авто місцевих, які чекали, щоб проїхати до роботи чи у справах. Тепер, крім війни, тут не залишається нічого.

Вчорашні магазини, вокзал, супермаркети перетворились у одноманітні моторошні будинки з потрощеними вікнами. Десь залишилось півбудівлі, десь – зовсім нічого. На асфальті лежать залишки вчорашнього життя: дитячі іграшки, квитанції за світло, одяг. Тікаючи звідси, люди забирали найважливіше, залишаючи плани, сподівання та сотні фотографій, які тепер розлітаються по вулицям Бахмута.

Сьогодні тут тривають активні бойові дії. Російські війська стоять під містом і стріляють по ньому всім, чим можуть. Тут працює ворожа артилерія, танки, авіація. Точної кількості загиблих та постраждалих немає, але рятувальники говорять, що за день буває до 10 поранених з цивільного населення.

Приїжджаємо на базу рятувальників, які щодня виконують героїчну роботу. В таких умовах неможливо жити, а вони ще й допомагають цивільним та виїжджають на місця обстрілів. Поруч з ними бігають собаки, і постійно лають, коли чують новий вибух. Тільки от захистити своїх господарів не можуть, скоріше – навпаки.

«У нас немає точної статистики. Бувають дні, коли в нас близько 6 чи 10 поранених. Ми їм надаємо першу домедичну допомогу та передаємо в лікарню. Сьогодні не було поранених, або можливо ми ще не знаємо. В місті відсутній зв'язок, світло, тому ми не завжди маємо актуальну інформацію», – повідомив виданню начальник відділу запобігання надзвичайних ситуацій Бахмутського районного управління Артур Спіцин.

***

Це місто виглядає, як після торнадо, яке захопило з собою все живе, що тут було. І небезпека залишається завжди. Військові нам радили обережно їхати, натякаючи, що дороги прострілюються і на іншій стороні міста можуть сидіти снайпери. А ці місцеві роз'їжджають по залишкам вулиць, як ніби вже попрощались з життям і змирились з умовами смерті.

Як розповів виданню волонтер, який займається евакуацією цивільного населення, Микола Сіренко, люди вважають, що нікому не потрібні, і не мають куди їхати.

«Основна частина людей, які залишилися – це люди, які вирішили тут зимувати, вони не хочуть виїжджати. Кажуть, що нікому не потрібні, що всюди треба платити гроші. Своє рішення змінюють лише тоді, коли прилітає в їхній будинок, коли загострюються хвороби, або коли замерзають у квартирі», – розповів волонтер.

***

І поки українська армія щодня відбиває російську навалу на окраїнах населеного пункту, вже готуються до боїв в самому Бахмуті. Як розповів один з розвідників на цьому напрямку в коментарі РБК-Україна, крайні дні посилено працює ворожа артилерія і це говорить про можливу підготовку наступу російської армії.

«Така артпідготовка часто відбувається, коли вони планують наступати. Маю надію, що ми втримаємо Бахмут. Але ситуація в місті складна, скоро буде як у Лисичанську чи Сєвєродонецьку. Коли взяти не можуть, тому б'ють артилерією та знищують все навколо», – розповів він.

За його словами, українські солдати не збираються відходити, міцно закріпившись на своїх позиціях. У самому місті чи не на кожній стіні написано звернення до окупантів: «Кадыровцы, вы предатели для чеченцов», «Российский солдат, ты за все ответишь». Тут росіян ніхто не чекає, а українська армія налаштована на важкі бої за свою землю і закликає людей покинути населений пункт, задля власної безпеки.

Мій репортаж для РБК-Україна тут: https://www.rbc.ua/rus/news/vzyati-mozhut-tomu-znishchuyut-navkolo-k-1668092205.html