Завтра депутати на позачерговому засіданні все ж розглядатимуть проєкт постанови про звернення ВР до Конгресу США «Про надання Україні двостороннього статусу основного союзника США поза НАТО». Україні насправді цей статус дуже би не завадив: нам потрібна будь-яка підтримка у війні з РФ.

Однак значна кількість джерел пишуть, що це звернення викликало негативну реакцію в Білому домі і нібито були неофіційні прохання не піднімати цю тему. Чи в США зараз на часі інші задачі, чи Байден не готовий зараз до такої міри роздавати аванси Зеленському, чи просто Зеленський не так вів переговори з Байденом... Але в підсумку США не вважає зараз доречним підняття теми з особливим союзництвом.

Для вирішення цього питання було достатньо просто не включати це звернення до порядку денного — з якихось формальних причин (печатка не там, підписи прострочені...). Або, як вже включили, — то просто одразу «відправити на доопрацювання» і з кінцями.

Але проєкт постанови є і його завтра розглядатимуть. Це означає, що Дмитро Разумков все ж веде власну гру і не зацікавлений у відсутності проблем в ОП і Зеленського. Тож «смикає тигра за вуса» в розрахунку, що гризтиме тигр інших.

Цікавими є і окремі спроби «дезавуювання» самого статусу «особливого союзника» як приводу не розглядати проєкт постанови: мовляв, «саме такий статус мав Афганістан до захоплення країни талібами» (Инсайдер.уа) — і не помогло, а швидше навпаки.

От тільки таліби — якраз повноправна частина афганського суспільства, і їхній прихід до влади — результат класичної громадянської війни, як «червоні проти білих» в Росії. Отже, нас переконують, що в нас теж «громадянська війна», як в Афганістані? А не збройне втручання іншої держави і окупація частини території. Чи, навпаки, це твердження, що таліби для Афганістану — «зовнішня, іноземна сила»?

Друге — просто безграмотно. А перший варіант — це поширення тез ворожої пропаганди і державна зрада.

Однак так чи інакше, але ОП завтра доведеться якось розрулювати ситуацію з тим зверненням. І в будь-якому випадку шукати аргументи, як виправдовуватись перед Білим домом за допущення небажаних публічних дій і заяв.