Більшість країн світу (139 країн з 193) офіційно визнають державу Палестина. Не визнають Західна Європа й США, хоча в цілому Захід не заперечує права палестинців на самовизначення.

Палестинське населення, яке налічує 5 мільйонів, прагне незалежності від Ізраїлю. Приваблива для декого перспектива створення єдиної палестино-ізраїльської держави виглядає нереальною.

На тлі тривалого близькосхідного протистояння й останніх подій президент Байден висловив підтримку ідеї створення палестинської держави з територією, яка складатиметься зі Сектора Гази й Західного берега Йордану. Він підкреслив, що угруповання Хамас не є представником всіх палестинців, а також пообіцяв, що США підтримуватимуть Ізраїль в боротьбі з терористами.

Байден застеріг Ізраїль від окупації Гази, сказавши, що це буде великою помилкою. І можна зрозуміти чому. Існує ризик наразитися на партизанську війну на чужій території з усіма ймовірними наслідками. 

Сектор Гази продовжує перебувати в облозі з боку Ізраїлю, який об'явив війну терористичному угрупованню Хамас після атаки 7 жовтня, коли понад 1400 ізраїльтян було вбито і близько 200 взято в заручники.

Район блокований з усіх боків. Населення Сдероту поблизу кордону евакуйовано, це називають першою евакуацією міста подібних розмірів в історії країни. Тимчасом залишається імовірність ескалації з боку воєнізованого угруповання Хезболла, яке базується в Лівані. Кілька прикордонних міст на півночі евакуйовані також.

Армія Ізраїлю готується приступити до наземної операції. Сформовано потужний броньований кулак з підтримкою артилерії. Прем'єр Нетаньягу заявив, що солдати готові в будь-який момент вступити в бій з «кровожерливими монстрами» й здобути перемогу. Точний час початку наступу не розголошується, оскільки є воєнною таємницею.

Не справдилися чутки про досягнуте перемир'я. Удари з повітря не припиняються кілька діб поспіль. За даними місцевої влади Гази, 2 тисячі будинків зруйновані, 2750 загиблих, третина з яких діти, 9700 поранених і близько 1000 зниклих безвісти, які ймовірно знаходяться під завалами будівель.

Поки що невідомою залишається доля заручників. З боку Хамасу погрожували страчувати їх у відповідь на бомбування, потім повідомили, що 13 заручників загинули в результаті бомбових ударів.

Через руйнування інфраструктури й блокаду в Секторі Гази виникла гуманітарна криза. Немає електроенергії, води. Не вистачає палива, ліків, їжі. Лікарні на межі колапсу через великий потік поранених. Морги переповнені, рефрижератори для перевезення харчових продуктів використовують для зберігання трупів. Лунають звинувачення на адресу Ізраїля в геноциді. Представник ООН заявив про «безпрецедентну гуманітарну катастрофу».

Після початку бомбових ударів Ізраїль наказав понад 1 мільйону мешканців негайно евакуюватися на південь, листівки про це розкидували з літаків. Для нетранспортабельних важкопоранених, важкохворих, а також новонароджених на інкубації, наказ про евакуацію рівносильний смертельному вироку, про що попередили медики.

Прикордонне з Єгиптом місто Рафах заполонили біженці. Пункт пропуску не працює, ніхто не може виїхати й гуманітарна допомога не може потрапити в Сектор Гази.

Обіцяли дозволити перетин кордону в понеділок. З настанням понеділка нікого не випускають, і очікується, що пункт пропуску, можливо, запрацює у вівторок. Тисячі біженців чекають можливості потрапити до Єгипту. Зростає обурення тих, хто провів кілька діб без зручностей, серед них багато жінок з дітьми. Єдине, що їм говорять: чекайте.

Останніми днями в багатьох країнах пройшли як проізраїльські, так і пропалестинські демонстрації. В деяких місцях сталися сутички. Світ немов розколовся на дві частини.

Водночас британська радіостанція BBC відмовляється називати Хамас терористами, попри шалений тиск, і пояснює це редакційною політикою, яка заради об'єктивності вимагає подавати лише факти, як вони є, і не дає можливості ставати на чийсь бік. В поясненні BBC можна помітити натяк на те, що влада Ізраїлю теж не безгрішна.

В останні роки міжнародні правозахисні організації Human Rights Watch та Amnesty International називали ізраїльську політику стосовно палестинців злочинною і апартеїдом.


***Матеріал підготовлено за повідомленнями світових агенцій новин BBC, ABC, CNN, Euronews, France 24, Sky News, Радіо Свобода та інших.