Увага російських прокремлівських медіа протягом минулого тижня була прикута до атакувальних дій армії РФ у Харківській області. Головним наративом російської пропаганди в цей період стали твердження про «успіхи російської армії», а бої на Харківщині російські медіа назвали вирішальною битвою у війні. На цей меседж припало 30% інформаційних матеріалів, що стосувались України й містили ворожі наративи. 20% інформації з наративами про Україну стосувалися «мобілізаційних жахів». Натомість на меседж «Захід воює з РФ руками українців, незважаючи на втрати» припало 18% новин. 

Такими є результати моніторингу російських прокремлівських медіа, проведеного ІМІ у травні 2024 року.

Пропагандисти продовжують підхоплювати інформаційні приводи та активно інтегрувати їх в уже наявні наративи, не забуваючи тим часом створювати нові.

Бої на Харківщині та уявні «успіхи» російської армії

Російські пропагандистські медіа завжди охоче і пафосно повідомляють про певні, іноді навіть незначні й, можливо, тимчасові просування своєї армії в Україні, часто перебільшуючи стратегічне значення таких просувань. Так само й атаку російської армії на Харківщину медіа РФ подають як «вирішальну битву», що має змінити перебіг війни.

Прокремлівські пропагандисти переконують, що наступ російських військових у Харківській області «знаменует начало решающей битвы, которая будет иметь определяющее значение для исхода конфликта». Так пише «Комсомольская правда». 

За традицією російські політики й експерти продовжують будувати плани щодо захоплення того чи іншого міста в Україні без реального оцінювання власної спроможності. Незважаючи, що наразі бої точаться на кордоні Харківської та Білгородської областей, пропагандисти на словах уже оточують Харків.

Військовий експерт і полковник у відставці Анатолій Матвійчук, якого цитує «Московский комсомолец», планує взяти Харків за один-три місяці й називає втрату Києвом контролю над Харковом «поворотным моментом». 

«Русская газета» маніпулює словами держсекретаря США Ентоні Блінкена, який на зустрічі зі студентами Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського» сказав: «Ми зустрічаємося в критичний момент». Пропагандист прив'язав ці слова саме до наступу РФ на Харківську область. Насправді ж Блінкен говорив загалом про війну Росії проти України як критичний момент історії, ніяк не пов'язуючи це з нинішніми спробами росіян наступати.

Часом для посилення власного наративу пропагандисти використовують слова й українських посадовців чи військових. Наприклад, для надання ваги твердженням про успіхи російської армії та бої на Харківщині як вирішальної битви, російські медіа охоче цитували слова голови ГУР Кирила Буданова, сказані в The New York Times. «Лента.ру» заяви Буданова називає панікою і стверджує: «Слова голови української розвідки Кирила Буданова в New York Times не лише передають занепокоєння, а й дещо гірше для долі українського конфлікту – смиренність».

Тим часом «Московский комсомолец» розмістив фейк про нібито втечу начальника Харківської ОВА Олега Синєгубова.

Інформацію про «втечу» харківських посадовців спростував сам Синєгубов. «Як це було і 24 лютого 2022 року. Уся інформація про нібито „виїзд“ органів влади – абсолютні фейки. Усі об'єднують зусилля по боротьбі з ворогом: і військові, і цивільні. Постійно на зв'язку з військовим командуванням, виконуємо всі їхні завдання. Фортифікації, збудовані силами обласної адміністрації, зараз займають Сили оборони України», – поінформував Синєгубов у своєму телеграм-каналі.

Традиційно захоплення українських територій пропагандисти продовжують називати «звільненням», а саме місто Харків «русским городом». 

Жахалки про мобілізацію в Україні

20% інформації, що містила наративи про Україну, стосувалися «мобілізаційних жахів» в Україні.

Пропагандисти «смакують» будь-які повідомлення про нібито «примусову» мобілізацію. Новини на цю тему подаються масово практично всіма російськими медіа, така масовість подання інформації, вочевидь, є одним з методів пропаганди

Також російські медіа повідомляють про корупційні способи уникнення мобілізації, що можуть використовувати деякі українці.

Співголова російської так званої «Координаційної ради з інтеграції нових регіонів» Володимир Рогов заявив, що Київ готує «тотальну» мобілізацію в п'ятьох містах сходу. Мобілізацію нібито збираються провести в Костянтинівці, Слов'янську, Павлограді, Запоріжжі та Харкові. В останньому мобілізовувати, за його словами, збираються найближчими днями.

«Йдеться про повне перекриття доріг у містах із встановленням блокпостів, фільтраційними заходами, поквартирним та побудинковим обходами. Все заплановано орієнтовно починаючи із 17–18 травня», – цитує Рогова «Московский комсомолец».

