Сподіваймося, цивілізований світ зробить правильні висновки з російсько-української війни. Вони вже починають робитися. Головний висновок у тім, що добро, на стороні якого Бог, завжди перемагає.

На тлі історичних катаклізмів стають як ніколи актуальними заповіді Ісуса Христа.

Поки в одних країнах придумують закони, як відібрати в людей останнє, в інших живуть за Законом. Хто або що заважає в Україні зробити так само? Одне речення важить більше мільйона дрібних постанов.

«Бо ввесь Закон в однім слові міститься: Люби свого ближнього, як самого себе!» (Гал. 5:14).

Не факт, що війна зробить нас добрішими. Може бути так або навпаки. Подекуди в мирних містах і селах можна зустріти людей у військовій формі, які поводяться так, ніби їм море по коліно. Чім далі, тим більше це стане соціальною проблемою в бідній країні, де і так існує купа соціальних проблем.

Навряд чи хтось ніколи не стикався з повсякденним хамством. Іноді в декого злість затьмарює свідомість.

Відомий індивідуалізм українців — добре, важливо, щоби він не переходив у егоїзм і черствість до ближнього. Варто повчитися у цивілізованих країн. Треба вчитися, працювати над собою, щоби не бути дикунами. Християнська релігія призначена слугувати стовпом, на якому тримається цивілізація на землі.

В давні часи головним кандидатом на звання міста Божого на землі, аналогом міста Божого на небесах, був Рим, тодішній центр цивілізації й культури. Сьогодні на роль такого центру, міста Божого на землі, найбільше претендує адміністративна столиця США Вашингтон або найбільший за розмірами мегаполіс цієї країни — Нью-Йорк.

США — країна, де як ніде в світі підтримується жива християнська традиція, де закони держави захищають рівноправ'я різних конфесій, де християнська любов до ближнього реально існує.

Нещодавно сталася забавна історія. Побутовий випадок, але показовий настільки, що потрапив на шпальти газети The Washington Post, там можна ознайомитися з подробицями цієї історії

«І got you»: A stranger stepped up to pay for a man"s groceries after his card was declined, and now the 2 are "friends for life"

Якщо коротко, в супермаркеті у чоловіка несподівано не приймає картку на касі. Інший покупець пропонує свою картку, щоби розплатитися. Той відмовляється, але потім погоджується. З того дня вони стають друзями на все життя, справляють сімейні свята разом. Перший білої раси, вік — 46 років, другий афроамериканець 28 років. Якась сила з'єднала двох зовсім різних людей.

Мені і раніше доводилося чути розповіді знайомих про подібне. Якщо в магазині виявляється, що на картці не вистачає грошей купити щось, іноді якийсь незнайомець запропонує свою банківську картку. Наші співвітчизники були шоковані такою поведінкою американців, для них це був справжній культурний шок.

Ще більший шок викликає те, як заможні намагаються допомагати бідним і благодійність є справою честі для кожного.

Існують так звані food banks, з яких благодійні організації видають нужденним їжу безплатно. Не крупу для худоби, не жалюгідну гуманітарку, як у нас, якої хрін дочекаєшся, а якісні, багаті поживними речовинами продукти: консерви, м'ясо, ковбаски, сир, фрукти, солодощі. Не обов'язково чекати приїзду волонтерів, достатньо прибути до пункту видачі й отримати різноманітний набір їжі.

Така у них любов до ближнього. Декому варто повчитися.

Це країна, яку ніхто не переможе і в якій ніхто не помре з голоду. Можна згадати, як в 30-ті роки в скрутні часи Великої Депресії безробітних годували безплатним супом. Є старі фото тих часів, на яких видно величезні черги за супом, але факт є фактом, в історії США ніколи не було Голодомору.

В Америці ніде не побачити позолочених або пофарбованих маківок православних храмів, які у нас в центрі кожного міста. Інша культура, інші традиції, інша віра, і яка разюча відмінність у рівні цивілізації, якості життя, ставленні до людей. 

Ісус учив не як бити поклони перед олтарем, а допомагати один одному. Храм Божий повинен бути в тілі кожної людини. Віра в Бога має бути не лицемірною й суто обрядовою, а живою, щирою, справжньою.

Країна, де поширена подібна віра, непереможна. Ніякий ворог на землі їй не страшний. Скільки ні намагалася радянська система тягатися зі США, врешті-решт пупок луснув і совдепії не стало.

Що об'єднує такі одіозні історичні постаті, як Гітлер, Милошевич, Бен Ладен, Саддам Хусейн, Каддафі? Усі вони були завзятими антиамериканістами і погано закінчили. Зі сучасними ворогами Америки буде так само.