Паралельно матеріальному світу існує ідеальний, про який писав ще Платон та інші видатні філософи і який так само не стоїть на місці, не є чимось закостенілим, а змінюється, розвивається, дає народження новим ідеям.
У кожної нормальної людини в голові є ідея того, як жити, що робити, які плани на майбутнє будувати. Якщо подібна домінантна ідея не одна, а декілька, можливий конфлікт між ними, в результаті не вистачає сили волі та енергії ні на що. Хоча при вмінні розставляти пріоритети, дехто досягає успіху, маючи не одну, а кілька життєвих цілей, і в різних сферах. Отже, розмаїття ідей може бути корисним.
Найгірше — це протилежна ситуація, коли відсутність ідей, тобто пустота в головах, або неадекватні ідеї не дають можливості зробити нічого корисного.
Годі й казати, що ідеї бувають різними: творчими або руйнівними, красивими й не зовсім, адекватними реальності або хибними, сучасними або застарілими.
Що у людей в головах, неможливо приховати, обов'язково вдається взнаки, впливає на поведінку, визначає мислення й прийняття рішень. Попри уявлення матеріалістів, свідомість так чи інакше значною мірою впливає на буття.
Люди збираються разом, ставлять перед собою високі цілі, об'єднуються, організовуються, будують держави на основі спільних ідей, важливість яких важко переоцінити.
Адекватні ідеї сприяють мисленню, а разом з цим добробуту й процвітанню. Таке суспільство об'єднане спільною метою і тому добре організоване. У різних сферах життя генеруються нові ідеї, розвивається наука, індустрія, мають місце високі соціальні стандарти й рівень життя. Електорат, маючи розум, обирає на виборах не пройдисвітів і популістів, а державників.
Вид Homo Sapiens еволюціонує, змінюється інтелект, мислення, світогляд, норми поведінки, змінюються ідеї в головах. Різні індивіди й цілі народи розходяться у поглядах на те, яким повинно бути життя-буття, звідси виникають розбіжності, непорозуміння, конфлікти й навіть війни.
У селян викликає відразу міський спосіб життя, багатоповерхівки, обмеженість простору, шум вулиць. Зі свого боку, містяни дивуються, як можна жити у селі, де немає ресторанів, кінотеатрів, супермаркетів, тобто всього, до чого вони звикли.
Дехто вважає українців нащадками козаків, а шаровари — важливим символом, хоча вони не винахід запорожців, задовго до них запозичені в кочових народів, а слово шаровари не то іранського, не то турецького походження. В часи Запорізької Січі козаки становили невеликий відсоток всього населення. Отже, це спрощення.
Хтось обожнює традиції козаків, галичани мають інтелігентність, волиняни — міцні сімейні традиції. Деякі наші ідеї можуть бути різними, але єдина національна Ідея повинна бути такою, щоби об'єднувала народ.
Національну Ідею неможливо сформулювати словами, дати визначення, як в підручнику, але її риси проявляються то там, то тут. Вона повинна бути не якоюсь одноднівкою, а достатньо глибокою, щоби існувати довго. Вона повинна бути не маргінальною і руйнівною, а адекватною реальності, розумною й загальноприйнятною, не застарілою, а сучасною і з перспективами на майбутнє.
Не кожен вміє широко й глибоко, об'єктивно мислити. Це дар від Бога. Саме такі світлі голови повинні мати право голосу скрізь і вважатися носіями національної Ідеї, а не проплачені вузьколобі пристосуванці, які виконують роль ретрансляторів чиїхось партійних програм.
Чому США багата, розвинута країна? Їхня національна Ідея є достатньо широкою й охоплює різні верстви суспільства. Водночас вона не є якоюсь одноднівкою, а увібрала в себе вічні духовні цінності з християнства, яке з часів перших поселенців має величезне значення.
Найфундаментальнішою, найвищою за значенням завжди була і є ідея Бога, вторинними й похідними від неї є всі інші. Сама ця ідея не є чимось закостенілим, а з часом змінюється. Одні вірування приходять на зміну іншим, застарілі зникають, виникають нові. Так і повинно бути.
Кому повинна служити людина, як не Творцю й Володарю всесвіту? Не феодалам, не панам, не олігархам, не баригам, не гетьманам, не корумпованим можновладцям, а лише істинному Богу, у якого влада над усім, що існує.