На момент публікації матеріалу повідомлень про подібні дії не надходило, відповідно і цю інформацію можна вважати фейком від російських посадовців та пропагандистських медіа.

Хто і чиїми руками воює з Росією?

Наратив «Захід воює з Росією руками українців, незважаючи на втрати» вже досить давній. Він регулярно поширюється російськими медіа. Однією з варіацій цього наративу можна вважати й твердження про зовнішнє управління Україною з боку США.

Просуванням цього меседжу активно займалась офіційна представниця МЗС РФ Марія Захарова. Зокрема, вона взялася коментувати слова генсека НАТО Єнса Столтенберга про те, що для Заходу не буде сенсу відновлювати Україну в разі її поразки. У зв'язку з цим Захарова заявила, що альянс використовує Україну у своїх антиросійських інтересах, а майбутнє громадян країни його мало турбує.

«Для нього Україна – це інструмент реалізації антиросійського курсу НАТО. Майбутнє України цікавить лише в цьому контексті. Майбутнє українців їх (країни НАТО. – Ред.) не цікавить узагалі», – цитують Захарову «Известия».

Також Марія Захарова прокоментувала слова Прем'єр-міністра Польщі Дональда Туска щодо наявності військовослужбовців НАТО в Україні. Вона стала наполягати, що нібито своїм висловом Туск підтвердив, що Захід веде проти Росії гібридну війну.

І попередній наратив про тотальну мобілізацію, і про «війну до останнього українця» спрямовані саме на українців. Зараз, дійсно, багато людей ідуть захищати Україну, і, звісно, є втрати, тож наратив є вкрай болючим саме для українського суспільства. Проте варто розуміти: частина новин, що розміщують російські медіа на підтвердження цього меседжу, є або домислами російських посадовців, або відвертими фейками.

Ядерний шантаж

Російські посадовці та «експерти» знову вдаються до ядерного шантажу. На цей наратив припало 10% інформаційних повідомлень. Уже близько року ця тема активно не обговорювалася навіть у російських медіа, проте її знову порушили.

Міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров заявив: Захід балансує на межі прямого військового зіткнення ядерних держав, що може призвести до катастрофічних наслідків. Думку Лаврова цитує «Комсомольская правда».

Своєю чергою російський «військовий експерт» Юрій Баранчик зазначає, що ядерним ударом Росія може відреагувати на втручання у війну натовських підрозділів або підрозділів інших країн – партнерів України.

«Не відмовиш англосаксам у витонченості. Однак це не зобов'язує нашу країну відповідати витончено. Десь і грубу силу треба застосувати. Тобто покарати вкрай грубо, жорстко та рішуче», – цитує ядерні погрози Баранчика «Московский комсомолец».

До ядерних погроз приєднався і зрадник України Віктор Медведчук, який назвав «формулу миру» Володимира Зеленського «формулою ядерної війни».

Зрадник Віктор Медведчук останнім часом помітно активізувався, особливо на сторінках російських медіа. Найактивніше він коментував Президента України та втрату ним легітимності після 20 травня 2024 року.

Легітимність Зеленського та погрози вбивством 

20 травня 2024 року завершився п'ятирічний термін президентства Володимира Зеленського, проте в період війни проведення виборів неможливе, тому він продовжить виконувати свої обов'язки глави держави. Проте пропагандисти вже протягом останніх п'яти місяців активно просувають меседж про втрату легітимності чинним Президентом України. А останнім часом заговорили ще й про фізичну ліквідацію Зеленського. Цей наратив присутній у ще 10% інформаційних повідомлень російських медіа.

Так, російське пропагандистське видання «Московский комсомолец» пише: «У будь-якому разі шанси Зеленського на виживання після того, як він юридично перестане бути главою держави, мізерні, тим більше що він лише перешкоджає переговорному процесу».

Про активну дискредитаційну кампанію Росії заявляє і американська розвідка. «Європейська правда» з посиланням на CNN пише: «Розвідка США зауважила, що в останні місяці Росія активізувала свої зусилля з дезінформації, щоб дискредитувати президента України Володимира Зеленського та поставити під сумнів його легітимність». 

Спроби дискредитувати ЗСУ

На наратив про «безчинства» в Збройних силах України припадає теж близько 10% матеріалів досліджених пропагандистських видань. Цей меседж видається спрямованим переважно на внутрішню аудиторію Росії. Поширюється він з метою дискредитації українських військових, а надалі для мобілізації власних людських ресурсів на боротьбу з Україною.

За матеріалами «Інституту масової інформації»