Перші роковини повномасштабного російського вторгнення в Україну викликали новий сплеск фейків у соціальних мережах, і багато з цих постів набрали мільйони переглядів.

Низка правих акаунтів у США з великою кількістю підписників опублікувала серію безпідставних постів, у яких стверджувалося, що вся війна в Україні може бути інсценуванням, влаштованим західними ЗМІ та урядами.

Серед користувачів, які поширювали найбільш вірусні заяви, були й ті, кого минулого забанили у твіттері, але після покупки мережі Ілоном Маском допустили назад.

Війна – не фейк

Одне з хибних тверджень, що розходиться у твіттері та інших місцях, — що вся війна якимось чином інсценована. Як доказ деякі відомі акаунти правого спрямування США посилалися на нібито відсутність кадрів з лінії фронту. Так, один із коментаторів поскаржився на «відсутність військових зйомок» і додав, що це «пахає шахрайством». Пост завірусився.

Інший впливовий користувач твіттера, який має 1,4 млн підписників, заявив, що «немає відеозйомок» і «немає детальних зведень» про війну. Цим постом пізніше поділився колишній радник Дональда Трампа з національної безпеки Майкл Флінн, додавши від себе: «Нехай хтось доведе, що він неправий!»

Насправді війна в Україні ретельно задокументована.

Поряд із свідченнями очевидців, ВВС та інші світові ЗМІ зняли велику кількість відеохроніки з української лінії фронту. Вони також вивчили неправдиві заяви про деякі ключові події конфлікту. Є також свідчення від урядів та агенцій з багатьох країн світу, які підтверджують, що війна – це реальність.

З самого початку соціальні мережі були сповнені відеороликів про війну, справжність багатьох з яких була також підтверджена журналістами.

Діра в київській багатоповерхівці – не фейк

Через два дні після вторгнення Росії кадри з багатоповерховим житловим будинком у Києві з величезною зяючою діркою після влучення в нього ракети розійшлися по всьому світу.
Журналісти докладно висвітлювали наслідки удару з місця події.

Але в останні кілька днів відео та фото будинку, який відтоді було відремонтовано та частково реконструйовано, знову стали вірусними у соціальних мережах.

Циркуляція цих фото і відео дала привід для тверджень, що або цей будинок ніколи не зазнавав ракетного удару, або взагалі вся війна є містифікацією, тому що, згідно з аргументами людей, які це стверджують, неможливо відновити будівлю під час конфлікту.

Серед тих, хто поділився цією заявою, був і правий подкастер і антиваксер, чий раніше заблокований обліковий запис у твіттері був нещодавно відновлений.

Однак, якщо не брати до уваги регулярних ракетних обстрілів з боку Росії, Київ перестав бути прифронтовим містом з кінця березня 2022 року, коли російські війська з півночі України і перенесли основні сили на південь і на схід. Процес ремонту та реконструкції розпочався у травні минулого року і докладно висвітлювався українськими ЗМІ з фотографіями будинку, що будується — влітку і восени.

Відео з трупами, що ворушаться

Відео, на якому нібито репортер в Україні стоїть перед рядами трупів у мішках, і при цьому одне з тіл «ворушиться», за останні кілька днів було переглянуто мільйони разів.

В результаті з'явилися твердження, що це «доказ» того, що для зображення мертвих тіл найняли акторів. І все це, щоб проілюструвати наратив країн Заходу про війну в Україні.

«Перестань рухатися — ти маєш бути мертвим! Психологічна операція?» — говорилося в популярному твіті одного правого облікового запису. Це відео було поширене кількома іншими впливовими правими діячами у фейсбуці та тиктоці та супроводжувалося аналогічними твердженнями.

Насправді відео взято з репортажу австрійської газети Osterreich про кліматичну акцію протесту у Відні на початку лютого 2020 року, до початку російського вторгнення, під час якої активісти намагалися привернути увагу до небезпеки викидів вуглекислого газу для життя людини. Це відео вже не вперше використовується для ілюстрації подій, до яких не має жодного відношення. Раніше він наводився як «доказ» того, що смерть від Covid-19 фальсифікована. Нині, як і тоді, це очевидний обман.

«Двійник» Зеленського

Вірусні фотографії та відео, опубліковані в інтернеті, стверджують, що демонструють «випадкове» виявлення двійника президента України Володимира Зеленського.

Одне відео, що набрало мільйони переглядів, подається як доказ, що український президент нібито має «таємного двійника», який помилково з'явився на кадрах, показаних польським телебаченням, судячи з усього, одягнений у той самий одяг, що й президент.

Інші відео показують ту саму людину на задньому плані під час візиту президента США Джо Байдена до Києва минулого тижня.

Однак у цій людині легко впізнати Максима Донця, особистого охоронця Зеленського. За даними агентства Рейтер, Донець очолює службу безпеки президента із травня 2019 року.

Фотографії, на яких він супроводжує українського президента на публіці у різному одязі, можна легко знайти в інтернеті.

 

За матеріалами ВВС