Кілька років тому в кримському парку Тайган жив милий і лагідний лев Марсель, найдобріший з усіх хижаків, який поводився зовсім як ручний і водночас тримався окремо від інших левів, уникаючи неприємностей. Здавалося, спілкування зі сородичами його не приваблювало. 

На одному з останніх відео з Марселем видно, як директор парку Зубков намагався випустити його в спільний з іншими левами, просторий загін, який називається «саванною», але той ніяк не хотів виходити зі свого вольєра.

Через деякий час Марсель зник назавжди. Блогери почали з обуренням писати, що Марселя загризли інші, агресивні леви, й вимагали притягнути Зубкова до відповідальності.

Здавалося б, ну і що? Це природне явище. Жорстокі сутички, іноді зі смертельними наслідками, є характерними для цього виду хижаків. Публіка ж хоче, щоби все було по-справжньому як в природі. Ось вам результат.

Залишився б Марсель у клітці, був би живий. Це той випадок, коли свобода не є благо, для Марселя вона стала фатальною.

Безліч даних свідчать про те, що в умовах неволі тварини живуть довше, аніж на волі завдяки догляду й зменшеному ризику передчасної смерті.

Від тварин перейдемо до людей. Вид Homo Sapiens має властивості притаманні іншим біологічним істотам. Напевно для того й потрібні релігія, духовність і взагалі культура, щоби зменшити тваринність всередині нас з її жорстокістю.

Ще св. Августин писав на тему відсутності чи наявності свободної волі в людини. Згідно з Августином, ніякої свободи волі немає, окрім тої, що належить Богу. Здавалося, тему давно закрито й не варто обговорювати.

Хоча тема свободи є старою як світ, вона виходить на перший план у XIX столітті одночасно з розповсюдженням радикальних соціальних теорій, які потім призведуть до великих потрясінь XX століття.

Судячи з багатьох публікацій в ЗМІ, тема свободи є актуальною для українців і можна зрозуміти чому. Для декого це солодке слово, яке часто лунає на мітингах.

Свобода від обов'язків. Свобода робити, що заманеться. Свобода від відповідальності за свої вчинки. Свобода, яка звільняє від необхідності постійно працювати. Свобода, що дає можливість бути над законами та їх порушувати. Свобода чинити зло, виправдовуючись благою метою. Звучить привабливо, чи не так?

Але підсвідомо кожен відчуває, щось тут не так. Те, в чому народ погано обізнаний і що використовується хитрими демагогами для маніпулювання, викликає сумніви, роздуми, запитання й обговорення.

Неосвіченість публіки зрозуміла. Далеко не всі читали труди св. Августина та інших Отців Церкви. Ось чому релігійна освіта необхідна. Щоби мати правильний погляд на речі, не нести дурниць та не потурати демагогам, які є слугами диявола.

Знання, обізнаність є зброєю проти Сатани. Хто обізнаний, той озброєний.

Апостоли Ісуса Христа, Отці Церкви, святі та праведники називали себе рабами Божими й вважали це звання великою честю. З християнського погляду, служіння означає необхідність обмежувати себе, підпорядковуючи духовній меті.

Свобода є зло, якщо вона суперечить настановам і заповідям Христа, віддаляє людей від Бога, перетворюючи їхні життя на Пекло. Натомість рабство в Бога дає порятунок, який веде до омріяного блаженного життя.