Нещодавно в ЗМІ прокотилась хвиля повідомлень про нову корупційну схему, яка створена Фондом держмайна України і запрацювала з 18 липня – тепер з оцінювачів майна, нотаріусів і їхніх клієнтів «викачуватимуть» 600-800 млн грн на рік в інтересах одної приватної компанії. Зокрема, першим про цю схему повідомив журналіст Юрій Бутусов.

Якщо коротко, ситуація парадоксальна – Фонд держмайна ввів у дію сервіс оцінки майна «ОЦІНКА.online„, щоб запобігти корупційним схемам і недоотриманню податків, але на практиці створена якраз корупційна схема, бо приватній компанії, що обслуговує сервіс, капають у кишеню шалені надприбутки.

За кожне звернення в систему оцінювач повинен сплатити 390 грн і ще 390 грн – нотаріус. Ці 780 грн по кожній угоді йдуть на рахунок приватної компанії «ВІ АЙ ПІ ДЕПАРТАМЕНТ». Лише за перші десять днів роботи сервісу компанія отримала більше 5 млн грн.

Я провів власне розслідування щодо єдиного власника і директора компанії «ВІ АЙ ПІ ДЕПАРТАМЕНТ» – Сергія Хмари. Виявилося, що ця людина має дуже тісні зв'язки із окупованими територіями.

Факт №1. Сергій Хмара неодноразово потрапляв до окупованого Донецька.

Сергій Хмара живе в Києві, але до сих пір прописаний на окупованій території – м. Донецьк, вулиця Дніпродзержинська, будинок 16, квартира 58. Що цікаво, в цьому ж будинку, але в квартирі по сусідству (квартира 66), проживає Максим Савенко – так званий «міністр агропромислової політики і продовольства днр», якого в 2015 році викликали на допит українські правоохоронці.

5b6e9b8390334.pngДжерело: https://tsn.ua/ato/mvs-viklikalo-na-dopit-25-boyovikiv-z-verhivki-dnr-502501.html

5b6e9c00bf8a4.png

Сергій Хмара, як мінімум, двічі був на окупованій території – у грудні 2014 року та в січні 2016 року. Про це він сам повідомив у коментарях до власного посту на Фейсбук (написаному, до речі, показово українською мовою, хоча до цього Сергій Хмара завжди відповідав російською).

5b6e9c2122094.png

Факт №2. Сергій Хмара – разом із бойовиком «Оплоту» і нейрохірургом, який лікує терористів – є співзасновником аграрної компанії.

Завдяки сервісу YouControl можна дізнатись, що Сергій Хмара є підписантом і керівником до сих пір чинної і неліквідованої компанії «Еталон Сервіс», що займається вирощуванням зернових і технічних культур.

Юридична адреса компанії «Еталон» – окуповане проросійськими терористами селище міського типу Бойківське, вулиця Леніна, 307.

5b6e9c6b9b024.png

Серед засновників компанії «Еталон Сервіс» є сам Сергій Хмара, а також ще три особистості – Дмитро Болотов, Анатолій Кардаш і його син Костянтин Кардаш.

5b6e9c9c7250e.png

Дмитро Болотов занесений в базу даних сепаратистів і терористів «Миротворець». Згідно цієї бази, він є водієм-санітаром так званої 5-ї окремої мотострілкової бригади «днр» (незаконного військового формування «Оплот»).

Анатолій Кардаш нині працює керівником нейрохірургічної клініки лікарні ім. Калініна в окупованому Донецьку, а також є «позаштатним нейрохірургом міністерства охорони здоров'я днр». Ще людина з такими ініціалами є членом громадського руху «Донецька Республіка» (№90238).

5b6e9cda02bb9.png

Джерело: https://dan-news.info/obshhestvennoe-dvizhenie-doneckaya-respublika-10

Його син, Костянтин Кардаш, також працює в окупованому Донецьку – завідуючим відділення нейроонкології і нейрохірургії дитячого віку Донецького клінічного територіального медичного об'єднання.

В компетенції СБУ – відслідкувати банківські рахунки Сергія Хмари та афілійованих з ним осіб (Дмитро Болотов, Анатолій Кардаш, Костянтин Кардаш) на предмет фінансування тероризму.

Факт №3. Приватна компанія Сергія Хмари стала монопольним вигодоотримувачем завдяки в.о. голови Фонду держмайна України.

В.о. голови Фонду держмайна України Віталій Трубаров – одіозна особистість. Наприклад, у 2003 році Трубаров в якості керівника штабу Союзу козачих організацій України відвідав у Москві зібрання «Постійної міждержавної координаційної Ради козаків трьох країн – Росії, України, Білорусі».

5b6e9d194988c.png

Джерело: http://kazakia-vbkv.narod.ru/txt_list.html

Але винесемо за дужки підозріле минуле Віталія Трубарова. Є конкретний факт – саме він своїм наказом від 17 травня 2018 року №658, зареєстрованим 5 червня у Міністерстві юстиції, ввів у дію електронний майданчик «ОЦІНКА.online».

На ситуацію вже відреагував 25 липня державний уповноважений Антимонопольного комітету Агія Загребельська: «Розпочали перевірку Фонду щодо дотримання ним вимог законодавства про захист економічної конкуренції під час створення, впровадження та функціонування єдиної бази звітів про оцінку та підключення до неї електронних майданчиків».

А 14 вересня в приміщенні Антимонопольного комітету відбудеться робоча зустріч, на якій вже навіть будуть озвучені попередні результати перевірки дій Фонду держмайна.

Це, звичайно, добрий намір. Але тим часом щодня сотні тисяч, а іноді й мільйони, гривень перераховуються на рахунок компанії Сергія Хмари, який їздив на окуповану територію та засновував спільний бізнес із людьми, які сьогодні перебувають у лавах незаконних військових формувань. І дав добро на все це дав одіозний в.о. голови Фонду держмайна, який їздив в 2000-х рр. до Москви на шабаш козаків Росії, України та Білорусі.

Ця історія вже явно вийшла за рамки Антимонопольного комітету. Хотілося б побачити і реакцію СБУ.