28 червня Україна відзначає День Конституції. Однак, як виявляється, ця дата й без нашої Конституції добряче насичена-перенасичена різноманітними історичними (і не дуже) подіями. Отже, про деякі з них.

У бородатому 1389 році, 15 червня за юліанським календарем (і, відповідно, зараз це – 28 за григоріанським) відбулася битва на Косовому полі між сербськими і турецькими військами. Ціною втрати головнокомандуючого, султана Мурада І, війська Османської імперії здобувають перемогу. Мурад І, доречі, був єдиним в історії турецьким султаном, що загинув на полі бою. Цю подію виносимо за дужки – ми до неї ще повернемося.

1461. Коронація Едуарда IV, першого короля з династії Йорків. Little Ice Age is coming.

1519. Карл V стає імператором Священної Римської імперії. Ех, такую страну развалілі…

В 1569 році 28 червня – дата підписання Люблінської унії між Великим Князівством Литовським та Польським королівством. В результаті цієї події на карті Європи виникає об'єднана держава – Річ Посполита. Нажаль, у любовному трикутнику «поляки-литвини-українці» останні виявилися в ролі третього зайвого.

Рік 1651-й. На півдні Волині під Берестечком розпочинається однойменна битва (18 червня за юліанським календарем та 28 за григоріанським). Українсько-татарська збірна зазнає поразки, що незабаром призводить до підписання Білоцерківської угоди. Але кривавий чемпіонат триває й далі.

28 червня (тепер уже за юліанським календарем) 1659 року під Конотопом війська Івана Виговського та його союзників здійснюють успішну АТО проти московських військ. Однак, вигравши битву, гетьман у результаті примудрився талановито профукати війну. З ким не буває.

В 1663 році у Ніжині відбувається Чорна зРада, описана в однойменному історичному романі Пантелеймона Куліша. Івашка Брюховецький за підтримки запорожців раптово для всіх стає гетьманом Лівобережжя. Руїна стає невідворотним фактом.

1709. 28 червня (за шведським календарем, був такий) відбувається Полтавська битва. Петро і Мазепа, ага. В результаті Карл ХІІ та Мазепа тактично відступають до Молдавії, де зупиняються перепочити поблизу містечка Бендери. Так з'являється поняття «бендерівці» (насправді – ні).

1838. Коронація королеви Вікторії. Make Britain Great again!

1846. Адольф (хе-хе) Сакс патентує саксофон.

1891. Таємна австро-сербська угода. Бувало й таке.

1914. Під час урочистостей на честь чергової річниці битви на Косовому полі (див. вище) такий собі Гаврило Принцип вбиває австрійського ерцгерцога Франца-Фердинанда (за подробицями – до опусів Ю. Гудименка), що стає безпосереднім приводом до початку Першої світової війни. Спойлер: Німеччина програла; Росія перед тим програла Німеччині.

1917. Мала Рада (15 червня за юліанським календарем і 28 за григоріанським) формує Генеральний секретаріат – перший уряд автономної тоді України. Автономії, як ви пам'ятаєте, багато не буває.

1919. У Версалі підписано Версальську (сюрприз!) угоду між переможеною Німеччиною та країнами Антанти і їх союзниками. А також, у якості бонусу, Малу Версальську угоду між Польщею та все тією ж Німеччиною. Таким чином, було започатковано клубок протиріч, що приблизно за 20 років призвели до початку нової Світової війни.

1921. Проголошено нову (Видовданську) Конституцію Королівства сербів, хорватів і словенців. Люблять вони цю дату – нічого не поробиш)))

1922. Почалася Громадянська війна в Ірландії. Якщо коротко – тамтешні зрадофіли проти тамтешніх порохоботів. P.S. Порохоботи перемогли.

1940. СРСР відповідно до положень таємного додаткового протоколу пакту Молотова-Ріббентропа анексує Бессарабію та Північну Буковину. Друга світова набирає обертів.

1941. На півдні Волині триває одна з найбільших танкових битв в історії. З боку Вермахту та Червоної армії в ній приймають участь за різними оцінками від 3500 до 4500 тисяч танків.

1948. Посварилися два вуйка Йосипа – Тіто і Сталін. В результаті Югославію було виключено з Комінформу.

1956. У Познані починається народне повстання, жорстоко придушене урядовими військами. Про це знято непоганий фільм із Міхалом Жебровським в головній ролі.

1967. Східний Єрусалим потрапляє під юрисдикцію Ізраїлю. ООН незабаром висловлює глибоку занепокоєність, але ізраїльтян це зовсім не непокоїть.

1969. Під час поліцейського рейду в гей-барі «Блакитна устриця»(закреслено) «Стоунволл-інн» у Нью-Йорку тамтешні відвідувачі вчинили опір вартовим порядку. Цей день, таким чином, став початком масового руху за дотримання прав представників ЛГБТ-спільноти. Це вам не з плакатиками в поліцейському супроводі гуляти.

У 1992 році екіпаж тральщика «Сигнальщик» першим серед кораблів Чорноморського флоту піднімає над судном український прапор та присягає на вірність народу України. UPD: наступного дня прапор було спущено, екіпаж розформовано. У 1995 році корабель порізано на металобрухт.

1996. Ну, ви здогадалися)

1997. Майк Тайсон відкусює шматочок вуха Евандеру Холіфілду.

2001. Слободана Мілошевича, президента Сербії, передають до Гаазького трибуналу. Ібо нєфіг.

2016. Терористична атака в Міжнародному аеропорту Ататюрк в Стамбулі. Серед загиблих була одна громадянка України.

2017. Боротьба триває.