За минулий рік команда громадської організації «Центр UA» (співзасновники ЧЕСНО, платформи Реанімаційний Пакет Реформ) провела 160 публічних консультацій в 63 містах України за участі тисячі лікарів, освітян, представників органів місцевого самоврядування, активістів та журналістів, ключовою метою яких стало залучення громадян до розробки та втілення реформ. Громади Харківщини також долучилась до напрацювання рішень у медичній, освітній та політичній сферах, засвідчивши готовність брати участь в розробці та впровадженні змін. Тож,цього року маємо намір мобілізувати підтримку харків'ян для вирішення важливих місцевих проблем шляхом широких публічних обговорень.

Більшість рішень у Харківській області були прийняті без урахування думки виконавців і тих, на кого зміни вплинуть: розподіл фінансових ресурсів, благоустрій територій чи впровадження інновацій місцевого значення. Це попри те, що містяни мають бачення розвитку свого міста та бажання брати участь у напрацюванні змін. Вони формують коаліції, розробляють спільний план дій та пропонують місцевій владі способи вирішення проблем. Серед цих громад існує запит на побудову конструктивного діалогу між владою та громадськістю, який би дозолив зібрати думки місцевих громад та врахувати їхнє бачення щодо затребуваних змін у регіоні. До прикладу, в Первомайську міська рада думає над закриттям найстарішої школи в місті через високі витрати на утримання, щорічний недобір школярів і низький рівень знань. Влада пропонує зберегти робочі місця для вчителів і перевести учнів до найближчих шкіл. Керівництво школи та вчителі виступають за збереження навчального закладу та не підтримують рішення влади. Ми запропонували владі міста почати обговорювати проблему та шукати її рішення шляхом проведення публічних консультацій.

13 лютого о 14:00 в залі в залі засідань Первомайської міської ради відбудеться публічна консультація щодо змін в освітній мережі Первомайського. У депутатів буде можливість представити власне бачення причин проблеми та альтернативи її вирішення, а в керівництва школи та батьків – ознайомитись з позицією влади та висловити власні пропозиції.

Звичний для розвинених демократій інструмент публічних консультації дає можливість виявити ризики впровадження змін та зняти непорозуміння, які виникають через прийняття конкретного рішення. Без залучення усіх заінтересованих сторін до вироблення місцевої політики напрацьовані владою рішення ризикують і надалі бути мало ефективними. Адже справжні зміни можливі тільки тоді, коли їх розуміють безпосередні виконавці реформ і ті, на кого ці реформи вплинуть.
https://l.facebook.com/l.php?u=https%3A%2F%2Fcentr...

Олександра Щукіна,

Регіональний координатор

ГО «Центр UA» у Харківській області